Първото разочарование за Турция идва по време на Кубинската ракетна криза през 1962 г. Тогава САЩ успяват да пресекат решението на СССР за разполагане на ракети в Куба, като се съгласяват да изтеглят американските ракети „Юпитер“, които са разположили край Измир в Турция. Това създава съмнения в Турция, доколко САЩ могат да са гарант за сигурността й в критична ситуация. Следващият разрив е „Писмото на Джонсън“ от 1964 г. по отношение на Кипър. В писмото американският президент Линдън Джонсън пише на турския премиер Исмет Иньоню, че Турция трябва да се консултира със САЩ преди изобщо да си помисли, че може да предприеме каквито и да е действия в Кипър и че Турция не може да използва американско оръжие за задачи, извън поставените й от САЩ. Именно това е критичният момент, в който Анкара започва да мисли за гъвкавост в турската външна политика и дори предприема известно сближаване със СССР. Този ход веднага принуждава САЩ отново да започнат по-плътно взаимодействие с Турция. Но тъй като САЩ са непоследователни и често заемат позиции, съвпадащи с гръцките интереси, през 1972 г. Турция подписва със СССР Декларация за добросъседски отношения, което Западът отбелязва като момент на опасност. Още повече, че Москва винаги е търсила близко взаимодействие с Турция, заради стратегическата позиция на турската държава.
След нахлуването в Кипър през 1974 г. САЩ и западните държави осъждат действията на Турция, а министър-председателят Бюлент Еджевит, емблематична фигура за турската политика, заявява, че Турция е станала твърде зависима от САЩ, че членството й в НАТО трябва да се преосмисли, че Турция трябва да развие собствена отбранителна индустрия и да установи „доверие със съседните страни“. В този ред на мисли Турция прави опит да подобри отношенията си с Източния блок в областта на икономиката. Но САЩ не могат да си позволят Турция да се отклони от американската орбита, затова през септември 1980 г. Кенан Еврен осъществява военен преврат и отново сближава Анкара със САЩ.
Този бърз и неизчерпателен преглед показва, че Турция никога не е била послушна кукла на западния полюс. Тя е била притискана, често дори грубо с военни преврати, с убийства и банкови кризи, и е изпитвала остра нужда да има собствена стратегия във външната политика. Това обяснява и поведението на Ердоган. То не е нещо ново, както се опитват да ни го представят. Необходимостта на Турция да има собствен регионален код на действие, на значимо регионално лидерство следва от нейните естествени експанзионистични черти на бивша империя. Това отлично съвпада със стратегическите цели на руската външна политика в момента, които трябва да се разглеждат единствено в контекста на сблъсъка за изместване на американското глобално надмощие. Базова отличителна черта на сегашната външна политика на Русия е да развива отношенията си с ислямския свят и особено с Турция и Иран, за да изгражда позиции, точки и клъстери на съпротива срещу еднополюсната фигура на САЩ.
Войната в Украйна е критичен момент, който ще накара Русия да преосмисли формулата си за влияние в региони, в които дълго е доминирала, каквито са Балканите и някои държави от постсъветските територии. Ще се наложи да отстъпва, разменя или споделя територии на влияние, за да може да създава мотив и енергия в регионални играчи, които имат сила и основания да нарастват и да участват в създаването на многополярен модел на международно взаимодействие. Защото оттук нататък нито САЩ, нито Великобритания, нито Русия, нито Китай ще могат да създадат някаква устойчивост сами особено пък в региони на света, които са сложни, горещи и нееднородни. Така Турция се очертава като фактора, който ще получи възможност да разширява своето политическо, военно и икономическо влияние на Балканите до степен, че да установи мек контрол за поддържане на сигурност. В този смисъл, на територията на България в момента САЩ и Великобритания опитват да запазят позиции срещу Русия, поддържайки марионетно и безпомощно правителство с всички възможни средства, но Русия вече започва да лансира и Турция като аватар на руските интереси за изтласкване на американското влияние.
Така ДПС от балансьор в политиката се превръща в ключов играч. За разлика от преди, САЩ и Великобритания вече се интересуват по друг начин от ръководството на ДПС, изискват други действия. И ако преди години американците ползваха Турция в стратегията си за възпиране на Русия на Балканите, то сега е обратното. През турските интереси навлизат и руските. И това са не просто икономически интереси, например газови и нефтени трасета, а геополитически задачи – контрол върху Балканите и Черно море. И Хакан Фидан със сигурност е най-компетентният човек в тази посока, който за съжаление няма съответната съизмерима величина в България. Бъдещето на нашата страна обаче няма да зависи от това дали някога Турция отново ще се сближи със САЩ и ще охладнее към Русия. Историческите факти за флуктуациите на турските отношения със Запада сочат системно притискане и военни преврати за задържане на Турция в орбитата на САЩ, което едва ли ще бъде възможно някога вече. Последният опит за пуч със същата цел беше през юли 2016 г. за свалянето на Ердоган, който знаем как приключи. Но дори Турция да стопли отношенията си със западния фактор, тя ще използва подкрепата пак за същия сценарий за регионално лидерство на Балканите. С която и глобална сила да взаимодейства Турция в по-голяма степен, резултатът ще е един и същ – нарастване на Турция, експанзионистична политика на основание на турските етнически общности на Балканите, икономическо проникване и неформално усвояване на политическия суверенитет на някои държави, където е възможно. В Гърция това няма да е възможно. България ще бъде най-любимата опция.
*Коментарът изразява лична позиция на автора
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..