От 16 до 27 юни в София ще се проведе третото издание на творческата лаборатория за млади хореографи ХЕЛИОС. Домакин отново ще е регионалния център за съвременни изкуства „Топлоцентрала“. Проектът има за цел да култивира новата генерация съвременни български хореографи. ХЕЛИОС 2024 се провежда с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по програма “Създаване 2023”, а партньори в организацията са сдружение “Хелиос - София”, Международната организация и професионална мрежа за хореографи „Dance ICONS“ - Вашингтон, РЦСИ „Топлоцентрала“ и Асоциацията за развитие на София.
В тазгодишното издание през юни ще участват 7 хореографи, които ще бъдат избрани от журито на проекта. Кандидатури за участие се приемат до 29 март 2024 г. в интернет страницата на проекта helios-sofia.eu. Одобрените хореографи ще бъдат обявени през първата половина на месец май. По време на проекта те ще могат да работят с избрани от тях танцьори. През тази година участниците в лабораторията ще получат и стипендия за времето на провеждането й.
ХЕЛИОС се провежда в семинарен формат с всекидневни занимания от 10 до 17 ч. Програмата включва лекции по теория на хореографията, творческа лаборатория с импровизация, експериментиране и композиция на танца, представяне на движенческия материал, генериран ежедневно, дискусия и предложения за усъвършенстване на изразните средства. В последния ден на ХЕЛИОС – 27 юни 2024 г. в зала 1 на РЦСИ „Топлоцентрала“ ще бъдат представени кратките експериментални творби, създадени по време на творческата лаборатория.
До момента в ХЕЛИОС са участвали 14 хореографи и близо 50 танцьори. Водещ на творческата лаборатория е българският хореограф Владимир Ангелов, който от години живее и работи в САЩ. Той е сред създателите и главен директор на първата в света Международна организация и професионална мрежа за хореографи, базирана във Вашингтон. През годините Владимир Ангелов е създал множество съвременни балетни постановки с балетни трупи от САЩ, Канада, Филипините, Мексико, Финландия, Япония и др. В края на миналата година той издаде книгата “Ти, хореографът”, която е синтез от история, теория, философски и творчески практики в различните жанрове на сценичната танцова хореография, и се радва на голям успех в цял свят.
Снимки: Марина Евгениева
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..
" По скоро няма да има правителство ", изказа мнението си пред БНР журналистът Лъчезар Лисицов от Клуб Z. За него крайъгълният камък е Пеевски ...