Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музикалната академия посреща лауреати на конкурса "Геза Анда"

| Интервю

Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ все по-често ни дава поводи да посещаваме концертните й зали и да говорим за събитията, които се организират с участието и на студенти, и на преподаватели, а и на гости от чужбина. 

Висшето ни училище за музика полага основите на сътрудничество, което обещава да стане дълготрайно и успешно. На 14 февруари от 18:00 ч. Академичният симфоничен оркестър ще посрещне лауреатите на XV Конкурс „Геза Анда 2021“ Михай Берец от Унгария и Джулиън Тревелиян от Великобритания. Под палката на главния диригент на Симфоничния оркестър на БНР Константин Илиевски те ще изпълнят класически шедьоври:  Концерт за пиано и оркестър №1 от Пьотър Илич Чайковски и Третия клавирен концерт от Сергей Рахманинов. В Деня на влюбените и по повод 125-годишнината на патрона на Академията ще прозвучат и две части от цикъла „Класично и романтично“ на Панчо Владигеров с диригент Джулиън Тревелиян.

Повече за това международно сътрудничество научаваме от ректора на НМА „Проф. Панчо Владигеров“ проф. д-р Сава Димитров и от Белина Костадинова - представител на фондация „Геза Анда“ от Цюрих, Швейцария. 

В звуковия файл можете да чуете още емоционални думи от двамата солисти - Михай Берец и Джулиън Тревелиян, както и техни изпълнения, донесли им награди на престижния конкурс „Геза Анда 2021“. 

***

Джулиън ТревелиянДжулиън Тревелиян (1998) е британски пианист, който започва музикалното си образование във Франция. 16-годишен печели конкурса „Long-Thibaud-Crespin“ 2015, превръщайки се в най-младия победител в историята на надпреварата. През 2021 г. печели втора награда, наградата „Моцарт“ и наградата на публиката на клавирния конкур „Геза Анда“ в Цюрих. Има и още награди от различни международни конкурси, а последната е Гран При в „Horowitz-Competition Kyiv-Geneva 2023“.

В Оксфордския университет Джулиън учи музикология. Изучава дирижиране при Николас Брошо в Консерваторията „Янис Ксенакис“ и пиано с Рена Шерешевская в École Normale de Musique de Paris. Дълги години е ученик на Кристофър Елтън и Елизабет Алтман в Лондон, а също и възпитаник на „Theo and Petra LIEVEN International Piano Foundation“ в Хамбург. Има записи със Симфоничния оркестър на Виенското радио, „London Mozart Players“ и Националния оркестър на BBC Уелс. Първият му компактдиск под диригентството на Кристиан Захариас е издаден през 2022 г. от Alpha и е с музика от Моцарт. Други издания под палката на Хауърд Грифит ще последват през 2024 г. Има диплома и по геология.

В свободното си време Джулиън Тревелиян свири на цигулка в струнен квартет, на старинни инструменти и пее баритоновата партия в група „Mandarin а Capella“. У дома обича да прекарва времето си с готвене, литература и спорт. В момента живее в Париж и освен английски, говори френски, немски и италиански. 

Михай БерецМихай Берец, носител на наградата „Лист-Барток“ на XV Конкурс „Геза Анда 2021“, е роден в Будапеща през 1997 г. Започва с обучение по цигулка на шестгодишна възраст. По-късно, паралелно с работата си в различни оркестри, той се посвещава на свиренето на пиано. Завършва бакалавърска степен в Кралската музикална академия в Лондон при Кристофър Елтън. 

Като победител в Mеждународния конкурс „Debüt Berlin“, Михай свири в залата на Берлинската филхармония за първи път през 2017 г. Предишните му награди включват Златна награда от Втория международен музикален конкурс в Манхатън и наградата „Хариет Коен Бах“ на Кралската музикална академия. На фестивала „Young Euro Classic“ през 2013 г. Михай Берец свири „Унгарска фантазия“ от Ференц Лист в Концертхаус - Берлин. По покана на Золтан Кочиш дебютира в Националната концертна зала „Бела Барток“ в Будапеща през 2013 г. В Музикалната академия „Ференц Лист“, където често се изявява, наскоро изпълнява Концерт за пиано и оркестър в Ми-бемол мажор КV 271 от Моцарт под диригентството на Михаил Плетньов.

Интересът на Берец към музикалната интерпретация през различните епохи води до покани да изпълнява концерти за пиано с известни оркестри за старинни инструменти, сред които и Orfeo Orchestra. Между 2020 и 2022 г. Берец изпълнява всички клавирни солови творби на Бела Барток в осем концерта в Мраморната зала на Унгарското радио, благодарение на осигурената стипендия от Унгарската академия на изкуствата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24
Ace Bullet

Музика на Лейди Гага в дебют на Ace Bullet

Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..

публикувано на 22.11.24 в 09:51