Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Танцуващи над 60-годишна възраст - възможно е!

Николай Нинов, Стефан Витанов и Надежда Дичева (от ляво на дясно)
Снимка: Мая Данчева

Танцът е неразривно свързан с музиката, а тя с положителните емоции, които човек изпитва слушайки мелодията. Тялото започва да се движи в ритъм, а съзнанието попада в друго състояние. Отпуснатост, освободеност, енергичност. Танцът е вид комуникация, без думи, без текст, само с движение. В танца има нещо красиво и добро. Танцът може да се споделя с другите, да ги приобщава, да ги покани, да се включат и те. Всеки може да танцува, независимо от пол и възраст.

Танцът е активно движение без напрежение. Танцуващите хора поддържат висок тонус на тялото, добра гъвкавост, разтоварват се психически, комуникират с другите, чувстват се отлично. Намират нови приятели.

Танци за хора над 60-годишна възраст, но и танци за хора доста по-напред в годините - това е проектът -  "Аз съм тук". Реализира го организация "Прозорец в небето"

Целта е да се популяризира положителния ефект на изкуството, в частност танцовото изкуство като средство за социална промяна и преодоляване на някои проблеми, които имат възрастните хора у нас.

Надежда Дичева, инициатор, организатор и координатор, Стефан Витанов, преподавател по български народни танци, Николай Нинов, режисьор и оператор са гости в "Нощен Хоризонт".

"Отдавна съм си мислела какво пък ние можем да направим за възрастните хора и съм много щастлива, че можем да реализираме този пилотен проект, в който се надявам да докажем, че подобни инициативи със сигурност си заслужава да бъдат подкрепени. Също, че към тях има голям интерес и съответно, че могат още екипи да бъдат подхванати или пък нашият екип да се разшири, разказа в "Нощен Хоризонт" Надежда Дичева.

По думите й в това пилотно издание хората могат да се включат в три различни видове танцови занимания. Поставили сме ли лимит от 20 души в залата, но интересът е огромен.

"Хората са избрани на възраст над 60 години, това беше единственото условие, да са здрави, сега имаме и 85 годишен участник, други ограничения. 

Искаме да покажем, че изкуството е едно от нещата, които умеят по много лесен начин да ни обединяват. А мисля, че днес имаме много нужда от неща, които да ни обединят. И проектът доказа това, допълни Дичева. 

"Подготвяме филм за уроците по танци, като ние нямаме опит с възрастните хора, не знаем как те ще реагират, за нас това ще е проучвателен процес и затова ще документираме това събитие, като покажем процеса от тяхното доверие или недоверие към програмата и дали за тях това ще бъде една полезна инициатива, разказа Николай Нинов, оператор и режисьор.

 "Танците са важни за всички, не само за възрастните, като има и много деца, които са обездвижени, коментира Стефан Витанов. 

И тримата са убедени, че танците ни поддържат здрави, гъвкави, с положително мислене, с възможност да срещат нови хора и приятели. Защото в основата на всичко това е движението

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Празникът Вход Господен в Йерусалим поставя началото на Страстната седмица

Честит празник Вход Господен в Йерусалим, популярен като Цветница или Връбница! Наричаме го така, защото Господ Иисус Христос влязъл за последен път в Йерусалим, но бил посрещнат триумфално, като цар. Хората Го приветствали с палмови клони, постилали палмови клони и дрехите си по пътя пред Него.: „ А повечето от народа постилаше дрехите си по..

публикувано на 28.04.24 в 22:00

Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия"

В началото на новата кандидатстудентска кампания студентите и преподавателите от факултет "Обществено здраве" на Русенския университет показаха пред обществеността и бъдещите си колеги предимствата на кинезитерапията. Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия". Специалистите, които завършват, имат..

публикувано на 28.04.24 в 08:02

Генералният директор на БНР Милен Митев получи отличие от медийната компания "К и П Адвъртайзинг"

Генералният директор на БНР Милен Митев получи награда от медийната компания "К и П Адвъртайзинг", която представи списанието "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". "Нашата медия издава две списания - "Дестинация България" и "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". В първото издание се стараем в туризма да покажем всичко..

публикувано на 28.04.24 в 06:54

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Как районен кмет опита да заглуши Орбан и Фараж в Брюксел

Удивителен сюжет за политически племена, културни пропасти и несвобода на словото се разгърна в Брюксел преди броени дни. Бях там, когато разбрах, че районен кмет с името Емир Кир е изпратил полиция, за да спре против всякакви правила и закони една напълно легитимна и доста престижна годишна конференция на национални консерватори, включваща..

публикувано на 27.04.24 в 13:55

Грузия между ЕС и Русия. На дневен ред е закон за чуждестранното влияние

Близо четири пети от грузинците се стремят към евроинтеграция на страната им. Управлява ги обаче партия, която уж следва тази воля на народа, но с действията си, и то последователни, тласка Грузия към Русия. Партията "Грузинска мечта" прокара миналата седмица на първо четене в парламента закон, задължаващ всички организации, повече от 20 процента..

публикувано на 27.04.24 в 11:48

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19