Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съдия Цариградска: Мафия не се бори с публично изслушване

Отляво надясно - Кирил Петков, Бойко Рашков, Владислава Цариградска
Снимка: БГНЕС

"Мафия не се бори с публично изслушване на свидетелите на мафиотските действия". 

С тези думи съдията от плевенския окръжен съд Владислава Цариградска отклони исканията на депутатите от времената парламентарна комисия, която проучва имал ли е Мартин Божанов, по прякор Нотариуса, влияние в съдебната власт, да назове имена на политици и депутати, свързани с него.

Цариградска, която през 2019 година е била заплашена от Божанов в съдебната зала, отговаря на депутатски въпроси.

"Нищо лично срещу госпожа Зартова, но имам достатъчно и документални основания, вън от това, което излиза в публичното пространство, да подозирам, че тя лично е допринесла за това Мартин Божанов да придобие този демоничен образ, който вече стана известен на българското общество и най-вече -  да го кажем гражданствено-прокурорски чадър над него. Той не е само прокурорски, подозирам, че е чадър и от службите. Аз бях разпитана на 5 юли 2023 година, когато имаше благоволение от страна на прокурора след дълго мое настояване да получа качеството на пострадало лице, не защото ми харесва -  за мен е унизително, че българската държава допуска това нещо да се случва. След като бях разпитана, представих всички доказателства. Много спешно се искаше да бъдат разпитани колегите ми, защото ние сме с много силни мрежи и това ни пази всъщност, не ни пази прокуратурата в лицето на г-жа Зартова, Кирилова, Сарафов, всъщност ни пази колегиалността и силната общностна подкрепа", заяви Цариградска.

В началото на своето изказване тя каза, че няма да съобщава имена, защото комисията трябва сама да стигне до тях. Цариградска разказа и за поредна заплаха от вчера - този път към мъжа ѝ и децата ѝ. Тя попита и защо, след като Мартин Божанов е мъртъв, продължават да текат заплахи към нея.

Тя призова да се изясни цялата истина за зависимостите в съдебната система, но изрази съмнение, че прокуратурата, въпреки че има необходимите инструменти, може да свърши тази работа, докато начело е Борислав Сарафов.

Бившата районна прокурорка на София Невена Зартова от своя страна изрази учудването си от свързването на Софийската районна прокуратура с групата на Нотариуса, като припомни, че това е най-нискоинстанционната прокуратура и всеки акт на всеки прокурор подлежи на контрол.

„Чадър няма как да има“, беше категорична тя, след което коментира и момента с подаването на оставките.

Това стана миналата сряда, като заместниците на Зартова я изпревариха с десетина минути, като в оставките си се разграничиха от нея и написаха, че подкрепят и.д. главния прокурор Борислав Сарафов в реформата, която прави.

Зартова каза пред депутатите, че заместниците ѝ са били принудени да се разграничат от нея, което обаче малко след това те отрекоха, като казаха, че върху тях не е оказван натиск, а си подали оставките заради напрежението в Софийската районна прокуратура. Преломен бил моментът, в който 21 върховни прокурори влязоха на проверка в СРП. Това стана преди две седмици, а начело беше Борислав Сарафов, който каза, че се проверява отдел „Специализиран“, наречен от него шпицкоманда.

Затова и депутатите питаха дали има такива отдели и в други прокуратури в страната. Стана ясно от отговорите, че такива отдели има навсякъде и те се занимават с обществено значими дела.

Имаше и коментари за публикации в медиите за купон на СРП, на който е присъствал и мартин Божанов. Никой от присъстващите не знаеше как Божанов се е озовал там. Зартова, която каза, че е била поканена от свой колега, отказа да назове името му.


Заседанието на временната парламентарна комисия може да гледате ТУК



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ключовите антикорупциони органи в Украйна са участвали в изготвянето на предложения от Зеленски закон

Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..

публикувано на 24.07.25 в 21:20

ЕС и Молдова със споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за свободна търговия

ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..

публикувано на 24.07.25 в 20:28

Почина легендата на кеча Хълк Хоган

Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..

публикувано на 24.07.25 в 20:05

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00

Фон дер Лайен: ЕС ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако няма реципрочност в търговията

Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..

публикувано на 24.07.25 в 18:06

Студентите искат гарантиран 20% таван на ръста на таксите за приетите платено обучение

Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%.  На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...

публикувано на 24.07.25 в 18:03