Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Танцуващи над 60-годишна възраст - възможно е!

Николай Нинов, Стефан Витанов и Надежда Дичева (от ляво на дясно)
Снимка: Мая Данчева

Танцът е неразривно свързан с музиката, а тя с положителните емоции, които човек изпитва слушайки мелодията. Тялото започва да се движи в ритъм, а съзнанието попада в друго състояние. Отпуснатост, освободеност, енергичност. Танцът е вид комуникация, без думи, без текст, само с движение. В танца има нещо красиво и добро. Танцът може да се споделя с другите, да ги приобщава, да ги покани, да се включат и те. Всеки може да танцува, независимо от пол и възраст.

Танцът е активно движение без напрежение. Танцуващите хора поддържат висок тонус на тялото, добра гъвкавост, разтоварват се психически, комуникират с другите, чувстват се отлично. Намират нови приятели.

Танци за хора над 60-годишна възраст, но и танци за хора доста по-напред в годините - това е проектът -  "Аз съм тук". Реализира го организация "Прозорец в небето"

Целта е да се популяризира положителния ефект на изкуството, в частност танцовото изкуство като средство за социална промяна и преодоляване на някои проблеми, които имат възрастните хора у нас.

Надежда Дичева, инициатор, организатор и координатор, Стефан Витанов, преподавател по български народни танци, Николай Нинов, режисьор и оператор са гости в "Нощен Хоризонт".

"Отдавна съм си мислела какво пък ние можем да направим за възрастните хора и съм много щастлива, че можем да реализираме този пилотен проект, в който се надявам да докажем, че подобни инициативи със сигурност си заслужава да бъдат подкрепени. Също, че към тях има голям интерес и съответно, че могат още екипи да бъдат подхванати или пък нашият екип да се разшири, разказа в "Нощен Хоризонт" Надежда Дичева.

По думите й в това пилотно издание хората могат да се включат в три различни видове танцови занимания. Поставили сме ли лимит от 20 души в залата, но интересът е огромен.

"Хората са избрани на възраст над 60 години, това беше единственото условие, да са здрави, сега имаме и 85 годишен участник, други ограничения. 

Искаме да покажем, че изкуството е едно от нещата, които умеят по много лесен начин да ни обединяват. А мисля, че днес имаме много нужда от неща, които да ни обединят. И проектът доказа това, допълни Дичева. 

"Подготвяме филм за уроците по танци, като ние нямаме опит с възрастните хора, не знаем как те ще реагират, за нас това ще е проучвателен процес и затова ще документираме това събитие, като покажем процеса от тяхното доверие или недоверие към програмата и дали за тях това ще бъде една полезна инициатива, разказа Николай Нинов, оператор и режисьор.

 "Танците са важни за всички, не само за възрастните, като има и много деца, които са обездвижени, коментира Стефан Витанов. 

И тримата са убедени, че танците ни поддържат здрави, гъвкави, с положително мислене, с възможност да срещат нови хора и приятели. Защото в основата на всичко това е движението

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09