Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Личностно израстване чрез енергийните и медитативни практики на Дзен философията

"Източните философии имат много добре развита практическа част за самоусъвършенстване"

2
Мирослава Иванова, майстор по икебана
Снимка: Камен Грънчаров

Какви са традициите, мъдростта и разбирането за живота, култивирани хиляди години в историята на култури, които са много на изток от нас. Така наречената източна философия съдържа в себе си баланса и взаимодействието на енергиите, кръговрата в природата и петте елемента - метал, вода, дърво, огън и земя. 

Колкото повече знаем за тях, толкова повече научаваме за света, в който живеем. В същото време, човекът е част от този свят, затова източната философия преподава и добрата връзка със себе си, изследването на себе си, самовглъбяването, успокояването на ума

Мирослава Иванова и Камен Грънчаров разказват за енергийните и медитативни практики на Дзен философията
Мирослава Иванова и Камен Грънчаров

" Обикновено когато подарявам цветя като икебана, влагам положителна енергия и символи, за да може човек да се почувства щастлив и да се наслади на енергията, разказа за "Нощен Хоризонт" Мирослава Иванова, майстор по икебана.


Той сподели, че има отдавна интерес към източните философии, може би заради практиките за самоусъвършенстване, които са много древни и водят до интересни резултати. 

Мирослава Иванова представи своята иновативна изложба в Културен институт -  "Красно село" , вдъхновена от природата. Може да бъде видяна до 13 февруари. Мирослава Иванова е ученичка на най-модерната школа по икебана в Япония и популяризира това японско изкуство в България. 

"Дзен е клон на будизма, религия, но за мен лично той е философия, по-скоро начин на живот, по-скоро начин на усещане света, сподели за "Хоризонт" Камен Грънчаров. Той практикува енергийни и медитативни източни практики повече от 25 години и е един от организаторите на Чи фест в България.

"Дзен ни учи да се фокусираме върху тук и сега, да се фокусираме върху това, което правим, а не да се опитваме да правим сто неща едновременно, за да можем да даваме най-доброто от себе си в момента, допълни още Камен.

Снимка: Камен Грънчаров

А Мирослава сподели, че започва да се занимава с икебана заради Камен. Заради неговата страст и интерес към японската култура, японските изкуства, а философията на тези източните народи започва да ги разбира много по-късно:

"Може би, когато вече бях напреднала в икебана с цветята, дори бях вече учител в икебана, тогава започнах да разбирам части от тази философия, тъй като икебана е процес и колкото по-нагоре вървиш и научаваш повече неща, толкова повече научаваш и за себе си, започваш да разбираш другата култура и също да прилагаш и пренасяш част от тази култура в своя живот - смирение, извинение, подходи, които преди години са ме учудвали, сега разбирам защо се правят, допълни още Мирослава. 


"Има доста прилики и разлики на българите с източните народи, както и между източната и западната култура, но в днешно време, което е трескаво и забързано, хората не могат да отделят повече време за вглъбяване и успокоение. Залети сме с прекалено с информация...

Снимка: Камен Грънчаров
Западната философия също си има своите интересни теории, а разликата й с източната философия е в практическата част. 
Източните философии имат много добре развита практическа част за самоусъвършенстване. Има създадени различни форми на медитация, практики, упражнения, които освен философията целят и личностното израстване на човека.
Това важи особено Дзен, където религиозната част е малко по-назад, там всичко е практическо, да достигнеш до просветление и осъзнаване чрез практика, поясни Камен Грънчаров.

Още по темата в звуковия файл. 
По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ирина Ботева и Максимилиян Бояджиев

Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев: Любовта към българските народни танци се възвърна трайно

След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции.  Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..

публикувано на 08.07.25 в 14:35

В Двореца - новият камерен фестивал в Балчик

Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик.   От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..

публикувано на 08.07.25 в 12:14

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..

обновено на 07.07.25 в 17:34
 Андрей Янев и изложбата

Художникът Андрей Янев: Провокацията да отправяш към себе си въпроси ме държи в будно състояние

Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт".  Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си .  "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..

публикувано на 07.07.25 в 09:33
Иван Пеев - художник, откриване на изложба в Смолян

Иван Пеев с ретроспективна изложба графика в Смолян

Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев.  Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци.  Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството.  През 1980 г...

публикувано на 06.07.25 в 05:35

Дафина Коен: В изложбите храната е главно действащо лице

"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..

публикувано на 06.07.25 в 05:20
 Яна Местдаг

Младата цигуларка Яна Местдаг: Мечтая да стана добра цигуларка и добър човeк

Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг.  Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..

публикувано на 05.07.25 в 08:15