Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Има оглушително мълчание както от компетентните органи, така и от ВСС и от самите съдии"

Здравка Калайджиева: Юридическата общност отдавна е наясно с натиска върху съдии

Смразяващият ефект върху съдебната система е целен ефект, заяви тя

| Интервю
Снимка: Ани Петрова, БНР

"Двете любознателни комисии – на парламента и на ВСС би трябвало да са напълно наясно с данните, които съществуват отдавна и са достъпни за широката публика – данни за натиск върху съдии, данни за огъване на съдии, данни за кадруване в съдебната система. Всички те са добре известни, не само на юридическата общност. За съжаление, тяхното отразяване в медиите е по-скоро кампанийно, по всеки конкретен случай и предизвиква интереса на обществото по-скоро откъм жълтата страна, а не откъм институционалния проблем, който в юридическата общност е отдавна известен. Става дума за масиран натиск специално върху съдиите и за употребата на най-различни механизми, за да бъде поставена съдебната власт, съдът, в зависимост, в страх и да бъдат инсталирани удобни прокурори."

Това каза в интервю за БНР Здравка Калайджиева, адвокат, правозащитник, бивш съдия в Европейския съд по правата на човека (2008-2015). 

Няма нищо лошо в това прокуратурата да се самосезира, нито е толкова укорима йерархичната ѝ структура. Проблемът е, че като институция прокуратурата има възможността да действа избирателно, коментира Здравка Калайджиева в предаването "Преди всички".

"Както да избира срещу кого да образува производство, така и да държи преписки срещу лица и институции в чекмеджетата си и после да ги вади като фокуси от ръкава."

На първо място може да се даде достъп до разследванията на пострадали лица и на лицата, подаващи сигнали за извършени престъпления, по-специално корупция, изрази мнение адвокатът.

"Ние нямаме изправени пред съд лица, заподозрени за корупция, а корупция съществува."

Прокурорите не би трябвало да се ползват нито с несменяемост, нито с имунитет, смята Калайджиева. По думите ѝ законодателят трябва да ги направи отчетни пред обществото, а "българското общество би трябвало да се запознае с причините за недостатъците в правосъдието".

"Със сигурност има съдии, които се поддават както на предложения някой лев, така и на натиска, който знаят, че може да бъде осъществен срещу тях. Това има безспорен смразяващ ефект. Този смразяващ ефект има въздействие върху съдебната система. Това е целен ефект", заяви Здравка Калайджиева.

"Има оглушително мълчание както от компетентните органи, така и от ВСС и от самите съдии. Става дума за насадено притеснение и предпочитание на съдиите да си вършат работата, вместо да посочват недостатъците."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Високи остават цените на агнешкото и на бензина в Гърция

До 19 евро за килограм достигна цената на агнешкото месо в специализираните магазини. От Асоциацията на потребителите съобщават, че тази година хранителните стоки за великденската трапеза са с 20% по-скъпи. Гърците търсят по-евтини стоки, за да покрият разходите си. Хиляди гърци, които живеят в северната част на страната пътуват до..

публикувано на 02.05.24 в 11:12
Валентина Васильонова

Валентина Васильонова: Около 800 хил. българи ежегодно заминават в чужбина като сезонни работници

Около 800 хил. българи ежегодно търсят препитание като сезонни работници в чужбина . Това заяви пред БНР Валентина Васильонова, председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ.  "Темата за сезонния труд в ЕС и в частност в селското стопанство е особено важна, а за нас като синдикати - силно проблемна", каза тя и..

публикувано на 02.05.24 в 10:31

Деца от 5 страни ще има на фестивала "Великденско яйце" в Босилеград

За 31-и път в Босилеград от днес до 7 май ще върви фестивалът "Великденско яйце" с участието на деца от Бесарабия с български произход, от Украйна и Молдова, Република Северна Македония, Сърбия, както и от различни градове от България.  Преди пандемията организаторът - сдружение "Глас" в Босилеград - кандидатства рекорд на Гинес по брой на..

публикувано на 02.05.24 в 10:28

Местни избори на много места в Англия и Уелс

Днес на много места в Англия и Уелс се провеждат местни избори. Милиони избиратели в Англия и Уелс избират 107 местни власти в Англия и 11 кметове, сред които и на Лондон. На частични избори ще бъде избран нов депутат от Блекпул Юг след оставката на бившия консерватор Скот Бентън. Гласоподавателите в Англия и Уелс освен това ще изберат 37..

публикувано на 02.05.24 в 10:08

Д-р Антоанета Тончева: Ще обжалваме указанията за отпускане на специалните медицински храни

На 30 април на сайта на НЗОК се появиха указания за отпускане на специалните медицински храни. Те обаче не удовлетворяват хората, които са влезли в тази битка .  Пред БНР д-р Антоанета Тончева - генетик, член на Сдружение "Общност Мостове", коментира как се е стигнало до сегашната ситуация: "Една от горещите теми, по които работи сдружението..

публикувано на 02.05.24 в 09:46

Засилено движение от граничните пунктове в Гърция, фериботите работят по график

Силно е движението по гръцките пристанища. Пътува се само с предварителна резервация. Някои компании отказват да превозват електроавтомобили с кораби. Стачката приключи тази сутрин и фериботите отново се движат по разписание, съобщават транспортните агенции. Поради силния трафик на туристи към островите по основните направления от..

публикувано на 02.05.24 в 09:44
Посетители наблюдаваj детектора ATLAS по време на Дните на отворените врати на ЦЕРН, Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (CERN), близо до Женева, Швейцария, архив, септември 2019 г.

Още по-мощен ускорител на частици се очаква в ЦЕРН преди края на този век

Вече четвърт век и български учени участват в разкриването на тайните на Вселената. За това в ЦЕРН помагат български детектори , които регистрират причинените от учените сблъсъци в големия ускорител на частици. Бъдещето обаче е на новите изследвания, за които ЦЕРН вече има планове с новия ускорител. Неговото строителство трябва да започне до..

публикувано на 02.05.24 в 09:25