Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приключи обновлението на Дома на културата в Габрово

| Репортаж

Обновлението на Дома на културата в Габрово приключи след повече от година и половина. С модернизацията на сградата, емблематична за града, се запазва нейната функционалност и тя ще продължи да е средище на културата и изкуствата. Скоро в нея ще влязат артистите и тяхната публика, а творческите формации ще се върнат в репетиционните зали. 

Издига се на хълм в центъра на града и често е оприличаван на дворец. Това е Домът на културата. В сградата, отворила врати преди 60 години, цялостно обновяване не беше правено. След дълго очакване и редица трудности, ремонтът на най-голямото здание от културната инфраструктура в града приключи, остава да бъдат изпълнени довършителните работи в някои помещения.

Сградата вече има нов покрив, вътрешна топлоизолация на външните стени, а дограмата е подменена. Сградните инсталации също са сменени, зрителната зала  -с 567 седящи места - е с нов под и седалки с повече място между редовете. По-малките зали, репетиционните и гримьорните също са ремонтирани и оборудвани, нови са и санитарните възли. И нещо изключително важно – инсталирана е отоплителна система на газ, след като дълги години заради студа салонът оставаше неизползваем, в по-голямата част от годината. 


Ремонтът обхваща повече от 60 помещения в сградата, която се разполага на 8 хиляди квадратни метра площ. Вложените средства са близо 8 милиона 640 хиляди лева, като половината от инвестицията е осигурена чрез безвъзмездно европейско финансиране. Другата голяма придобивка е съвременната техника, новите озвучителни и осветителни системи и сценичната механизация, осигуряващи функциите на Дома на културата, построен в стил неокласицизъм по проект на архитекта на съвременно Габрово и два пъти негов кмет Карл Кандулков.

Неговият син – арх. Орлин Кандулков, изпълняваше надзора над ремонтните работи. Желанието му и това на местната управа беше автентичният вид, познат на поколения габровци, да бъде запазен.

Освежена е главната фасада, богато украсена с колони от бял врачански камък, завършващи с орнаментирани капители. Реставрирани са и пластичните елементи на покрива, представляващи статуи в цял ръст на хора и коне, част от скулптурното оформление, дело на проф. Илия Илиев.

В интериора с просторни фоайета, постлани с мозайка и стени, облицовани с мрамор, обликът е съхранен, подчертава техническият ръководител от фирмата изпълнител инж. Христо Колев.

"В момента мраморът блести и се отличава, докато преди стоеше тъмен и мътен. Същото важи и за мозайките в цялата сграда. Цялата дървения в общите части и мозайките са автентични. Всички картини, всичко това е запазено. Има козметична промяна само по таваните“. 

Дървената ламперия в голямата зрителна зала също е запазена, а с това и прекрасната акустика в салона. Необходимо е да се помисли обаче за пода на сцената, и не само. Във времето ще се търсят възможности за още подобрения, защото този проект не обхваща всички нужди на сградата, пояснява кметът Таня Христова.


"Има много неща, които ще се добавят, но базисното, което е трябвало да направим, е тук. Това  са системите, които гарантират микроклимата  във всяко едно пространство“. 

Влизайки в Дома на културата габровци ще открият онези характерни детайли по вратите и вътрешните стълбища, украсени с розетки от ковано желязо, месинговите полилеи, както и монументалните стенописи с изображенията на Габрово като образователен и индустриален център.

"Това е духът на Габрово. В тази сграда трябва да се пипа внимателно. Всяка сграда може да бъде реконструирана. Избираме да продължим традицията, като инвестираме в решения като енергийна ефективност, комфорт и функционалност. Тази сграда не  е със статут на паметник на културата, но тя е в сърцата на габровци“. 

Пред този паметник на културата се издига статуя на патрона на Дома - родения в Габрово композитор Емануил Манолов. Централните стълби в подножието му са затворени, заради конструктивни проблеми, които предстои да бъдат отстранени със средства от общинския бюджет. Дотогава ще се ползват страничните подходи към сградата, която габровци са любопитни да разгледат и да си спомнят.

Съвсем скоро Домът на културата ще бъде оживен от артисти и тяхната публика, а в репетиционните ще се завърнат творческите състави.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петима убити в Рафах при израелска операция в района

Най-малко петима души са били убити при израелски атаки по град Рафах, информираха от местна болница, след като Израел обяви, че няма да се откаже от плановете си за операция там. Палестински медии съобщиха, че танкове и войници атакуват и пункта „Керем Шалом“, разположен на около 3 километра от града. Разрушен е терминалът за разпределение на..

публикувано на 07.05.24 в 03:18

"Хамас" е приел предложение за прекратяване на огъня

Палестинската групировка „Хамас“ е приела предложението на посредниците от Египет и Катар за условията за прекратяване на огъня в Ивицата Газа. От израелската армия обаче заявиха, че продължават с плановете си за операция в град Рафах на фона на призивите на международната общност за въздържане от страна на Тел Авив.  Пред телевизия "Ал-Джазира"..

обновено на 07.05.24 в 01:16

Безплатни изследвания на пушачи в София, Благоевград, Пловдив и Плевен

Безплатни изследвания на дишането при пушачи ще се проведат през месец май в София, Пловдив, Плевен и Благоевград в рамките на кампанията „За живот без тютюнев дим“. Инициативата е на Асоциацията за профилактика на белодробните заболявания и Института за здравно образование и е посветена на Световния ден без тютюнев дим - 31 май.  Прегледите ще се..

публикувано на 06.05.24 в 22:46

Песнопения на патриарх Неофит звучат в храма на Граничкия манастир за Възкресение Христово

Песнопения на починалия патриарх Неофит звучат в храма на Граничкия манастир "Св. Лука" за Възкресението Христово. Така ще е и в през следващите дни. В центъра на храма е портретът на Негово светейшество с траурна лента в горния десен ъгъл.  Игуменията на Граничкия девически манастир сестра Фотиния каза, че притежава диск с песнопенията с..

публикувано на 06.05.24 в 20:34
Лидерът на

"Хамас" обяви, че приема условията за прекратяване на огъня в Газа, предложени от Египет и Катар

Палестинската групировка "Хамас" обяви, че е приела предложението на посредниците от Египет и Катар за условията за прекратяване на огъня в ивицата Газа, предаде Ройтерс. В съобщението на "Хамас" се отбелязва, че лидерът й в изгнание Исмаил Хания е уведомил лично катарския премиер и директора на египетското разузнаване, че е готов за замлъкване на..

публикувано на 06.05.24 в 20:09

Божури и диви лалета привличат туристи в Кюстендилско

Редки растения  - божури, които сега цъфтят, както и диви лалета, привличат много туристи и природолюбители в празничните дни в Кюстендилско. Срещат се в местността Черна нива ( между Кюстендил и Дупница), на връх Виден (1480 м.) в Конявския Балкан, както и в местността Голо бърдо, Пернишко. Цяла долина е с божури в Черна нива, към пътя Кюстендил -..

публикувано на 06.05.24 в 20:06

Почетоха паметта на участници в Първата световна война пред мемориала "Военно гробище" в Силистра

Представители на местна и държавна власт, граждани и потомци на участници в Първата световна война отдадоха почит днес, поднасяйки венци и цветя пред мемориала "Военно гробище" в Силистра. То е третото запазено у нас от времето на Първата световна война, след тези в тутраканското село Шуменци и в Добрич. Статут на военно гробище обаче то..

публикувано на 06.05.24 в 19:46