Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музикалната академия посреща лауреати на конкурса "Геза Анда"

| Интервю

Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ все по-често ни дава поводи да посещаваме концертните й зали и да говорим за събитията, които се организират с участието и на студенти, и на преподаватели, а и на гости от чужбина. 

Висшето ни училище за музика полага основите на сътрудничество, което обещава да стане дълготрайно и успешно. На 14 февруари от 18:00 ч. Академичният симфоничен оркестър ще посрещне лауреатите на XV Конкурс „Геза Анда 2021“ Михай Берец от Унгария и Джулиън Тревелиян от Великобритания. Под палката на главния диригент на Симфоничния оркестър на БНР Константин Илиевски те ще изпълнят класически шедьоври:  Концерт за пиано и оркестър №1 от Пьотър Илич Чайковски и Третия клавирен концерт от Сергей Рахманинов. В Деня на влюбените и по повод 125-годишнината на патрона на Академията ще прозвучат и две части от цикъла „Класично и романтично“ на Панчо Владигеров с диригент Джулиън Тревелиян.

Повече за това международно сътрудничество научаваме от ректора на НМА „Проф. Панчо Владигеров“ проф. д-р Сава Димитров и от Белина Костадинова - представител на фондация „Геза Анда“ от Цюрих, Швейцария. 

В звуковия файл можете да чуете още емоционални думи от двамата солисти - Михай Берец и Джулиън Тревелиян, както и техни изпълнения, донесли им награди на престижния конкурс „Геза Анда 2021“. 

***

Джулиън ТревелиянДжулиън Тревелиян (1998) е британски пианист, който започва музикалното си образование във Франция. 16-годишен печели конкурса „Long-Thibaud-Crespin“ 2015, превръщайки се в най-младия победител в историята на надпреварата. През 2021 г. печели втора награда, наградата „Моцарт“ и наградата на публиката на клавирния конкур „Геза Анда“ в Цюрих. Има и още награди от различни международни конкурси, а последната е Гран При в „Horowitz-Competition Kyiv-Geneva 2023“.

В Оксфордския университет Джулиън учи музикология. Изучава дирижиране при Николас Брошо в Консерваторията „Янис Ксенакис“ и пиано с Рена Шерешевская в École Normale de Musique de Paris. Дълги години е ученик на Кристофър Елтън и Елизабет Алтман в Лондон, а също и възпитаник на „Theo and Petra LIEVEN International Piano Foundation“ в Хамбург. Има записи със Симфоничния оркестър на Виенското радио, „London Mozart Players“ и Националния оркестър на BBC Уелс. Първият му компактдиск под диригентството на Кристиан Захариас е издаден през 2022 г. от Alpha и е с музика от Моцарт. Други издания под палката на Хауърд Грифит ще последват през 2024 г. Има диплома и по геология.

В свободното си време Джулиън Тревелиян свири на цигулка в струнен квартет, на старинни инструменти и пее баритоновата партия в група „Mandarin а Capella“. У дома обича да прекарва времето си с готвене, литература и спорт. В момента живее в Париж и освен английски, говори френски, немски и италиански. 

Михай БерецМихай Берец, носител на наградата „Лист-Барток“ на XV Конкурс „Геза Анда 2021“, е роден в Будапеща през 1997 г. Започва с обучение по цигулка на шестгодишна възраст. По-късно, паралелно с работата си в различни оркестри, той се посвещава на свиренето на пиано. Завършва бакалавърска степен в Кралската музикална академия в Лондон при Кристофър Елтън. 

Като победител в Mеждународния конкурс „Debüt Berlin“, Михай свири в залата на Берлинската филхармония за първи път през 2017 г. Предишните му награди включват Златна награда от Втория международен музикален конкурс в Манхатън и наградата „Хариет Коен Бах“ на Кралската музикална академия. На фестивала „Young Euro Classic“ през 2013 г. Михай Берец свири „Унгарска фантазия“ от Ференц Лист в Концертхаус - Берлин. По покана на Золтан Кочиш дебютира в Националната концертна зала „Бела Барток“ в Будапеща през 2013 г. В Музикалната академия „Ференц Лист“, където често се изявява, наскоро изпълнява Концерт за пиано и оркестър в Ми-бемол мажор КV 271 от Моцарт под диригентството на Михаил Плетньов.

Интересът на Берец към музикалната интерпретация през различните епохи води до покани да изпълнява концерти за пиано с известни оркестри за старинни инструменти, сред които и Orfeo Orchestra. Между 2020 и 2022 г. Берец изпълнява всички клавирни солови творби на Бела Барток в осем концерта в Мраморната зала на Унгарското радио, благодарение на осигурената стипендия от Унгарската академия на изкуствата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изследователски проучвания на Валентин Йорданов

Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г."  ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..

публикувано на 10.02.25 в 08:51
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05