Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Удължават срока за разглеждане на Стратегическия преглед на отбраната

| Репортаж
Снимка: архив

Едно от решенията на правителството тази седмица ще е да бъде удължен срокът за разглеждане на Стратегическия преглед на отбраната. Процесът трябва да постави задачите за развитието на армията и да даде отговори как ще се решават предизвикателствата. Едно от тях е как да бъдат намерени повече хора и за армията, и за резерва. Статистиката не е в полза на резерва и на армията, сочат последните изказвания на военното и цивилно ръководство. 

До края на февруари трябваше да е готов Стратегическият преглед. Но още преди месец се чуха заявките, че тежкият и чувствителен проблем с окомплектоването на армията изисква повече време за решаване. На едно от последните заседания на комисията по отбрана зам.-министърът на отбраната Атанас Запрянов пак припомни, че стартираната срочната служба в доброволния резерв дава част от нужните хора на армията. Но този формат не е подходящ, защото почти половината от преминалите през обучението влизат в редовната армия.

Освен доброволния резерв, проблем е и военновременният резерв, обясни Атанас Запрянов. Това са хората, които на практика изкарали военната си служба преди края й през 2007 година, но се водят на отчет заради опита си.

Засега, поне на конституционно ниво, МО няма проблем да предприема действия за военно обучение на цивилни в мирно време. Преди около година Конституционният съд отклони искането на МС за тълкуване на основния закон, което военните разчитат като знак, че просто трябва да намерят решението. Това решение ще е сложно, прогнозира министърът на отбраната от 2004 г. Николай Свинаров. По негово време България стана член на НАТО. Но преди 20 години страната ни влезе в Алианса с наборната армия.

"Добре е всеки пълнолетен български гражданин да има възможност елементарно да осъществява самозащита и при битови, и при военни инциденти. Първата крачка е горните класове на училището. След това трябва да има курсове, обучителни лагери и т.н. Сега се разчита на ранно пенсионираните бивши военни, 45-годишни примерно, но това не е достатъчно, защото е добре в армията да има поне 2 пълни поколения възможност за участие, а няма".

От 31 членки на НАТО само в шест – Литва, Дания, Естония, Турци, Гърция и Финландия, има задължителна военна служба. Швеция може да стане седмата държава с наборна армия в НАТО, ако всичко с ратификацията на членството й мине наред. В Австрия и Германия се чуха призиви за наборната армия. Разбира се всяка държава си има особености на модела на набиране на военни. Но в основата трябва да мисленето, че военната професия е в конкуренция с останалите на пазара, подсказва Пламен Йорданов - зам. министър на отбраната в служебния кабинет на Стефан Янев и бивш военен с мисии в Ирак и Афганистан.

"Не трябва да има некомплект. Както излязохме на пазара на труда и станахме по-демократични, така и армията вече не е такъв притегателен център за младите хора. В армията влизат ентусиасти, които искат да докажат себе си и търсят адреналина, но те идват за да попълнят CV-то си. Към днешен момент смятам, че никога няма да възстановим онова състояние на българската армия, когато е имало и наборна служба. Това няма как да се върне. Сега просто трябва да се обезпечат младите хора, за да е привлекателно място".

Министърът на отбраната Тодор Тагарев каза, че ще поиска удължаване до края на юни на срока за провеждане на Стратегическия преглед на отбранителната политика. "Всички опции са на масата", каза наскоро министърът на отбраната Тодор Тагарев на въпрос на "Хоризонт" дали се мисли за връщането на наборната служба. Некомплектът на личния състав е най-сложният въпрос, който трябва да бъде решен, каза министърът на отбраната Тодор Тагарев, след като за поредна година военното и цивилно ръководство обсъждаха ежегодното състояние на армията.

А президентът Румен Радев заговори за необходимост не от "екстрени, а необходимост от аварийни мерки" за привличане на кадърни млади хора с качества за тяхната висока професионална подготовка, мотивация и задържане във въоръжените сили. Според него това е първостепенната задача не само на ръководството на МО, защото те сами не могат да се справят с нея. Необходими са законови промени и ресурси, сериозни инвестиции най вече в хората, подчерта той.

Армията ще пита и своите служители – войниците, как да се търси решението на проблема с недостига, каза и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Той припомня, че социалният пакет за военните е отпаднал от Закона за отбраната и въоръжените сили още 2009 г. Обществото пък трябва да създава устойчиви механизми в случай на криза, припомня адмирал Ефтимов за нуждата от обучението и на цивилни.

Документите още се пишат. 

Целия репортаж на Добромир Видев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06

Все повече жени у нас се подлагат на забременяване с донорска яйцеклетка

Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори.  Тенденцията беше..

публикувано на 21.11.24 в 18:50