Проф. Снежана Барова, именита пианистка и клавирна педагожка, беше неделима част от музикалния живот на България през втората половина на отминалия век - помнят се нейните концерти с оркестрите в цялата страна, рециталите ѝ, участията в камерни състави - тя беше прочута с невероятната си трудоспособност.
На 9 февруари се навършиха 95 години от рождението ѝ.
Родена е в Бургас, баща ѝ е от възрожденски род от Панагюрище. От 6-годишна учи пиано при майка си, а на 12 се изявява като солистка на Бургаската филхармония. С нея започва да се занимава проф. Андрей Стоянов и през 1946 г. тя постъпва в неговия клас в Консерваторията в София. Същата година е първата ѝ самостоятелна изява с Академичния оркестър, а след това и с Държавния симфоничен оркестър /така са наричали бъдещата Софийска филхармония/ под диригентството на Саша Попов - концерт, в който участват най-изявените ни млади пианистки тогава: Еми Бехар, Дора Лазарова и тя - Снежана Барова.
След като завършва третата година от следването си, пианистката е изпратена да специализира в Московската консерватория. Там има шанса да попадне в класа на най-изтъкнатия клавирен педагог Генрих Нейгауз - учителят на Рихтер, Гилелс, Зак, Малинин и още много други. Дори става негова асистентка.
След завръщането си в България се включва активно в концертната дейност на страната. 20 години е държавен артист към Концертната дирекция. Освен концертите си из цялата страна, гостува в Индия, Куба, Сърбия, Германия, Чехия, Унгария, Румъния, Турция, Гърция и др. и винаги на концертите си изпълнява творби от български композитори. Барова прави впечатление с виртуозната си техника и задълбочената интерпретация. Удостоена е с диплом от Шопеновия конкурс и награда от конкурса на Световния младежки фестивал през 1951 г.
От 1973 г. Снежана Барова започва преподавателската си дейност в Българската държавна консерватория като хоноруван преподавател. След 4 години вече е доцент, а през 1990 г. става професор по пиано.
Снежана Барова почина на 11 януари 2021 г.
Рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" и изпълнение на Снежана Барова можете да чуете в звуковия файл.
Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...
" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател. Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..
В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..