Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Две години след европейската директива срещу дезинформацията и България се заема с това

| Интервю
Снимка: Pixabay

Законопроектът срещу дезинформацията е следствие на европейската директива от 2022 г. (Digital Services Act 2022/2065). Със сигурност България трябва да синхронизира законодателството си. Проектозаконът на ПП-ДБ е предложен за обществено обсъжданe.

Това заяви пред БНР доц. Златогор Минчев от БАН и посочи, че България изостава вече с 2 години от тази тенденция в ЕС.

Държавни органи да могат да налагат ограничаване на достъпа до интернет страници или интернет адреси. Това предвиждат промени в Закона за електронните съобщения, подготвен от депутати от ПП-ДБ. Целта е борба с дезинформацията в онлайн пространството. Законопроектът е публикуван за предварително обществено обсъждане със заинтересованите страни.

Златогор Минчев коментира, че след агресията на Русия в Украйна и последвалата ескалация светът се е разделил и дезинформацията е станала феномен, който не трябва да се неглижира, защото се използва и за политически цели:

"Не само по време на избори. Служи за събиране на информация по време и на реални военни действия. И за заблуда на общественото внимание. В този контекст сме задължени да реагираме като държава".

Доц. Златогор Минчев

Според него част от нещата обаче могат да минат като подзаконови актове:

"ДАНС и ЦИК да реагират. За тях си има отделни закони. Не е хубаво така нещата да се слагат на куп в един закон. ... Нещата стоят амбициозно, защото едва ли българската държава може да забрани на Мета или на Гугъл да си пускат каквото и да е. По-скоро може да накара нашите провайдери да ги филтрират. Нашите служби нямат технологичния капацитет да се противопоставят на такива големи интернет провайдери на услуги за социалните мрежи. Никоя държава, с изключение на страните от Г-8, не може да си позволи подобно нещо. ... Когато хармонизираме нашето законодателство с европейското, е хубаво да включваме и работата, свързана с публично-частното партньорство на ниво държава - в реалистичен план. Да не очакваме, че със законов акт можем да решим всички проблеми в държавата".  

По думите на Минчев се "върви в сценария на "1984" и затова ролята на законодателния орган е да направи рестрикциите да са синхронизирани с ЕС, но и да се има предвид това какво реално ни трябва на нас като държава":

"Похвално е, че искаме да хармонизираме нашето законодателство с европейското, но нека да е по-прецизно и да не си мислим, че можем да налагаме санкции на тези провайдери, било то и през Европейската комисия. Това ще премести хората в дарк уеб или в частни мрежи. Нищо повече няма да се случи".

Благовест Кирилов, заместник-министър на електронното управление в служебното правителство на Гълъб Донев, изказа мнение, че борбата с дезинформацията е изключително важна, но това не означава, че не трябва да се вглеждаме в детайлите:

"На ниво ЕС е въведен регламент. Законопроект на Министерския съвет предлага този регламент да се въведе и в българското законодателство, тъй като не се хармонизират, а се прилагат директно. Другият законопроект, който виждам, е с добри намерения, които има опит да се реализират по стила на Гьобелс. Т.е. афишираме, че това е много хубаво и трябва да стане, но не е сме наясно с рисковете, които крие".

Според него Министерството на електронното управление ще се превърне в своеобразно "министерство на истината" (по "1984" на Оруел - б.р.):

"Подходът е изцяло грешен. Борбата с дезинформацията трябва да започне от превенцията, а не от наказанията. Първо трябва да се работи с хората и с бизнесите, преди те да получат санкции. Често хората не си дават сметка, че това, което разпространяват, е фалшива новина. Като ги глобим, няма да им помогнем. Трябва да работим за тяхната грамотност". 

Благовест Кирилов /Снимка: Лилия Йотова/

Интервюто на Снежана Иванова със Златогор Минчев и Благовест Кирилов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бившият главен прокурор на Флорида Пам Бонди.

Доналд Тръмп номинира Пам Бонди за главен прокурор на САЩ

Новоизбраният президент на Съединените щати Доналд Тръмп номинира Памела (Пам) Бонди за главен прокурор, след като Мат Гейц, който беше първата му номинация - оттегли кандидатурата си, предаде Асошиейтед прес. Пам Бонди е бивш главен прокурор на Флорида и отдавнашен съюзник на Тръмп. Тя е председател на мозъчния тръст Институт за политика "Америка..

публикувано на 22.11.24 в 08:23
Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурност Жозеп Борел

Борел на среща на организации на гражданското общество от Израел и Палестина в Кипър

Кипър е домакин на среща на организации на гражданското общество от Израел и Палестина. За участие в нея днес в Никозия пристига върховният представител по външната политика и сигурността на Европейския съюз Жозеп Борел. Двудневната визита в Кипър на Жозеп Борел е част от обиколката му в Близкия изток, като той идва на острова след..

публикувано на 22.11.24 в 08:22

Дмитро Кулеба: Украйна не се страхува от Путин

„Украйна не се страхува от Путин“, заяви пред Скай нюз бившият външен министър на страната Дмитро Кулеба. Запитан колко е притеснен от съобщенията, че междуконтинентална ракета е била използвана срещу Украйна, Кулеба отговори: "Преживяхме толкова много ракетни атаки. Когато срещу теб са изстреляни 100 ракети и дрона за една нощ, това е не..

публикувано на 22.11.24 в 08:15

100 години от освещаването на патриаршеския храм-паметник "Свети Александър Невски"

У нас ще пристигнат делегации на всички поместни православни църкви по повод 100 години от освещаването на патриаршеския храм-паметник "Свети Александър Невски".  Празникът се отбелязва на 23 ноември, когато църквата почита паметта на Свети Александър Невски. Празнични богослужения ще бъдат отслужени днес и утре по повод 100 години от..

публикувано на 22.11.24 в 08:08
доц. Христо Орманджиев

Христо Орманджиев: Парламентарната криза е заложена с поправките в Конституцията

Измененията в Конституцията от декември 2023 г. създадоха в голяма степен невъзможност да се избере председател на Народното събрание . Това мнение изрази пред БНР доц. Христо Орманджиев, преподавател по конституционно право  във Великотърновския университет. Тези промени не бяха удачни , смята той. Съгласие на народните представители..

публикувано на 22.11.24 в 07:59

Д-р Ирина Лазарова: Не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното

Живеем в свят, в който не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното . Това заяви пред БНР д-р Ирина Лазарова, председател на Българската асоциация по когнитивно-поведенческа психотерапия, преди утрешния Ден на психотерапията.  Хората се страхуват най-вече от това дали ще могат да реализират потенциала си, да реализират концепциите..

публикувано на 22.11.24 в 07:56
Започва официалната програма от работната визитата на президента на България Румен Радев (на снимката) в Сингапур. Държавният глава откри бизнес форум с участието на представители на български и сингапурски компании в Alexandra Point Townhall.

Президентът Румен Радев откри бизнес форум в Сингапур, където е на работно посещение

Инвестирането в хората, образованието, иновациите и технологиите е ключът към успеха в бъдеще. Това каза президентът в Сингапур, където  е на работно посещение,   при откриването на бизнес форум с участието на представители на български и сингапурски компании. "Ключът към бъдещето е партньорството и ние сме тук, за да развием приятелство и..

публикувано на 22.11.24 в 07:52