В последния ден от 60-ата Мюнхенска конференция по сигурността днес войната в Ивицата Газа заема централно място, предаде ДПА.
Сутринта палестинският премиер Мохамад Щайе ще участва в панелна дискусия за бъдещето на израелско-палестинските отношения заедно с бившия външен министър на Израел Ципи Ливни и външния министър на Йордания Айман ал Сафади, уточнява БТА.
Войната в Ивицата Газа между Израел и палестинската ислямистка организация "Хамас", която продължава от месеци, засега беше незначително е засегната по време на конференцията.
Индивидуални оратори, включително германският канцлер Олаф Шолц и държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън, включиха темата в изказванията си и отново се обявиха в полза на решение с две държави. Това предвижда независима палестинска държава, която да съществува мирно редом с Израел.
Освен това конференцията планира днес отново да се съсредоточи върху европейския капацитет по отношение на войната в Украйна. Сред лекторите са президентът на Грузия Саломе Зурабишвили, украинският вицепремиер Олга Стефанишина и литовският външен министър Габриелиюс Ландсбергис.
На друго събитие върховният представител на ЕС по външните работи Жозеп Борел, латвийската министър-председателка Евика Силиня и германската депутатка Мари-Агнес Щрак-Цимерман – председател на комисията по отбрана в Бундестага, планират да обсъдят геополитическия дневен ред на Европейския съюз.

В Ловеч общинският съвет ще разгледа за пети път новата наредба за определяне и администриране на местните такси и цени на услугите, която не може да бъде приета окончателно вече почти година. Наредбата беше приета на извънредното заседание на ловешкия общински съвет в началото на октомври, но областният управител Дора Стоянова я върна за ново..
Дамски бизнес форум в София ще обсъжда мястото на жените в иновациите. Събитието ще бъде открито от българския еврокомисар Екатерина Захариева и вицепремиера Томислав Дончев. Форумът се организира с два акцента - "Жените зад смелите идеи“ и "Бъдещето в науката и технологиите“. Темата, избрана от организаторите е съвсем навременна, защото..
Министърът на културата Мариан Бачев ще връчи традиционните награди на ведомството "Златен век", които се присъждат по случай 1 ноември, Деня на народните будители. Церемония ще е в галерия "Средец". Отличия ще получат 36 изтъкнати творци, артисти, читалищни и научни дейци от различни области на изкуствата, за техния принос в развитието на..
Жители на столичния квартал "Люлин" се очаква да излязат на протест днес от 17:30 ч. като е възможно да блокират движението на кръстовището на бул. "Царица Йоана" и бул. "Петър Дертлиев". Това става ясно от съобщение, публикувано във фейсбук групата "Люлин", под което все повече недоволни граждани изразяват одобрение и съпричастност. Турска фирма..
Парламентът ще приеме два законопроекта за модернизацията на Българската армия, подобряване на подготовката и статута на военнослужещите и гарантиране на ефективното изпълнение на международните ангажименти на страната в рамките на съюзническите структури за отбрана. Пленарният ден започва с приемане на Процедурни правила за условията и реда за..
Израелската армия възобнови прилагането на примирието в Ивицата Газа след въздушните удари в анклава, които отнеха живота на повече от 100 души. Расте броят на жертвите на новите удари в Ивицата Газа Атаките бяха наредени от премиера Бенямин Нетаняху в отговор на нарушения от страна на "Хамас". Тел Авив обвини групировката, че нейни бойци са..
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че е инструктирал Пентагона да започне незабавни изпитания на ядрените оръжия на страната, така че да бъде постигната реципрочност с другите ядрени сили. Новината беше публикувана от самия Доналд Тръмп в социалната му мрежа "Трут Сошъл", минути преди срещата му с китайския президент Си Дзинпин в Южна..
"Знаехме, че д-р Хасърджиев има лични проблеми. От много време се опитвахме да му помогнем. Но той не желаеше да потърси психологическа или каквато и..
"Съединението срещу Задкулисието ” е новата книга на историка Стефан Дечев, който з авършва "История" в Софийския университет, специализира в..
Основният проблем в момента е липсата на каквато и да е прозрачност в договорките за управлението . Това мнение изрази пред БНР Румяна..