Климатичната криза вече е реалност. През последните десетилетия средните температури нарастват, увеличава се и броят екстремни събития като дългосрочни засушавания и пожари, следвани от голямо количество валежи, наводнения, буреносен вятър, торнадо и земетресения. В България ставаме все по-често свидетели на екстремни явления, а четирите сезона по нашите географски ширини могат скоро да останат в историята. Прогнозите за бъдещето са обезпокоителни особено, ако не предприемем ефективни мерки.
Климатичната криза оказва влияние върху всички аспекти на обществото, включително културната сфера. Дори обхватът на кризата в сектора да не е толкова значителен, изкуствата могат да бъдат влиятелни средства за предаване на послания и мобилизиране на обществото. Водени от това схващане членове от екипа на Регионалния център за съвременни изкуства „Топлоцентрала“ в София събра представители на културните индустрии и природозащитни организации.
"Срещата е информационно-познавателна. Голяма част от нещата, които се играят тук и се случват като събития, имат вече такова осъзнаване и насоченост“, заяви директорът на "Топлоцентрала" Веселин Димов, който е убеден, че културните институции могат да допринесат за намаляването на своя екологичен отпечатък чрез енергийна ефективност, устойчиви строителни материали и други екологично отговорни практики.
"Първата ни грижа е да създадем среда, която способства за тази връзка“.
Според Димитър Узунов - съосновател на сдружение „Арте Урбана“, в сравнение с други сектори на икономиката, които произвеждат различни продукти, климатичният отпечатък, който културният сектор оставя е незначителен. Но не бива да се пренебрегва трансформираща сила изкуството, като средство за социална промяна.
"Имаме преимуществото да сме сектор, който е винаги под светлината на прожекторите и общественото внимание“.
От сдружение „Арте Урбана“ отправиха покана към артистични формални и неформални организации, творци на свободна практика, които искат да въведат зелени и устойчиви практики в работата си в срок до 10 февруари да кандидатстват по европейския проект „Ре-имеджин“. Одобрените кандидати ще минат през обучителни резиденции във всяка една от страните-участнички в проекта – България, Северна Македония, Сърбия и Унгария.
"Всяка една е на различна тема. Започваме в България с темата "Училище по екология“.
Културният мениджър и активист Весела Кондакова, която е част от екипа на „Топлоцентрала“, разказа за добри практики, въведени от берлинската артистично-екологична общност – Уфа Фабрик.
"Тя е създадена и продължава да същестува от 50 години в центъра на Берлин".
Заради техническата изостаналост на съоръженията през годините, пространството постепенно опустява и бива изоставено. Докато през 70- те години на миналия век една общност от еко активисти решават, че искат да се нанесат там и започват да живеят устойчив живот. Тези хора не просто сами изграждат пространството си на живот, но отглеждат храната и децата си вътре, създават устойчиви бизнес модели, за да съществуват. Дори настоящият директор на Центъра за изпълнителски изкуства „Уфа Фабрик“ е роден в това пространство, а родителите му са сред основателите на общността.
"Това, което бихме искали да взаимстваме са някои практики, които за тях са ежедневие, като повторната употреба на дъждовната вода“.
Други участници в събитието бяха „Асоциация за свободен театър“, „За земята, „Градско градинарство-София“, „Таймхирос“, фондациите „По-диви Родопи“, „Биоселена“ и “Биоразнообразие”. В специален интерактивен панел културните дейци и еколози очертаха общите трудности, които имат – като недостатъчно финансиране и несправедливото му разпределение заради липсата на правила и появата на нерегламентирано лобиране, при което някои организации не получават нищо, а други непропорционално много.
"Преминахме към темата за училищата и как да възпитаваме учениците в уважение към културата, процесите и средата. Децата са естествен проводник на устойчиви практики в областта на опазване на околната среда, но и на живеене с култура и изкуство“.
Друг проблем, според културните и екологични организации, е липсата на нормативни уредби и предписания, направени от експерти, за това как изкуството да бъде по-зелено. Те предлагат да се въведе система, при която артистите да получават зелени точки за финансиране, ако са въвели зелени практики. Също така предлагат да се инициира кампания "1% за култура" и ако се извоюва по-голямо финансиране, да се водят публични дебати за справедливо разпределение на получените средства.
Празнични тематични вечери ще представят фолклора, мастни занаяти, обичаи и традиционната кухня от Девин. Празничните тематични вечери през лятото се превърнаха в традиционни. Те показват Девин и културно-историческото наследство на региона пред туристическата публика в разгара на летния сезон. Празничната програма предвижда изпълнения на..
И днес екип огнеборци ще гаси огнища на пожара на 2 000 м. в Рила. От вчера следобед тлеят отделни места и паднали дървета - това установиха горските работници, които направиха обход и оглед на място и с дрон. На отделни места в Рила тлеят паднали дървета Пожарът е обхванал около 600 декара гора, която е собственост на Рилския..
Народният театър "Иван Вазов" отчете един от най-успешните си сезони. Над 115 000 зрители са посетили 600 представления и гостувания на международни сцени. От септември до средата на юли Народния театър е реализирал 20 турнета в различни български градове и е участвал в 13 национални и международни фестивали. Трупата е гостувала в Рим,..
Банско ще отбележи 122 години от Илинденско-Преображенското въстание с традиционен събор на хижа "Бъндерица" и едноименния къмпинг в Пирин. Самата хижа пък чества 110 години от създаването си. В 11.30 часа любители на планината от цялата страна тръгват на поход от начална станция на кабинковия лифт към хижа Бъндерица по туристическата..
Министерството на правосъдието на САЩ поиска от Федерален съдия да разреши публикуването на секретни документи, свързани със случая на покойния сексуален престъпник Джефри Епстийн. Двама затворнически надзиратели са обвинени за смъртта на Джефри Епстийн Шефът на британската банка Barclays подаде оставка заради връзките с Джефри Епстийн..
Израел и Сирия са се споразумели за прекратяване на огъня, съобщи американският посланик в Турция Том Барак. Според него примирието е подкрепено от държавния секретар Марко Рубио, турските власти, Йордания и други съседни държави. В пост в "Х" Барак, който е и специален пратеник за Сирия, отправя призив към друзите, бедуините и сунитите да..
Русия предприе тази нощ масирана атака с дронове срещу украинското черноморско пристанище Одеса. Убит е един човек. Броят на ранените се уточнява. Над 20 дрона са атакували различни части на Одеса. В града са се чули експлозии. Поразена е жилищна сграда, в която е избухнал пожар. Кметът на града Генадий Труханов и ръководителят на областната..
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го..
Взаимодействието между ГЕРБ и ДПС-НН е малко вдигане на прах, няма нюанси, все по-черно бяло изглежда. Бойко Борисов вече не се крие в това..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..