Вече трети час парламентът обсъжда проекта за решение за изграждане на нови ядрени мощности в АЕЦ "Козлодуй" с технология АР 1000. Точката беше включена като извънредна в дневния ред на депутатите. Предложенията са две.
Проектът, внесен от ГЕРБ и ДПС, предвижда да се възложи на предприятието "АЕЦ Козлодуй Нови мощности" да проведе преговори с "Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън", избрана от оценителната комисия на предприятието да строи VII и VIII блок. От ПП-ДБ предлагат освен с "Хюндай", преговори да се водят и с американската компания "Бехтел".
"Вие от сглобката искате да бъдете любезни с вашите началници от посолството. Създавате една дългосрочна корупционна черна дупка, в която потъват милиарди и нищо не може да излезе от нея", каза Борислав Гуцанов от БСП.
"Колегите от ГЕРБ-СДС и ДПС се опитват да демонстрират надмощие – над МС и Министерство на енергетиката, след като народни представители избраха технологията защо да не определят и кой ще изгражда новата мощност. Да, ама не, това не е правилната посока", добави от своя страна Радослва Рибарски от ПП-ДБ.
Министърът на енергетиката Румен Радев уточни, че AP 1000 е избраната технологията. Той чисто експертно потвърди, че е "експертна, сигурна и добра технология". Радев все пак вметна, че не коментира начина, по който е избрана.
Кипър отбелязва силен ръст на социалните предприятия, а една трета от кипърците са получили помощ от организации за социална икономика, най-често в образованието, заетостта или предоставянето на стоки, бе обявено на икономически форум в Никозия. Над 1 000 организации, деклариращи социална мисия, действат в страната през тази година,..
Брекзит струва на Обединеното кралство около 90 милиарда паунда годишно под формата на загубени данъчни приходи, показва нов анализ, публикуван от "Индипендънт", само дни преди минстърът на финансите Рейчъл Рийвс да представи изключително важния за страната бюджет, в който се очакват увеличение на данъците. Мрачният анализ допълва, че..
В Ямбол Международният ден за борба с насилието над жени ще бъде отбелязан общоградско шествие и дискусия. Инициативите са на местния "Инър Уийл клуб", с подкрепата на общината. По повод 25 ноември активистите приканват гражданите да "Оцветят света в оранжево", като от 12:00 часа, те ще се съберат пред сградата на общината, откъдето по..
До момента само една партия в парламента предлага пари за напояване в проектобюджета за 2026 г. Партия "МЕЧ" настоява между двете четения на план-сметката на държавата за догодина да бъдат заложени очакваните от земеделците милиони за реконструкция на напоителните съоръжения в страната. В предложението за промени в националния бюджет за..
В Окръжния съд в Плевен е насрочено заседание по делото "Сияна" - 12-годишното момиче загина, а неговият дядо бе тежко ранен при катастрофа край Телиш. 55-годишният обвиняем Георги Александров до момента не се признава за виновен. Той е в ареста с постоянна мярка "задържане под стража“. По делото, което започва в 10 часа, ще бъдат изслушани вещи лица..
Ловеч ще се включи с "Хоро на светлината" в световната инициатива "Orange the World" - международна кампания на ООН за превенция на насилието над жени и момичета, която се организира днес. Инициативата се организира от "Интернешънъл Инър Уийл клуб" - Ловеч, в партньорство с Община Ловеч, и ще се проведе от 12:00 до 13:00 часа пред Драматичния..
Руски дронове са атакували украинската столица Киев тази нощ. Според "Ройтерс" е поразена цивилна инфраструктура - предизвикани са пожари в най-малко две жилищни сгради. Кметът Виталий Кличко, поясни в Телеграм, че едната е многоетажна сграда, евакуирана след като е била ударена в район "Печерск" в центъра на града. Кличко съобщи и за..
916,68 лева годишна загуба през 2026-а, ако сега нетната ви месечна заплата е 3500 лева. С това изчисление започна интервюто пред БНР на..
Не би трябвало да има размествания по бюджета. Това обясни пред БНР бившият финансов министър Владислав Горанов. "Бюджетът е една комуникация...
"Корупцията в горския сектор заплашва да срине един от най-важните отрасли на българската икономика -управлението и стопанисването на държавните..