Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деца опознават Левски в занимателни беседи, полагат клетва

Образователният център към Историческия музей в Търговище организира проявата за втора поредна година

| Интервю
Снимка: Исторически музей Търговище

Образователният център към Историческия музей в Търговище за втора поредна година отвори врати за ученици от първи до четвърти клас, които искат да научат повече за Апостола на свободата. Тази година има два пъти повече записани деца от миналата.

Заниманията се водят от уредника в отдел "Възраждане" Николай Ставрев и музейният педагог Маргарита Зидарова.

Децата са много впечатлени от това какъв е бил Васил Иванов Кунчев на тяхната възраст и от възможността да положат клетва пред Евангелието, камата и револвера, както са правили съзаклятниците на Левски, разказва Маргарита Зидарова пред БНР.

Програмата започва с кратко представяне на ключови моменти от биографията на Васил Левски. Децата научават за семейството му, запознават се с интересни моменти от неговото детство.

"Наблягаме повече на това какъв ученик е бил Левски, какво дете е бил, за да може да привлечем тяхното внимание и да поставим основата на интерес към неговата личност. След като приключи презентацията, децата попълват работни листове, предоставени от Националния музей "Васил Левски" в Карлово. Самите работни листове са под формата на геометрични задачки, кръстословици, различни занимателни и познавателни игри", пояснява Зидарова.

"За съжаление, това, което е написано в учебниците, не провокира емоциите на децата. Докато, разказвайки как малкият Васил влиза в килера да вземе сладки, като всяко едно дете, или да си хапне от меда, как майстори на по-малките си братчета и сестричката си пумпали, как им връзва люлки на клоните на дърветата или как ги разхожда на конче – да "приближим" по някакъв начин самия Левски."

Към полагането на клетвата децата се отнасят много сериозно, отбелязва музейният педагог.

"Физическото усещане, което добиват децата – с камата, револвера и Евангелието, поставянето на ръката на сърцето, изричането на тези думи, които са много въздействащи – много се впечатляват и сериозно произнасят клетвата докрай."

Повече по темата слушайте в звуковия файл.

Снимки: Исторически музей - Търговище

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10