Обновлението на Дома на културата в Габрово приключи след повече от година и половина. С модернизацията на сградата, емблематична за града, се запазва нейната функционалност и тя ще продължи да е средище на културата и изкуствата. Скоро в нея ще влязат артистите и тяхната публика, а творческите формации ще се върнат в репетиционните зали.
Издига се на хълм в центъра на града и често е оприличаван на дворец. Това е Домът на културата. В сградата, отворила врати преди 60 години, цялостно обновяване не беше правено. След дълго очакване и редица трудности, ремонтът на най-голямото здание от културната инфраструктура в града приключи, остава да бъдат изпълнени довършителните работи в някои помещения.
Сградата вече има нов покрив, вътрешна топлоизолация на външните стени, а дограмата е подменена. Сградните инсталации също са сменени, зрителната зала -с 567 седящи места - е с нов под и седалки с повече място между редовете. По-малките зали, репетиционните и гримьорните също са ремонтирани и оборудвани, нови са и санитарните възли. И нещо изключително важно – инсталирана е отоплителна система на газ, след като дълги години заради студа салонът оставаше неизползваем, в по-голямата част от годината.
Ремонтът обхваща повече от 60 помещения в сградата, която се разполага на 8 хиляди квадратни метра площ. Вложените средства са близо 8 милиона 640 хиляди лева, като половината от инвестицията е осигурена чрез безвъзмездно европейско финансиране. Другата голяма придобивка е съвременната техника, новите озвучителни и осветителни системи и сценичната механизация, осигуряващи функциите на Дома на културата, построен в стил неокласицизъм по проект на архитекта на съвременно Габрово и два пъти негов кмет Карл Кандулков.
Неговият син – арх. Орлин Кандулков, изпълняваше надзора над ремонтните работи. Желанието му и това на местната управа беше автентичният вид, познат на поколения габровци, да бъде запазен.
Освежена е главната фасада, богато украсена с колони от бял врачански камък, завършващи с орнаментирани капители. Реставрирани са и пластичните елементи на покрива, представляващи статуи в цял ръст на хора и коне, част от скулптурното оформление, дело на проф. Илия Илиев.
В интериора с просторни фоайета, постлани с мозайка и стени, облицовани с мрамор, обликът е съхранен, подчертава техническият ръководител от фирмата изпълнител инж. Христо Колев.
"В момента мраморът блести и се отличава, докато преди стоеше тъмен и мътен. Същото важи и за мозайките в цялата сграда. Цялата дървения в общите части и мозайките са автентични. Всички картини, всичко това е запазено. Има козметична промяна само по таваните“.
Дървената ламперия в голямата зрителна зала също е запазена, а с това и прекрасната акустика в салона. Необходимо е да се помисли обаче за пода на сцената, и не само. Във времето ще се търсят възможности за още подобрения, защото този проект не обхваща всички нужди на сградата, пояснява кметът Таня Христова.
"Има много неща, които ще се добавят, но базисното, което е трябвало да направим, е тук. Това са системите, които гарантират микроклимата във всяко едно пространство“.
Влизайки в Дома на културата габровци ще открият онези характерни детайли по вратите и вътрешните стълбища, украсени с розетки от ковано желязо, месинговите полилеи, както и монументалните стенописи с изображенията на Габрово като образователен и индустриален център.
"Това е духът на Габрово. В тази сграда трябва да се пипа внимателно. Всяка сграда може да бъде реконструирана. Избираме да продължим традицията, като инвестираме в решения като енергийна ефективност, комфорт и функционалност. Тази сграда не е със статут на паметник на културата, но тя е в сърцата на габровци“.
Пред този паметник на културата се издига статуя на патрона на Дома - родения в Габрово композитор Емануил Манолов. Централните стълби в подножието му са затворени, заради конструктивни проблеми, които предстои да бъдат отстранени със средства от общинския бюджет. Дотогава ще се ползват страничните подходи към сградата, която габровци са любопитни да разгледат и да си спомнят.
Съвсем скоро Домът на културата ще бъде оживен от артисти и тяхната публика, а в репетиционните ще се завърнат творческите състави.
Илон Мъск - един от наследниците на т.нар. магнати разбойници, изградили икономическото могъщество на Съединените щати през 19-ти и началото на 20-ти век - все повече затвърждава усещането, че е тръгнал на кръстоносен поход срещу либералната демокрация не само във втората си родина - Америка - но и в Европа. Освен, че нагази в предизборната..
Цените на петрола на международните пазари се покачиха с повече от 3 процента, след като САЩ обявиха мащабни санкции срещу две от най-големите руски петролни компании и срещу т.нар. "сенчест флот", използван от Москва за заобикаляне на санкциите. Цената на барела сорт "Брент" се увеличи с 3,5 процента и снощи надхвърли 79 долара. От..
След самия Доналд Тръмп, а понякога и повече от него, най-видимото лице на новата американска администрация е най-богатият човек в света - технологичният предприемач Илън Мъск. Собственикът на "Тесла", "Спейс Екс" и на бившия "Туитър" на практика си купи значимо присъствие чрез огромните си дарения за кампанията на президента. Той стои до Тръмп по..
Заради очакваното влошаване на времето тази събота и неделя от "Електрохолд", които снабдяват Западна България с ток, са увеличили броя на дежурните екипи до 200. От компанията съобщават, че при необходимост имат възможност да мобилизират и още свои служители. Повече хора работят и в колцентъра на Електрохолд, където потребителите могат да подават..
Нов Център за лечение на зависими непълнолетни младежи се открива днес в дряновското село Рaдовци. Капацитетът му позволява там да бъдат настанени 15 души. Екип от специалисти ще работи и със семействата на зависимите. Бившият дом за възрастни в Дряновското село Радовци беше основно ремонтиран и преустроен за нуждите на новия център, създаден от..
Следвоенна Австрия е рожба на разбирането на двете големи партии там - Народната и Социалдемократическата - че републиката е правова държава с демократично управление. Досега канцлерът винаги е бил представител на една от тези две партии, често е оглавявал голяма коалиция между тях. Сега тази традиция може би свършва. За първи път в следвоенната..
Днес е петата годишнина от обявяването на първия смъртен случай от пневмония в резултат на "неизвестен причинител" в китайския град Ухан. Инфекцията впоследствие беше наречена Covid-19, отбелязва Франс прес. Над 7 милиона смъртни случаи са регистрирани в резултат на коронавируса в световен мащаб по време на пандемията, но се предполага, че..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г...