Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адмирал Ефтимов апелира за 2,5% от БВП разходи за отбрана

Началникът на отбраната генерал Емил Ефтимов (вляво) и министърът на отбраната Тодор Тагарев
Снимка: БГНЕС

Аварийни мерки за привличане на хора и повече пари за отбрана са нужни за армията. Това стана ясно след първия ден от годишната конференция на началника на отбраната.

Президентът Румен Радев посочи, че две години след началото на войната в Украйна пред българската армия стоят същите проблеми, както и преди. Технологично изоставане, закъсняла модернизация, сложни процедури за придобиване, задълбочаването на недостига на ресурси и военни. Затова Радев заговори за:

"Аварийни мерки за привличане на кадърни млади хора с качества, за тяхната високопрофесионална подготовка, мотивация и задържане във въоръжените сили".

Радев каза, че усилията на цивилното и военното ръководство на Министерството на отбраната да гарантират минимума от способности в тази сложна обстановка не стигат. Затова призова за дейността на важни и отговорни институции. 

Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов призова страната ни ударно да отдели поне 2% от брутния вътрешен продукт за отбрана:



"За няколко години да се вдигнат разходите. Аз говоря за 2,5% от БВП. Апелирам да наваксаме. Това ще се отрази върху хората, ще се отрази на мотивацията. Помощта за Украйна върви паралелно с модернизацията на българската армия. Колкото повече ново придобиваме, толкова можем да освободим. Това е логично".

Министърът на отбраната Тодор Тагарев призова  проблемите да се решават заедно. Дори и да има пари по-сложният въпрос е дали има какво да се купи в достатъчно кратки и разумни срокове, посочи Тагарев.

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хамас ще предаде на Израел още едно тяло на заложник

Палестинската групировка "Хамас" заяви, че ще предаде тялото на още един израелски заложник в Газа на Червения кръст, като Израел потвърди, че това ще стане малко след полунощ. Тел Авив твърди, че е получил девет от 28 тела на заложници, държани в анклава. От "Хамас" обявиха, че остават ангажирани със споразумението за прекратяване на огъня и..

публикувано на 17.10.25 в 22:48
Газопровод

Полша отказа да екстрадира заподозрян за взривяването на "Северен поток"

Полски съд освободи от ареста и отказа да екстрадира в Германия 49-годишния украински гражданин Владимир Журавльов, който е заподозрян за взривяването на газопроводите "Северен поток". Това написа в социалната мрежа "Екс" полският премиер Доналд Туск, определяйки съдебното решение като справедливо.  Журавльов беше задържан на 30 септември в полския..

публикувано на 17.10.25 в 22:32

"Хамас" възнамерява временно да запази контрола си върху сигурността в Газа

Палестинската групировка "Хамас" възнамерява временно да запази контрола си върху сигурността в Газа, заяви висш представител на групировката в  интервю за агенция Ройтерс. Мохамед Назал от политическото ръководство на "Хамас" добави, че не може да се ангажира с разоръжаването на групировката. По думите му, тя е готова за прекратяване на огъня до пет..

публикувано на 17.10.25 в 21:50
Кметът на Варна Благомир Коцев

Обнови Европа: Делото срещу Коцев е политически мотивирано

Групата на "Обнови Европа" в Европейския парламент определи делото срещу кмета на Варна Благомир Коцев като "политически мотивирано". Нейният говорител Винсент Стюър заяви на брифинг, че средствата за България по Плана за възстановяване и устойчивост трябва да бъдат изцяло спрени. Припомням, по искане на "Обнови Европа", следващата сряда..

публикувано на 17.10.25 в 21:29
Размяната на телата на жертви на сблъсъците между талибаните и Пакистан на границата между двете страни

Пакистан наруши примирието с талибаните

Пакистан осъществи удари по афганистанска територия тази вечер, нарушавайки примирието, което донесе два дни спокойствие на границата, съобщи високопоставен представител на талибаните, предупреждавайки, че Кабул ще „отвърне на удара“. 48-часовото примирие прекъсна почти седмица на кървави сблъсъци по границата, при които загинаха десетки..

публикувано на 17.10.25 в 21:19

Рекорден месец септември за туризма в Кипър

Нови рекорди бяха поставени в туризма на Кипър през септември, показват обявените днес данни от Статистическата служба на страната. Секторът очаква ноември като своеобразен стрес-тест за целогодишен туризъм на острова. Пристиганията на туристи в Кипър са се увеличили с 12% през септември в сравнение със същия месец миналата година, според..

публикувано на 17.10.25 в 20:39

Външният министър разговаря с временно управляващия посолството на САЩ в София

Министърът на външните работи Георг Георгиев е разговарял с временно управляващия посолството на САЩ в София Мартин Макдауъл. Двамата са обсъдили стратегическото   партньорство между София и Вашингтон и двустранното сътрудничество в приоритетни области като сигурността, отбраната и енергетиката. Американската страна е потвърдила..

публикувано на 17.10.25 в 20:32