Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Смъртта на Навални се вписва идеално в най-добрата руска традиция на смазване на свободата"

Харалан Александров: Русия може да се превърне във въоръжена с ядрено оръжие Северна Корея

"Надявам се, че сглобката ще се пресглоби по добър начин. Външният министър трябва да познава историята"

| Интервю
Харалан Александров
Снимка: Ани Петрова

Русия има всички шансове да се превърне в огромна, въоръжена с ядрено оръжие, с неизчерпаеми ресурси Северна Корея.

Това каза пред БНР социалният антрополог Харалан Александров. 

"На изток от нас се оформя една страховита цивилизация, очевидно в подем, колкото и да ни се иска да не е така, в която се пречупиха и икономическите санкции, и опитите да бъде създадена втора Русия - с обратен знак, демократична и либерална - в лицето на Украйна, която в момента се разпада и бива поглъщана по зловещ начин. ... Нали си даваме сметка пред какъв риск е целият либерален ред. На фона на това тук се карат кой да е външен министър".  

Александров изказа мнение, че Путин би имал полза от това да убие опонента си Алексей Навални точно в този момент, защото това послание идва в началото на Мюнхенската конференция по сигурността:

"Всевластието функционира по този начин. То е в състояние да унищожи някого заради удоволствието от това. То е в състояние да смачка слабия, за да покаже, че е силен. То е в състояние да демонстрира пред целия свят, който се е мобилизирал да се бори с него, че не зачита техните правила. ... Путин е в предизборна кампания и саморазправянето с някой, който е дефиниран от руската пропаганда като агент на чужди интереси, изтръгва от корен възможността да има вътрешна опозиция. Смъртта на Навални се вписва идеално в най-добрата руска традиция на смазване на опозицията и на свободата, която е добре изследвана и прекрасно позната. Която е сила на една свирепа азиатска империя, която е във възход".

По думите на Александров "провалящите се пред очите ни западен елит се опитват да наложат през разказите убеждението, в което сами вече не вярват, че контролират процесите, а процесите са тотално отвързани":

"Дори такива, каквито са, западните елити са за предпочитане от алтернативата, която я виждаме на източния фронт".

В предаването "12+3" социалният антрополог коментира и политическата ситуация в България и предстоящата ротация на правителството:

"Част от проблемите около трудното напасване и трудното седене в тази сглобка, която доживя до първата ротация, но ще видим дали ще премине към следваща сглобка, или ще се разглоби. Силно се надявам, че ще се пресглоби по добър начин". 

Според него ПП-ДБ компенсират намаляващата подкрепа за тях с гаранцията пред гласуващите за тях, че "дневният ред на евроатлантизма ще продължи да бъде налаган безкомпромисно":

"За тази партия ("Продължаваме промяната" - б.р.) е много важно да се поддържа версията, по-скоро вече фантазията, че те са любимците, те са истинските избраници, те са посочените от нашите партньори, че са автентичните евроатлантици. ... Това става свръхценност за тях. Няма да мирясат, докато не се установят устойчиво на този интерфейс между българската политическа система и все по-разбъркания глобален свят. Което е проблем, защото точно в този момент с тези пренамествания на големите тектонични пластове, които поставят България в много висок риск, има нужда от много по-професионално, компетентно и исторически грамотно лидерство във външната политика, каквото според мен няма. Няма съмнение, че Мария Габриел е по-подготвена, тя има всички контакти, но не мисля, че тя е в състояние да оперира на метаниво, да познава историята, а това се иска". 

ГЕРБ са в тежката роля да компенсира провалите на ПП и "да удържа цялата тази мъка", коментира той.

Интервюто на Петър Волгин с Харалан Александров в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мигранти, прекосяващи Ламанша на малка лодка, архив, март 2024 г.

Министри и служители от 40 държави обсъждат в Лондон борбата с групите за трафик на мигранти

Британското правителство ще бъде домакин на първата международна среща на върха за борба с групите за трафик на мигранти. Министри и служители на правоприлагащите органи от 40 държави ще се срещнат в Лондон днес и утре, за да обсъдят международното сътрудничество, мигрантските маршрути, финансовите престъпления и онлайн рекламите за..

публикувано на 31.03.25 в 07:44
Външният министър на Китай Ван И

Китайският външен министър се среща с Лавров в Москва

Китайският министър на външните работи Ван И ще бъде на тридневно официално посещение в Москва от днес, разговорите с руския министър на външните работи Сергей Лавров ще се проведат на 1 април, съобщиха руски медии, които цитират изявление на руското външно ведомство. Двамата ще обсъдят въпроси от международния дневен ред, включително..

публикувано на 31.03.25 в 07:35
Доналд Тръмп

Тръмп е "много ядосан" на Путин заради Украйна, обмисля нови санкции

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че е "много ядосан" на руския си колега Владимир Путин заради преговорите за прекратяване на огъня в Украйна. Украинските ВМС ще дадат "подходящ отговор", ако Русия наруши примирието в Черно море, заяви високопоставен военен. Американският президент Доналд Тръмп предупреди, че до месец може да..

публикувано на 31.03.25 в 07:34

В Белгия ще се проведе обща стачка

Белгия ще бъде обхваната от обща стачка за втори път. Нито един самолет няма да излети от летище "Завентем", а пристигащите полети ще бъдат силно ограничени. На летище "Шарльороа" няма да има нито заминаващи, нито пристигащи самолети. Това е втората обща стачка след първата в средата на февруари, а вече има определена дата и за третата - 29..

публикувано на 31.03.25 в 04:15

Кипър увеличава броя на получаващите детски надбавки

Кипър разширява критериите за доход и увеличава броя на получаващите детски надбавки, като за първи път право на тях ще имат и всички семейства от средната класа. Правителственият законопроект за модернизацията на социалната политика е отворен за обществено обсъждане от днес до 30 април. Близо 12 000 семейства и над 16 000 деца ще бъдат допълнително..

публикувано на 31.03.25 в 04:10
Киър Стармър и Доналд Тръмп, Вашингтон, февруари 2025 г.

Стармър и Тръмп обсъдиха "продуктивните преговори" между Великобритания и САЩ

Британският премиер Киър Стармър и американският президент Доналд Тръмп се съгласиха, че "продуктивните преговори" за икономическа сделка между Обединеното кралство и САЩ "ще продължат с необходимите темпове", съобщиха от "Даунинг стрийт" преди наближаващия краен срок за американските мита на 2 април. Двамата лидери разговаряха по телефона..

публикувано на 31.03.25 в 03:39

В Монтана ще отбележат Международния ден на ромите 8 април с концерт

Монтана отбелязва Международния ден на ромите 8 април с концерт. През тази седмица в двата ромски квартала в града ще има спортни състезания и конкурси Концертът посветен на 8 април Международния ден на ромите има за цел да представи културното наследство и приноса на ромската общност към обществото. Началото е от 17:00 часа, на 8 април, в..

публикувано на 30.03.25 в 21:42