Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Студентът по медицина Надав Шемер сменя бялата престилка с униформа, за да защитава сънародниците си

Израелски войници на границата с Газа, 12 ноември 2023 г.
Снимка: АФП
В преддверието на всеки от факултетните на израелските висши учебни заведения има кът със снимки на убитите или отвлечени техни студенти. Във факултета за Политически науки и международни отношения на Телавивския университет има и монитор, прожектиращ фотоси на убити или тежко ранени близки и роднини на студентите или преподавателите.

Този път месечната среща на завършилите факултета беше посветена на благотворителност в подкрепа на студентите, чиито съпруг или съпруга са загинали.

Кореспондентката на БНР в Израел Искра Декало не е възпитаничка на телавивския университет, а на Софийския. На срещата придружаваше съпруга си. Искра Декало записа разказа на един от завърналите се от фронта студенти, който се срещна с бившите випускници.

"Казвам се Надав Шемер и съм студент трети курс по физиотерапия в Медицинския факултет.

На 7 октомври, малко преди официално да бъде открит учебния семестър, ми се наложи да сменя бялата престилка с униформа на войник, писалката - с автомат. В армията аз съм капитан, който отговаря за наблюдаване от военните вишки.

Още в първия ден, явявайки се в поделението, без да са ми пращали повиквателна, попаднах в район, в който ни нападнаха терористи. Беше край кибуц, край границата. Ние бяхме трима, а те - 15. Единият от приятелите ми бе убит, но ние успяхме да обезвредим 11 от "Хамас", останалите избягаха.

Няколко дни ни възложиха нелеката задача, да събираме трупове на убити мирни жители и на притеклите им се на помощ войници и полицаи. Налагаше се да бързаме да ги натоварим, въпреки че наоколо все още се криеха терористи, готови да убиват, насилват или отвличат живи и мъртви. Четвъртият ден бях дежурен в караулното. До мен се приближи млада жена и ме попита откъде имам бронираната жилетка и каската. Казах и, че съм ги получил от склада. 'Мъжът ми го убиха преди три дни. Те бяха негови..." - казва тя и ми показа инициалите му на тях. Бил е герой, спасил десетки хора, но куршум го застигнал. Жителите на кибуца "Нахал Оз", с които жена му се срещнала, твърдят , че дължат живота си на него."

Повече чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30