Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Златни накити и медальон на император Каракала откриха в с. Нова Върбовка

Находки в нивите на село Нова Върбовка в община Стражица
Снимка: Здравка Маслянкова

Златни накити и медальон на император Каракала от първата половина на трети век след Христа откриха великотърновските археолози. До откритието се стига случайно при есенната оран през октомври миналата година в една от нивите на село Нова Върбовка в община Стражица.

Като всяко хубаво е ценно нещо и тези археологически открития в нивите на стражишкото село Нова Върбовка станали случайно, разказа в "Закуска на тревата" директорът на регионалния историческия музей във Велико Търново Иван Църов:

„Открито е наистина при селскостопанска обработка на терена. Плугът на трактора закача гробницата. Трактористът вижда костите и първоначално се мисли, че е криминално погребение и се информира полицията. Виждат, че е твърде старо, вземат археолога Недко Еленски, отиват и вече става ясно, че това са римски гробове“.  

И така в условията на кални реки, през черните пътища археолозите започват да копаят в нивата, правят навеси и така спасяват римската гробница, за да не бъде унищожена от снежното бедствие в края на ноември. Работата продължава през целия декември. Открити са две зидани гробници, датирани през първата половина на трети век след Христа, каза археологът Калин Чакъров:

„За щастие се оказа, че не са отваряни нито през Античността, нито по-късно. Тези са се запазили по една или друга причина. Това е тъжна семейна история, тъй като в по-ранния гроб е погребано дете на 2-3-годишна възраст. В гроба, който го пресича частично, са погребани мъж на 50-60 години и жена на 45-49 години, не са правени все още ДНК анализи, а само антропологичен анализ и може да се каже, че  става дума за семеен некропол“.

Калин Чакъров

Археолозите откриват при спасителните разкопки в некропола от преди 18 века детски златни обеци, детска огърлица от стъклени сини и жълти маниста, още златни накити, сребърни и бронзови монети от епохата, стъклени съдове за сълзите на платените оплаквачки, така наречените лакримарии, изцяло запазена голяма керамична амфора. Гробните съоръжения и находките говорят за знатния произход на семейството, още повече че е открит и голям медальон на император Каракала, допълни още за БНР Калин Чакъров:

„Интересното е от една страна е добрата запазеност, а от друга страна, че е отсечена в град Пергам, Мала Азия. На опъковата страна има изобразена прекрасна сцена от посещението на императора през 214 година в град Пергам, където той търси изцеление от прочутия бог Асклепий, богът на медицината. Медальонът е доста рядък и интересен и вече е част от фонда на Регионален исторически музей Велико Търново“.

Медальонът е бронзов, а надписите са на старогръцки. Това не е монета за ежедневно обръщение, въпреки че има платежна стойност, а е нещо като днешните юбилейни монети, поясни директорът на музея археологът Иван Църов. Медальонът на римския император Каракала и връзката му с античния римски град Никополис ад Иструм водят и до хипотези, коментира Църов:

„Както вече разбрахме, това е богато семейство земевладелци. Вероятно наблизо е тяхното имение, тяхната вила рустика. Дали те са част от муниципалната аристокрация, т.е. от тези, които живеят в Никополис ад Иструм, само можем да гадаем това нещо, но е твърде вероятно“.

Находки в нивите на село Нова Върбовка в община Стражица

За съжаление, великотърновските археолози не планират да продължат разкопките в нивата на Нова Върбовка, където може да е чифликът на погребаното семейство или да има и други некрополи.

Разкритите находки ще останат в музея във Велико Търново. Няма как да бъдат предадени на Община Стражица, както искат, коментира Иван Църов и разказва за случайно направените открития от великотърновските археолози през годините:

„Например погребението от село Големаните в Килифаревия балкан от 1991 година, изключително богато тракийско погребение. Античният керамичен център в Павликени също беше открит по случайност в един януарски ден от иманяри, които копали с багер. Много са случайните открития през 153-годишната история на историческия музей, но през последната година това е голямото откритие, което е направено  по този случаен начин“.

Експонатите от нивата в село Нова Върбовка все още се обработват, но техни снимки ще бъдат показани на фотоизложба пред Факултета по изобразителни изкуства във Велико Търново за 14 февруари, празникът на археолога.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България".  Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..

публикувано на 23.03.25 в 05:28