Занимаваме се с групата на Мартин Божанов като някакво изключително явление, след като всички факти за нея са ясни. Това заяви пред БНР адвокат Ина Лулчева.
"Започваме да коментираме проблемите в съдебната система, когато се случи едно убийство. А те са поредица от факти, които ни дават освание да се притесняваме, но подминаваме.
Още през 1992 година съдебната система беше разклатена. Тя е консервативна и когато се наруши целостта и моралът ѝ с неоснователни произволни смени, се създава опасност за такива явления.
След това дойде ерата на Татарчев, който каза, че само Господ е над него.Тогава възникнаха групировките, които получиха влияние в съдебната система и прокуратурата. После дойде главният прокурор Филчев, при когото имаше самоубийство на прокурор и отново не се възцари добрата практика. Започна задържането на хора като репресия. По времето на Борис Велчев имаше известно успокояване на системата, но без да се изчистят практиките, които бяха създадени. Борисов пък каза в интервю: "Да, аз избрах Гешев, защото оцених оперативните му способности“.
Това е едно материализиране на зависимостите в съдебната система, които съществуват от много години".
Средството за въздействие е в магистратите, полицаите, прокурорите и съдиите, посочи тя.
"Те използват това, че системата създава възможност да се образуват дела без да има данни за престъпление, за да се изнудват хората да плащат пари".
Специализираният съд беше съд на властта за делата, които иска на всяка цена да спечели, посочи адвокат Лулчева.
"Магистрати, които се съгласяват да правят услуги, не могат да има високи професионални и морални качества".
Комисията в НС може да свърши работа като събере публично всички факти, смята тя.
"Това е шанс да се покаже, че недоверието е неоснователно. Тя трябва да провери защо информацията, която са имали ДАНС и ГДБОП за Мартин Божанов, не е в прокуратурата".
Адвокат Лулчева напомни също, че се е тръгнало към разплитане на случая "Осемте джуджета“ след избирането на Борислав Сарафов, но към момента има пълно затишие.
Проблемът е, че зависимостите съществуват, заяви тя и даде за пример делото "КТБ".
"Делото "КТБ" е направено по начин, по който да не приключи никога, за да не се разбере ефективно кога е разграбена банката".
Много лош показател за системата е това, което видяхме, че се е случило със съдия Цариградска, отбеляза адвокат Лулчева.
"Това е едно безобразно проявление на тази система. Един съдия не е получил защита. Много хора се отчайват".
Тя коментира и избора на членове на ВСС.
"Притеснявам се, че ако сега не се случи избор на действително достойни хора за членове на Висшия съдебн съвет, надеждите ни за промяна ще изтлеят. Това ще бъде сигурен лакмус за това дали има желание за промени".
Ново поскъпване на природния газ се очаква от Нова година - този път с 9,6%. От "Булгаргаз" са изчислили, че през януари цената на синьото гориво трябва да е около 83 лева за мегаватчас без таксите и налозите. Това става ясно от заявлението на газовата компания до енергийния регулатор. Тази цена може да се промени, защото окончателното..
Мигрантският натиск по границите е по-нисък в сравнение с миналата година, заяви служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков. Той даде брифинг след окончателното решение на Съвета на ЕС за пълноправно присъединяване на България към Шенгенското пространство. "Колегите от Румъния ще участват с 40 полицейски служители, Австрия..
Ситуацията е почти безнадеждна от гледна точка на това да имаме редовно правителство - докарали са го до там, че всеки е срещу всеки. Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Петър Чолаков. "Това, което имаме като партийна гарнитура в 51-вия парламент, за пореден път ни показва едно изчерпване на партийната система . Това, което е..
Исторически ден, България е пълноправен член на Шенген и няма да бъде дискриминирана, както беше в последните 13 години. Сега трябва да оправим инфраструктурата по границата с Турция, Сърбия и Румъния, за да улесним трафикът, да стане по-бърз и по-удобен. Това каза евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев в интервю пред БНР. В предаването..
Днес се навършват девет месеца от смъртта на Българския патриарх Неофит. По този повод, от 9 часа в столичната митрополитска катедрала "Св. вмчца Неделя" ще бъде отслужена заупокойна Света литургия, след нея ще бъде извършена и панихида. Третият български патриарх почина на 13 март тази година след дълго боледуване.
Здравната каса ще разпределя бюджет от 9,5 млрд. лв. през 2025 г. Това стана ясно, след като Надзорният съвет на НЗОК го одобри. Залагат се 1,3 млрд. лв. повече спрямо тази година. Пред БНР здравният икономист от Експертен клуб за икономика и политика Аркади Шарков подчерта, че в разчетите за следващата година не е заложено вдигане на..
Коледен базар на уменията ще бъде открит в Министерството на образованието и науката от министър Галин Цоков. В инициативата тази година ще се включват ученици от 18 професионални гимназии от цялата страна. Учениците и техните учители ще представят щандове с изработени от тях изделия - лакомства, сувенири, коледни играчки, артикули..
Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5..
Тригодишният Кубрат Биволарски от Пазарджик е с диагноза детска церебрална парализа и отскоро може да ходи . Още от раждането детето е подложено на..
Димитър е нормално 15 - годишно дете, което мечтае да стане графичен дизайнер . За да сбъдне мечтата си, обаче, той преминава през сериозни..