Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Денков даде интервю за предаването „Хард ток“ на Би Би Си

Министър-председателят Николай Денков
Снимка: БГНЕС

Българският премиер Николай Денков даде интервю за предаването „Хард ток“ на Би Би Си, в което отговори на много въпроси, свързани както за позицията на България по глобални въпроси, така и за поддържането на демокрацията и борбата с корупцията в страната.

Николай Денков трябваше да отговаря на трудни въпроси в рамките на около 25 минути. Водещият Стивън Сакър започна интервюто с войната в Украйна и статистика, че 32% от българите обвиняват Запада за войната, на което Денков отговори, че всъщност има промяна към проевропйската ориентация и към НАТО като защитник, що се отнася до сигурността, но е необходимо повече време това осъзнаване да настъпи. Водещият изтъкна, че президентът Румен Радев е против въоръжаването на Украйна и против продъжаването на войната и при това положение с премиер, който заема обратна позиция, не е ли нарушено нормалното функциониране на управлението. Николай Денков заяви, че това не е така, защото България е парламентарна република и през последните 8 месеца има много стабилно правителство с мнозинство от две трети проеверопейски депутати, а хората са започнали да разбират какви са логичните аргументи да бъдат интегрирани в Европа и НАТО. По въпроса за готовността на Европа да осигури собствената си отбрана на фона на изявленията на бившия американски президент Доналд Тръмп относно военните разходи на страните от НАТО и блокирането на новата помощ за Украйна в Конгреса, българският премиер отговори:

"Убеден съм, че Европа трябва да направи повече – да увеличи разходите, да подобри интеграцията между силите, за да бъде подготвена по-добре за всякакви сценарии. От друга страна – ние трябва да направим всичко възможно, за да работим със САЩ и другите съюзници, защото заедно сме по-силни".

Денков изтъкна, че България работи много усилено за модернизиране на своята армия, включиетлно поръчването на американски изстребители Ф-16.

По въпроса за съмненията, че България продължава да е зависима от руския газ и дейността на „Лукойл“ и възможното заобикаляне на санкциите срещу Русия, Денков заяви:

"На национално ниво в рамките на европейските регулации ние правим всичко необходимо, произтичащо от тези изисквания, но това не е достатъчно, защото проблемът е преди всичко на европейско ниво, а не толкова и на ниво отделни държави, включително и България". 

Стивън Сакър засегна и темата за разногласията около поста министър на външните работи след планираната ротация в българското правителство. Според водещия това, което се наблюда в България е една слаба демокрация, нещо с което Денков не се съгласи напълно, защото наличието на работещи правителство и парламент показва, че демокрацията е жива в България и че няма никакви намерения правителсвото да се разпадне. А що се отнася до поста на външен министър, Денков каза:

„Мисля, че това беше драма, сътворена от някои други участници в това „политическо шоу“, ако искате така да го наречете, защото аз имам много контсруктивни дискусии с моята заместничка, която би трябвало да стане премиер, така че това е нормална част от преговорите“.

Стивън Сакър каза, че България изпитва сериозни разделения – за войната, за Шенген, за еврото , за миграцията, така че явно има проблем с Брюксел, на което Денков отговори, че не смята, страната му има проблеми с ЕС. Да, той отчита, че в българското общество има разделение, но такова има и в много други общества, така че България далеч не е изключение.



По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕК представя на 19 март бяла книга за отбраната на ЕС

Европейската комисия ще представи бяла книга за отбраната на ЕС на 19 март, съобщи говорител на Комисията.  Днес в Париж ще се проведе неформална среща с лидерите на Германия, Обединеното кралство, Италия, Полша, Испания, Нидерландия и Дания, посветена изключително на отбраната и на помощта на ЕС за Украйна.  Европейски лидери се събират на..

публикувано на 17.02.25 в 17:43
Израелски военен патрул в село Авивим, близо до границата с Ливан.

Израелски военни ще останат в Ливан и след крайния срок за изтегляне според споразумението с "Хизбула"

Израел обяви, че ще остави свои военни в Южен Ливан и след изтичане крайния срок за изтегляне съгласно споразумението за мир с "Хизбула". В същото време израелският военен кабинет обсъжда втората фаза от примирието с "Хамас" в Ивицата Газа.  Израел обяви, че ще остави малък брой свои военни на пет стратегически места в Южен Ливан. Ливан съобщи..

публикувано на 17.02.25 в 17:38

Деца и възрастни в неравностойно положение изработиха мартеници във В. Търново

Във Велико Търново стотици деца и възрастни в неравностойно положение изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". В инициативата се включват всички институции и звена, които работят в полза на уязвимите деца и възрастни в община Велико Търново. Първи своите мартенички продава..

публикувано на 17.02.25 в 17:19
Мария Симеонова, директор на софийския офис на Европейския съвет по външна политика

Мария Симеонова: Париж е знак, че европейците осъзнават сериозността на случилото се в Мюнхен

Европейците все пак ще се борят за някакъв край на войната, който ще гарантира устойчив мир, целостта на Украйна и ще гарантира, че Русия няма да навлезе отново на европейска територия. Иска ми се да не се пропуква европейското единство от лидери като Орбан и Фицу, каза в интервю пред БНР Мария Симеонова, директор на софийския офис на..

публикувано на 17.02.25 в 17:17

В Кюстендил събраха 17 611 лева за лечението на 14-годишния Янис

В Кюстендил са събрани за два дни 17 611 лева при благотворителна кампания за лечението на 14-годишния Янис Гогов, обяви за БНР кметът на Общината инж. Огнян Атанасов. Момчето е на спешно лечение в Истанбул срещу рядък и агресивен тумор. След проведените изследвания в турската клиника лекарите са установили, че няма разсейки, но са..

публикувано на 17.02.25 в 17:13

ТСА: Има разминаване между националните политики за средно образование и реалната ситуация по места

Проучване на фондация "Тръста за социална интеграция" за достъпа до средно образование в пет области в страната показва, че има проблеми с транспорта на учениците, с изхранването им, както и че остават платени учебниците за профилирана и професионална подготовка.  Тази година ще бъде направено проучване в още пет области и ще бъдат предложени..

публикувано на 17.02.25 в 17:08
Володимир Зеленски

Зеленски отива в Турция по покана на Ердоган

Украинският президент Володимир Зеленски ще посети утре Турция по покана на турския си колега Реджеп Тайип Ердоган, съобщи Анадолската агенция. Двамата лидери ще обсъдят турско-украинското стратегическо партньорство, като ще бъде поставен акцент върху "прегледа на отношенията във всички аспекти".  Визитата на Зеленски ще съвпадне с разговорите утре..

публикувано на 17.02.25 в 16:54