Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Никъде по света, дори и в най-затворените общества, няма такива показни нападения"

Проф. Йоаким Каламарис: Ако не бяхме аз и съдия Цариградска, едва ли щяхме да говорим за конкретни имена, свързани с Нотариуса

"Има български достойни магистрати. Време е да им се отвори пътя"

| Интервю
Йоаким Каламарис
Снимка: Александър Райчев, БНР

Ако не бяхме ние и съдия Цариградска, едва ли щяхме да говорим за конкретни имена, свързани с Мартин Божанов - Нотариуса. Това заяви пред БНР проф. Йоаким Каламарис, икономист и бизнесмен, един от потърпевшите от машината за натиск. 

Разкритията около схемата за изнудвания на убития Мартин Божанов – Нотариуса продължават. Вече има две комисии – парламентарна и във Висшия съдебен съвет, за проверка на фактите по тази схема, превърнала се в "адска машина за натиск в съдебната система", както я определя съдия Владислава Цариградска.

Днес Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет ще изслуша апелативния прокурор на София Радослав Димов, Ясен Тодоров, който е следовател от Националната следствена служба. Имената им бяха замесени в т.нар. скандал "Нотариуса“. Димов поиска това изслушване след разкритията на проф. Йоаким Каламарис, че чрез посредник магистратът му е предложил да оправи проблемите му с Нотариуса.

Радослав Димов отрича да е част от тази схема.

"От двама различни адвокати ни и е предадено, че той се обажда, за да решава спорове. Ние не сме в Москва. Работата му като прокурор е да гледа делата на хората справедливо. Аз не твърдя нищо. Казвам каква е информацията, която ни е предадена от нашите адвокати в два различни случая, когато това лице е било районен прокурор и апелативен прокурор"

Проф. Йоаким Каламарис обясни защо едва сега проговаря.

"Бизнесмените не излизат да говорят непрекъснато, без да изяснят ситуацията. Това може да ти провали бизнеса. Нито медии, нито друго пространство щеше да обърне внимание на хора, които са обвиняеми в процес. Друго е, когато си оневинен, да излезеш и да кажеш истината, различно е, когато има петно около твоето име".

Тези практики на притискане очевидно са били национален спорт, посочи бизнесменът. 

"Беше ни трудно да разберем защо пред нас постоянно застават стени. Защо има нападки? Успяхме да си отговорим. Имаше такава наказателна правова бригада".

Крайната цел на тази бригада, според него, е да им бъдат отнети бизнеса и имуществото им.

"Те не са действали сами. Използвали са корпоративни единици като средство за постигане на цели. Не само съдии и прокурори, но и фирми, както и свидетели. Машината е сериозна и силна"

Проф. Йоаким Каламарис няма конкретни очаквания относно разплитането на случая, но се надява България да продължи да се развива корпоративно.

"Ние и съдия Цариградска с факти и доказателства сме посочили сериозен проблем, който държавата потвърждава, затова и приема оставки. Надявам се да оправят тези неща, за да може да инвестират сериозните чуждестранни компании, а не да циркулират пари с неясен произход. Когато един чужденец идва в България и знае, че няма кой да го защити, той няма да инвестира нито стотинка".

Той благодари на магистратите, които са работили справедливо по техните дела.

"Не може да кажем, че всички са от една порода. Има български достойни магистрати. Време е да им се отвори пътя. Навсякъде може да има неморални процеси, но няма такова брутално присъствие на подобни хайки", заяви още той в предаването "12+3". 

"Никъде в света, дори и в най-затворените общества, няма такива показни нападения".  

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20