Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев връчи златни медали на дванайсетокласници от математически и природо-математически гимназии в София и страната. Българският отбор спечели първо място на Международния турнир на младите математици 2023 г., провел се онлайн от 15 до 26 ноември. 
В турнира участие взеха 17 отбора от Армения, Беларус, Германия, Индия, Обединените арабски емирства, Пакистан, Румъния, Тайланд и Франция. Освен първо място в двата предварителни кръга и големия финал, българският отбор, в който влизат ученици от София, Бургас и Варна, спечели и наградата за най-добро решение на задачите от надпреварата.
Пред "Хоризонт" наградените споделиха:
- В продължение на около два месеца ние работихме много усърдно върху задачите. Беше наистина много предизвикателно и много различно от всичко, с което сме се занимавали досега.
- Конкуренцията беше най-силна от Германия, Франция, Беларус.
Люба Конова е един от двамата ръководители на отбора и студент в магистърска програма във Факултета по математика и информатика на Софийския университет: "Прекрасно се справихме. Това, от което съм най-доволна, е, че ние работихме спрямо нашите стандарти и не е имало момент, в който работим просто за да бием останалите".
А ректорът на Софийския университет проф.Георги Вълчев каза следното на младите математици:
"В България има много красиви умове. Едни от тези красиви умове сте вие и можете напълно заслужено да се гордеете с това, което сте направили". 
От 9 часа на 4 ноември до 9 часа на 5 ноември движението по Дунав мост ще бъде изцяло спряно по технически съображения във връзка с ремонта на съоръжението. Преминаването на леки автомобили по Дунав мост ще бъде ограничено само за 12 часа от 9 до 21 ч днес, а за тежкотоварните това ще важи 24 часа, което означава забрана до 9 часа на 5..
Европейската комисия трябва да провери и усвояването на еврофондовете за пътна безопасност у нас и състоянието на пътищата ни. Това съобщи председателят на Комисията по петициите в ЕП и изрази надежда от ЕК да изпратят писмен отговор. Петицията ще остане отворена и ще бъде и под контрола на ЕК. ЕК трябва да провери усвояването на..
Центристката партия "Демократи 66" спечели с малка преднина парламентарните избори в Нидерландия, съобщи избирателната комисия в Хага, след като бяха преброени окончателно всички гласове, включително на избирателите в чужбина, предаде ДПА. Избирателната комисия потвърди, че "Демократи 66", водена от Роб Йетен, и крайнодясната популистка..
Поетапно пускат от днес парното в столицата заради прогнозите за захлаждане и понижение на максималните температури. Началото на отоплителния сезон тази година е близо две седмици по-късно от миналогодишния. От "Топлофикация София" напомнят, на абонатите, които имат желание за по-късно пускане на отоплението, че трябва да подадат..
Споровете в животновъдния и млекопреработвателния бранш не стихват въпреки обявената от Министерството на земеделието категорична позиция, че в България няма да се прави ваксинация на животните против шарка. Членовете на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация започнаха подписка с настояване за ваксинация. Преработвателите изпратиха поредна..
Катар - един от глобалните лидери в производството на втечнен природен газ - заплаши, че ще спре износа му в Европа заради плановете на Брюксел да наложи нови изисквания и глоби на доставчиците си. Катарският министър на енергетиката Саад ал Кааби обясни пред Франс прес, че страната му е недоволна от Директивата за дължима грижа на корпорациите към..
Близо 60 стълкновения между украинската армия и руските военни е имало в района на Покровск, съобщи генералният щаб на Киев. От там уточниха, че близо 300 руски военни са нахлули в пределите на града, но не контролират изцяло нито един квартал. Президентът Зеленски призна, че 20-30% от всички сблъсъци на фронтовата линия са близо до Покровск...
След т.нар. промени от 1989 г. България остана в ръцете на хората, които са я управлявали и преди това. Това мнение изказа пред БНР историкът и..
Данък "дивидент" ще се увеличи от 5% на 10% , за да се спре сивата икономика. Имаме такава нагласа в Съвета за съвместно управление (ССУ). Това каза..