Вицепремиерът Мария Габриел е на еднодневна официална визита в Египет. Това е първото посещение на български външен министър в арабската република от 12 години насам. Целта е задълбочаване на сътрудничеството между София и Кайро. В делегацията с вицепремиера са още петима министри.
Египет е ключов партньор на България в района на Близкия изток и Северна Африка. Над 1 милиард евро е стокообменът между София и Кайро за миналата година. Египет е най-големият търговско-икономически партньор на страната ни в региона. В условията на променената международна среда сътрудничеството със северноафриканската държава има стратегически измерения.
Задълбочаването на отношенията между София и Кайро в сфери като енергетика, транспорт, отбрана, иновации, туризъм и хранително-вкусова промишленост, ще бъдат във фокуса на разговорите на Мария Габриел в столицата на Египет.
В рамките на визитата на българския вицепремиер в Кайро за първи път ще заседава Съвместната комисия за сътрудничество между двете държави. Тя беше създадена през 2018 година, за да се съгласуват политическите насоки на българо-египетските отношения.
Заседанието на комисията ще бъде председателствано от първите дипломати на двете държави Мария Габриел и Самех Шукри, а в него от българска страна ще участват и петима министри - на отбраната Тодор Тагарев, на транспорта Георги Гвоздейков, на икономиката Богдан Богданов, на иновациите и растежа Милена Стойчева, както и на енергетиката Румен Радев.
В разговорите ще бъде поставен фокус върху ускоряване на работата по споразумения в редица области като енергетика, транспорт и иновации.
Министрите на транспорта на България и Египет ще подпишат спогодба за морско търговско корабоплаване, която ще замени действащия от 1969 година междуправителствен документ. Ще бъде подписано и споразумение за премахване на визовите изисквания за притежателите на дипломатически и служебни паспорти при краткосрочни пътувания.
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп изрази готовност да се срещне не само с руския президент Владимир Путин, но и с украинския - Володимир Зеленски. На пресконференция с гостуващия във Вашингтон френски президент Еманюел Макрон Тръмп, който наскоро нарече Зеленски "диктатор", покани украинския лидер във Вашингтон "през тази или следващата..
Стотици хора участват тази вечер в София в шествие в подкрепа на Украйна. От сградата на президенстската администрация участниците в Гражданския събор в подкрепа на Украйна се отправиха към представителството на Европейския парламент и на Европейската комисия, където в събота се стигна до сблъсъци с полицията по време на протест, организиран от партия..
Състоянието на папа Франциск е показало "леко подобрение“, съобщиха от Ватикана. Главата на Римокатолическата църква прекара 11-ия си ден в болница с двустранна пневмония, предаде АФП. "Критичното клинично състояние на Светия отец показва леко подобрение. Дори днес не е имало епизоди на астматични дихателни пристъпи; някои лабораторни тестове..
Общото събрание на ООН прие втора за деня резолюция по повод 3-годишнината от началото на руското пълномащабно нахлуване в Украйна. Проектът беше на Съединените щати, но в текста бяха внесени толкова поправки, че в крайна сметка американският представител гласува "въздържал се". Серията от допълнения съдържанието на резолюцията беше направена по..
Френският президент Еманюел Макрон се срещна с Доналд Тръмп в Белия дом в опит да укрепи подкрепата за Украйна срещу "агресора“ Русия. Макрон пристигна в Белия дом Срещата дойде в момент, когато отношенията на американския президент с Москва във връзка с войната заплашиха да разклатят трансатлантическия съюз. На третата годишнина от..
Турция поднови поканата си към Русия и Украйна да преговарят за мир на нейна територия. Готовността да приеме такива преговори изрази външният министър Хакан Фидан пред руския първи дипломат Сергей Лавров, който посети днес Анкара. Президентът Реджеп Ердоган изрази подкрепа за териториалната цялост на Украйна и за инициативата на американския си..
Сградата на Министерския съвет в центъра на столицата бе осветена в цветовете на украинското и на българското знаме. Правителствената пресслужба посочва, че това се прави в израз на подкрепа за Украйна и на солидарност с украинския народ 3 години след началото на пълномащабната руска война.
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.