Дори и без да се чуе изстрел или експлозия, бруталната война срещу Украйна се усеща навсякъде. Още в първото малко населено място след границата (Сирет, Румъния – Порубное, Украйна) има импровизиран мемориал на героите, паднали в защитата на страната си – снимки на млади мъже, загинали в последните близо две години война и надпис за слава на героите. Животът продължава, но скръбта е във въздуха. Усмивките са рядкост. Лицата на хората са угрижени, тъжни, но в очите им има решителност.
По пътя до Киев (около десет часа шофиране с няколко кратки почивки) пейзажът се променя – от изоставени или с изглед на изоставенииндустриални зони, през спретнати малки населени места до големи градове. Често може да се спре на пътя в близост до малък град или село, където възрастни хора продават плодове, зеленчуци, мед и други продукти, собствено производство.
Същата гледка се повтаря и на пазарите в по-големите населени места, където площадите са оживени. Макар да са много по-шумни и колоритни, хората в тях също са умислени и сериозни. Младите опитват да живеят въпреки войната, възрастните – с нея.
Стани герой! Дари кръв за победата!
Трафикът е оживен, понякога се вижда и превоз на тежка военна техника. На няколко възлови пътни артерии има контролни пунктове, на които военните спират избирателно. Понякога се срещат и полицейски патрули.
Пътищата в Украйна също имат своя колорит. За десет часа път се виждат от съвременни бързи автомобили до коли на повече от 40 години. Не липсват и велосипедисти, включително и възрастни хора, които пътуват между малките населени места със старо колело.
Радиостанциите изобилстват от украински песни, посветени на войната, като повечето от тях предвиждат бъдещата победа. Чуват се и популярни западни произведения в различни жанрове. На всеки час, независимо от радиостанцията, има комерсиална и социална реклама. Във втората част има призиви за присъединяване към въоръжените сили на Украйна, за кръводаряване „за победата“ и за включване било финансово, било чрез друг вид помощ, към различни организации, които набавят ресурси за армията.
Църкви, знамена и улично изкуство
Пътищата в Украйна в общия случай са в много добро състояние, макар и да има отделни участъци, където не е правен ремонт от десетилетия. И малките, и големите градове са спретнати и подредени. Силно впечатление правят църквите – независимо дали става дума за катедрала, малка църква в квартал на голям град или в някое село, дори за малък параклис, те са много добре поддържани. Дори понякога контрастът е огромен – красива църква, заобиколена с руини или къщи на много бедни хора.
Знамената са навсякъде – било физически флагове, вързани на стълбове, окачени на покриви, било изрисувани на стените, електрическите табла и на всевъзможни места по сградите. Има и много графити, в които преобладава една тема – войната и силата на украинската армия да отвърне на агресията.
Репортаж на Марта Младенова от Киев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Снимки: Марта Младенова
Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано...
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр..