Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Удължават срока за разглеждане на Стратегическия преглед на отбраната

| Репортаж
Снимка: архив

Едно от решенията на правителството тази седмица ще е да бъде удължен срокът за разглеждане на Стратегическия преглед на отбраната. Процесът трябва да постави задачите за развитието на армията и да даде отговори как ще се решават предизвикателствата. Едно от тях е как да бъдат намерени повече хора и за армията, и за резерва. Статистиката не е в полза на резерва и на армията, сочат последните изказвания на военното и цивилно ръководство. 

До края на февруари трябваше да е готов Стратегическият преглед. Но още преди месец се чуха заявките, че тежкият и чувствителен проблем с окомплектоването на армията изисква повече време за решаване. На едно от последните заседания на комисията по отбрана зам.-министърът на отбраната Атанас Запрянов пак припомни, че стартираната срочната служба в доброволния резерв дава част от нужните хора на армията. Но този формат не е подходящ, защото почти половината от преминалите през обучението влизат в редовната армия.

Освен доброволния резерв, проблем е и военновременният резерв, обясни Атанас Запрянов. Това са хората, които на практика изкарали военната си служба преди края й през 2007 година, но се водят на отчет заради опита си.

Засега, поне на конституционно ниво, МО няма проблем да предприема действия за военно обучение на цивилни в мирно време. Преди около година Конституционният съд отклони искането на МС за тълкуване на основния закон, което военните разчитат като знак, че просто трябва да намерят решението. Това решение ще е сложно, прогнозира министърът на отбраната от 2004 г. Николай Свинаров. По негово време България стана член на НАТО. Но преди 20 години страната ни влезе в Алианса с наборната армия.

"Добре е всеки пълнолетен български гражданин да има възможност елементарно да осъществява самозащита и при битови, и при военни инциденти. Първата крачка е горните класове на училището. След това трябва да има курсове, обучителни лагери и т.н. Сега се разчита на ранно пенсионираните бивши военни, 45-годишни примерно, но това не е достатъчно, защото е добре в армията да има поне 2 пълни поколения възможност за участие, а няма".

От 31 членки на НАТО само в шест – Литва, Дания, Естония, Турци, Гърция и Финландия, има задължителна военна служба. Швеция може да стане седмата държава с наборна армия в НАТО, ако всичко с ратификацията на членството й мине наред. В Австрия и Германия се чуха призиви за наборната армия. Разбира се всяка държава си има особености на модела на набиране на военни. Но в основата трябва да мисленето, че военната професия е в конкуренция с останалите на пазара, подсказва Пламен Йорданов - зам. министър на отбраната в служебния кабинет на Стефан Янев и бивш военен с мисии в Ирак и Афганистан.

"Не трябва да има некомплект. Както излязохме на пазара на труда и станахме по-демократични, така и армията вече не е такъв притегателен център за младите хора. В армията влизат ентусиасти, които искат да докажат себе си и търсят адреналина, но те идват за да попълнят CV-то си. Към днешен момент смятам, че никога няма да възстановим онова състояние на българската армия, когато е имало и наборна служба. Това няма как да се върне. Сега просто трябва да се обезпечат младите хора, за да е привлекателно място".

Министърът на отбраната Тодор Тагарев каза, че ще поиска удължаване до края на юни на срока за провеждане на Стратегическия преглед на отбранителната политика. "Всички опции са на масата", каза наскоро министърът на отбраната Тодор Тагарев на въпрос на "Хоризонт" дали се мисли за връщането на наборната служба. Некомплектът на личния състав е най-сложният въпрос, който трябва да бъде решен, каза министърът на отбраната Тодор Тагарев, след като за поредна година военното и цивилно ръководство обсъждаха ежегодното състояние на армията.

А президентът Румен Радев заговори за необходимост не от "екстрени, а необходимост от аварийни мерки" за привличане на кадърни млади хора с качества за тяхната висока професионална подготовка, мотивация и задържане във въоръжените сили. Според него това е първостепенната задача не само на ръководството на МО, защото те сами не могат да се справят с нея. Необходими са законови промени и ресурси, сериозни инвестиции най вече в хората, подчерта той.

Армията ще пита и своите служители – войниците, как да се търси решението на проблема с недостига, каза и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Той припомня, че социалният пакет за военните е отпаднал от Закона за отбраната и въоръжените сили още 2009 г. Обществото пък трябва да създава устойчиви механизми в случай на криза, припомня адмирал Ефтимов за нуждата от обучението и на цивилни.

Документите още се пишат. 

Целия репортаж на Добромир Видев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ДКСБТ отчете поскъпване на потребителската кошница с 2 лв.

Поскъпване на цените на основни продукти от потребителската кошница с 2 лева за седмица отчетоха от Държавата комисия по стоковите борси и тържищата. Плодовете и зеленчуците са по-скъпи с 8 лв. в сравнение със същия период на миналата година, а основните храни - средно с 4 лв., съобщи председателят на комисията Владимир Иванов: "Това са..

публикувано на 14.07.25 в 12:25
Марош Шефчович

Шефчович: Митата от 30% практически възпират двустранната търговия между ЕС и САЩ

Контрамерки на ЕС срещу обявените от Доналд Тръмп мита от 30 на сто да засегнат внос от Съединените щати в размер на 72 милиарда евро, предлага Европейската комисия, предава изданието "Политико". Предложението трябва да бъде представено днес на държавите членки, твърдят пред изданието двама европейски дипломати. В събота Тръмп огласи..

публикувано на 14.07.25 в 12:21

Риск от по-високи цени при приемане на законопроекта за регулиране на надценките

"Ако приемат законопроекта за таван на надценките, потребителите ще го усетят по джоба си. Има много голям риск цените в магазинната мрежа да се увеличат".  Публикуваха за обществено обсъждане законопроект за веригата на доставки на храни Това заяви пред БНР Николай Вълканов, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия...

публикувано на 14.07.25 в 12:20

МЗ разработва цялостна система за оценка на здравните грижи

Здравното министерство заедно с професионалните организации в здравеопазването стартира разработване на цялостна система за оценка на качеството на здравните грижи. Това заяви в Благоевград ресорният министър Силви Кирилов, който присъства на откриването на обновения център по кръводаряване  в областната болница, който е единствен в Югозападна..

публикувано на 14.07.25 в 12:16

Кола блъсна дете на пешеходна пътека в Сливен

Момче на 15 години е ударено от лек автомобил на пешеходна пътека в Сливен. Инцидентът е станал на бул. "Георги Данчев" снощи, а сигналът е получен в 22:46 часа на тел. 112. Шофьорът е 18-годишен. Пострадалото момче е настанено в болницата в Сливен с фрактура на крака. Няма опасност за живота му, уточняват от полицията. По-рано през деня..

публикувано на 14.07.25 в 11:52
Българският държавен глава Румен Радев пристигна на официално посещение в Хърватия.

Президентът Румен Радев пристигна на двудневна визита в Хърватия

Президентът Румен Радев пристигна в Хърватия, където със своя колега Зоран Миланович ще обсъдят възможностите за задълбочаване на отношенията между двете страни. По-добро сътрудничество между България и Хърватия в интерес на стабилността и европейската перспектива на региона ще бъде акцент в двудневната визита на българския държавен глава...

публикувано на 14.07.25 в 11:42

Над 50 души и два хеликоптера потушават пожара в ПП "Рилски манастир"

От екипа на Природен парк "Рилски манастир" призоваха туристите и планинарите да са внимателни и да не палят огън.  Втори ден на територията на парка продължава борбата с пожара, избухнал на 2 хил. метра надморска височина в планината. Пламъците вече са изпепелили над 60 декара борова гора и храсти. В гасенето днес участват над 50..

публикувано на 14.07.25 в 11:08