Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Почитаме паметта на Апостола на свободата Васил Левски

В цялата страна продължават възпоминателните церемонии по повод 151-вата годишнина от неговата гибел

Снимка: БГНЕС-архив

Днес в цялата страна продължават възпоминателните церемонии по повод 151-годишнината от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски.

В София от 17.00 часа ще се проведат архиерейска панихида в храм "Света София" и възпоменателна церемония пред паметника на Васил Левски в София в 18.00 часа. По време на церемонията възпоменателно слово ще произнесат президентът Румен Радев, кметът на София Васил Терзиев и ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев.

Възпоменателна церемония по повод годишнината от гибелта на Левски ще има и пред паметника му в парка на Военната академия. Домакин на проявата е началникът на академията генерал-майор Тодор Дочев. Паметникът на Левски във Военната академия е открит през 2016 г. по инициатива на военно-патриотични организации.

Книги за Васил Левски от личните библиотеки на Симеон Радев и Кирил Христов са включени в документална изложба, която се открива днес в Столичната библиотека.

В Карлово с митинг-поклонение  ще бъде отбелязана 151-вата годишнина от гибелта на Васил Левски.  В родния град на Апостола снощи се състоя и възпоменателна церемония.

Тази сутрин в  църквата "Света Богородица"  ще бъдат отслужени архиерейска света литургия и панихида в  памет на Апостола.  В  митинга–поклонение след това ще се включат  и възпитаниците на училище "Васил Левски". Ще се състои и  традиционното шествие  до родната къща–музей на  Апостола . Там ще бъде връчена наградата на местния комитет "Васил Левски".

В Ловеч тази вечер се организира традиционното Национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата Васил Левски, тази година под надслов "151 години безсмъртие". По рано през деня годишнината от гибелта на Левски ще бъде отбелязана и с гражданско поклонение пред паметника му в двора на Къкринското ханче.

С паметен ритуал и поклонение в Плевен също отбелязват 151 години от обесването на Васил Левски.

Ритуалът пред паметника на Апостола започва в 11.00 часа днес. Ще участват ученици от клуб "Млади възрожденци" и вокална група "Ботевци пеят" към НУ „Христо Ботев“ – Плевен, военнослужещи от Плевенския гарнизон, Общинският духов оркестър с диригент Пламен Марков. Свещеници от плевенските храмове ще отслужат Панихида. Слово ще произнесе кметът д-р Валентин Христов. В знак на признателност пред паметника на Апостола ще бъдат поднесени венци и цветя.

И в Смолян ще почете паметта на Васил Левски с редица прояви. Днес точно в 12.00 часа в класните стаи на училищата в Смолянска област ще звучи одата "Левски" от Иван Вазов. С  военни почести, факелно шествие, конкурси  и редица прояви ще се отбележи 151 години от гибелта на Васил Левски.

В 18.00 часа тръгва факелното шествие от читалище "Балкански просветител" в квартал Райково и ще продължи до двора на Профилирана Природо-Математическа гимназия "Васил Левски". В шествието се включват Трети  ученически гвардейски отряд от ЕГ "Иван Вазов", клубовете "Млади възрожденци" в града, училища и граждани.

В двора на гимназията от 18.30 часа  е началото на тържествения ритуал "Полагане на венци пред паметник", воден от  101-ви Алпийски полк. И тази година в Спортната зала на ППМГ "Васил Левски" ще се проведе от 10.00 часа регионалното състезание "Лъвски скок".

На 18-и февруари се навършват 151 години от обесването на Васил Левски, наричан още Апостола на свободата.
"Васил Левски притежава онези добродетели, които всеки човек би следвало да притежава: да бъде добър към всички, да бъде честен към всички, да бъде смел да казва кривиците на този, който е срещу него. Както самият Васил Левски споделя: "Кажете моите кривици и аз твоите, па’ да продължим заедно".

Това припомни Дора Чаушева директор на Националния музей "Васил Левски" в град Карлово:

"Той успява да увлича всички да последват неговите идеи. Един човек, който и да бил, колкото и голям гений да е, сам не може да осъществи такова всенародно дело. А, само човек, който има качествата и способността да убеди другия, че това е пътят, по който трябва да се върви, е особено ценно качество за Васил Левски".

По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00