Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БФБ обмисля търговия в евро на акциите на компаниите още преди влизане в еврозоната

Снимка: БГНЕС

Българската фондова борса обмисля да предложи на компаниите акциите им да се търгуват в евро още преди официалното влизане в еврозоната, съобщи в интервю за БНР изпълнителният директор на борсата Маню Моравенов. Той подчерта, че присъединяването към валутния съюз ще бъде от ключово значение за по-голям интерес към капиталовия пазар у нас, защото той ще стане привлекателен за международни институционални инвеститори.

Големите международни инвеститори решават дали да инвестират на даден пазар след цялостна оценка на всички фактори, включително и на валутния риск, обясни пред БНР доц. Маню Моравенов – изпълнителен директор на фондовата борса:

"Независимо, че българският лев е "вързан" към еврото чрез Валутния борд, си носи своя риск. Има много институционални инвеститори, клирингови международни институции, които не желаят да оперират с лева, тъй като, да кажем, няма достатъчно пазар затова, пък те трябва да поемат и валутния, и политическия риск на съответната държава. Преминаването към еврото веднага изчиства тези рискове".

Целевата дата за присъединяването към еврозоната е 1 януари догодина.

"Имаме идея да дадем възможност на българските компании да се търгуват в евро, дори и преди влизане в еврозоната, като това стане още в рамките на тази година", посочи Моравенов.

Според него 2023 г. е била много добра за инвеститорите и по света, и на българската борса. Тази година започва позитивно, а пазарите са с настроението през 2024-та да започне намаление на лихвените проценти.

Цялото интервю с доц. Маню Моравенов ще чуем в предаването "Преди всички" по програма "Хоризонт" на БНР.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д-р Албена Танева

Албена Танева: Политическата нестабилност е във вреда на всички

Политическата нестабилност  е във вреда на всички .  Това каза пред БНР доц. Албена Танева, преподавател по публична администрация в Софийския университет.  "От 2020 година насам научихме това на собствен гръб, което е неефективен начин за учене . Политическата нестабилност е тази игра, в която губят всички. Освен ако има някой, който няма..

публикувано на 13.11.25 в 17:50
Заместник-кметът на София в направление

СОС гласува увеличаване на капацитета на Столичното предприятие за третиране на отпадъците

Столичният общински съвет гласува увеличаване на капацитета на Столичното предприятие за третиране на отпадъците (СПТО). Ще бъдат назначени допълнително хора, които ще се включат в почистването на районите, в които изтичат договорите за сметосъбиране и сметоизвозване. В същото време Общината прекрати обществените поръчки за почистване на 1-ва..

публикувано на 13.11.25 в 17:41
Димитър Манолов

Димитър Манолов: Ние сме "за" държавните служители да си плащат осигурителните вноски

Цялато система на заплащане в държавната администрация трябва да бъде преосмислена. Ние сме за държавните служители да си плащат осигурителните вноски. Разбира се, паралелно да отпаднат всякакви о граничения, да могат работят на повече от един трудов договор и да развиват самостоятелен бизнес, каза президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов в..

публикувано на 13.11.25 в 17:34
Министърът на околната среда и водите Манол Генов

Министър Генов: Кметът Терзиев може да бъде санкциониран заради сметосъбирането

Кметът на София Васил Терзиев може да бъде санкциониран за неизпълнение на ангажиментите на общината по сметосъбирането и дейността на завода за отпадъци. Това каза министърът на околната среда и водите Манол Генов в ресорната парламентарна комисия: "През периода от декември 2024 година до настоящия момент регионалната инспекция е извършила редица..

публикувано на 13.11.25 в 17:22

Правителството утвърди нормативи за час програма на БНТ и БНР за 2026 г.

Правителството утвърди нормативи за час програма на Българската национална телевизия и Българското национално радио за 2026 година за подготовка, създаване и разпространение на национални и регионални програми на БНТ - 1 378 евро, а на БНР - 345 евро. Те са съобразени с основните допускания при разработването на проекта на бюджет за догодина. От..

публикувано на 13.11.25 в 17:17
Пламен Димитров

КНСБ за бюджета: Възможен и с постигнат компромис, увеличената осигуровка се разпределя между бизнеса и наетите

От КНСБ определиха проекта на бюджет за следващата година като възможен и с постигнат компромис, тъй като повишената осигуровка за пенсия ще се разпредели между бизнеса и наетите.  Одобрен е проектът за държавен бюджет за 2026 г. Какви са параметрите на бюджета, одобрен от правителството? Президентът на синдиката Пламен Димитров..

публикувано на 13.11.25 в 16:54

Сапарева баня изгражда нов 7-километров водопровод

Изготвен е проект за изграждането на над 7-километров довеждащ водопровод от река Джерман за Сапарева баня, каза за БНР кметът на курортния град Калин Гелев. Ще се търси бързо финансиране - около 5-6 млн. лева, отбеляза градоначалникът.  Водохващането ще е на кота 1270 м надморска височина, където ще се изгради и резервоар с вместимост 2000..

публикувано на 13.11.25 в 16:39