Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

26 земеделски организации продължават протестите

Снимка: БТА

26 земеделски организации, които твърдят, че произвеждат 80% от млякото, 90% от зеленчуците, 30% от зърното, 100% от ориза и маслодайната роза в страната, продължават протестите.

В декларация те поискаха незабавно изплащане на държавната помощ за чувствителните сектори, отпадане на данъка върху субсидиите, промяна в Наредбите и в Стратегическия план, за премахване на всички неадекватни изисквания.

В писмо до медиите инициативния комитет обвинява Българската аграрна камара, която преговаря с правителството, че е "новосъздадена  организация, която дори няма сайт и публична информация за това кои са членовете й, какъв е уставът й, какви са целите и кой я представлява".

В интервю за БНР по този повод зърнопроизводителят Радослав Христов, член и на аграрната камара, каза, че е крайно време да се приеме закон за браншовите организации, за да е ясно кой кой е в земеделието.

С искане за оставка на Кирил Вътев организациите, които продължават протестите, обявиха, че утре планират мащабен протест пред Министерски съвет. 

По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Военни от резервния състав на ЕУФОР пристигнаха в Босна и Херцеговина

Чешки военни от резервния състав на мисията на ЕС в Босна и Херцеговина ЕУФОР-Алтеа пристигнаха в Сараево на фона на повишеното напрежение и политическата криза в страната, след като босненският сръбски лидер Милорад Додик бе осъден за неспазване на решенията на върховния представител на международната общност в страната, предаде БТА.  Чехите..

публикувано на 13.03.25 в 11:16

Силен вятър от 55-60 км/ч вилня тази нощ в Монтана

Вятър със скорост от 14 до 17 метра в секунда, което е около 55-60 километра в час, е вилнял в района на Монтана тази нощ. Това е станала за около половин час след 2:15 минути. В последствие е имало стихване и нов порив от 6:15 до към 8:00 часа сутринта, уточняват от хидрометеорологичната обсерватория в Монтана. За сега няма сигнали за..

публикувано на 13.03.25 в 10:55

Египет приветства промяната в плана на Тръмп за Газа

Египет обяви днес, че оценява изявлението на американския президент Доналд Тръмп, че няма да изисква от жителите на Ивицата Газа да напуснат анклава, предаде Ройтерс като се позова на египетското Министерство на външните работи. Тръмп каза вчера, по време на среща в Белия дом с ирландския премиер Михол Мартин, че "никой няма да гони..

публикувано на 13.03.25 в 10:53

Сухи треви и храсти пламнаха край София

Сухи треви горяха тази сутрин близо до София. На място е изпратен екип на пожарната. Няма опасност за населени места или хора. Причините се изясняват.

публикувано на 13.03.25 в 10:44
Виктор Папазов

"Възраждане" иска НС да покани външни експерти за анализ на ефектите от влизането в еврозоната

От "Възраждане" ще предложат покана от Народното събрание към Стив Ханке, Жак дьо Ларозиер и Джон Грийнууд да изготвят анализ за ефектите от влизането в еврозоната. Това обяви депутатът от "Възраждане" Виктор Папазов в декларация от името на парламентарната група.  Той отбеляза, че изоставянето на лева и приемането на еврото не бива да се..

публикувано на 13.03.25 в 10:43

Връщат у нас арестуваните за убийството на Мариян в Кула

Предприети са законови действия за връщането на задържаните за убийството на 20-годишния Мариян Пасков от град Кула, съобщиха от Главната прокуратура. Двамата са арестувани в Чехия на 11 март, посочиха още от там. Задържаха заподозрените за убийството в Кула 29-годишният Антон Илиев и 20-годишният Валентин Каменов са обвинени задочно..

публикувано на 13.03.25 в 10:40

Трета сероочистваща инсталация в ТЕЦ "Бобов дол"

Трета сероочистваща инсталация ще изгради ТЕЦ "Бобов дол". Екоинспекцията в София излезе с положително решение, че новата инсталация няма да окаже отрицателно въздействие върху околната среда в района. Досега централата, с мощност на трите блока от 630 мегавата, работеше с две сероочистващи инсталации. Новата инсталация ще е за очистване на..

публикувано на 13.03.25 в 10:16