Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Дахомей" на режисьорката Мати Диоп спечели "Златна мечка" на "Берлинале"

Режисьорката Мати Диоп със Златната мечка на кинофестивала "Берлинале"
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Документалната лента "Дахомей" на режисьорката Мати Диоп спечели "Златна мечка" за най-добър филм на 74-ия кинофестивал "Берлинале".

За поредна година Голямата награда на “Берлинале“ печели документален, а не игрален филм. "Дахомей" на френско-сенегалската режисьорка Мати Диоп разказва за връщането на Бенин на 26 произведения на изкуството, заграбени от френските колониални сили през 1892 г. Той бе избран от международно жури под ръководството на мексиканско-кенийската актриса Лупита Нионго, която е първият чернокож председател на журито на „Берлинале“.

"Нуждите на пътешественика" на южнокорейския режисьор Хон Сансу спечели Голямата награда на журито Сребърна мечка за филм. Филмът разказва историята на французойка (в ролята Изабел Юпер), която преподава в Република Корея, и затъва в алкохолна зависимост.

Доминиканският режисьор Нелсон Карлос де Лос Сантос Ариас бе отличен със Сребърна мечка за най-добър режисьор за филма си „Пепе”. Историята на Пепе, един от хипопотамите от частния зоопарк на колумбийския наркобарон Пабло Ескобар, е вдъхновила доминиканския режисьор да създаде филм, в който разсъждава върху колониализма.

Сребърна мечка за най-добър сценарий международното жури присъди на филма „Умиращ” на Матиас Гласнер.

Актрисата Емили Уотсън бе удостоена със Сребърна мечка за поддържаща роля за филма „Малки неща като тези”. Ирландската историческа драма откри "Берлинале" на 15 февруари.

За най-добро актьорско изпълнение във водеща роля със Сребърна мечка бе отличен Себастиан Стан за ролята му в „Различен човек” на Арон Шимбърг.

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Красимир Вълчев

Красимир Вълчев: Резултатите от матурата са съпоставими с тези от предходните години

На матурата по български език и литература в края на миналия месец дванайсетокласниците са постигнали по-нисък общ успех, в сравнение с година по-рано. Резултатът от нея е 57,53 точки от максимални 100 или "Добър" 4,27, миналата година са били 58,48 точки или резултат "Добър" 4,32 година по-рано. На изпита по профилиращ предмет тази година..

публикувано на 11.06.25 в 12:20
Майк Хъкаби

US посланикът в Израел предлага "мюсюлмански страни" да дадат свои земи за палестинска държава

В интервю за Би Би Си посланикът на САЩ в Израел Майк Хъкаби предложи "мюсюлмански страни" да се откажат от част от земите си, за да създадат бъдеща палестинска държава.  Тръмп: Доста близо сме до споразумения за Газа и Иран Посланикът също така остро критикува съюзниците на САЩ, включително Обединеното кралство и Австралия, за санкционирането..

публикувано на 11.06.25 в 11:59

Обмислят покриване на коритото на река Банщица през Кюстендил за осигуряване на паркоместа

Покриване коритото на река Банщица, която минава през Кюстендил, би осигурило стотици паркоместа, предлагат съветници. На един етап имало и внесена докладна за разглеждане в градския парламент, но незнайно по какви причини не ѝ е даден ход. Паркоместата в Кюстендил не достигат - така е от години, а от два дни се прилага контрол с издаване на..

публикувано на 11.06.25 в 11:51
Незаконният хоспис в с. Ягода

Венелин Стойчев: Превърнахме обществото в казарма, в която всеки е виновен

През 2019 г. твърдяхме и сега се вижда, че насилието се е превърнало в нов социален регулатор. Същия разговор по БНР сме водили в началото на 2019 г. Тук са няколко проблема. Как толкова лесно забравяме ? Най-лесно е човек да се отърве от проблем, като забрави, каза социологът Венелин Стойчев в интервю пред БНР.  С колегата си Светла Енчева..

публикувано на 11.06.25 в 11:50

Феминистки организации в Румъния се борят срещу домашното насилие: За какво настояват?

В Букурещ се проведе най-големият протест срещу домашното насилие в съвременната история на страната. Той беше провокиран от разтърсващото убийство на 23-годишна бременна жена. Владимир Митев разговаря по темата с Андрея Брага, център FILIA: - Н а  всеки  няколко  години  Румъния  е  разтърсвана  от  ужасен  инцидент , при..

публикувано на 11.06.25 в 11:45
Стела Николова от ПП-ДБ

ГЕРБ и ДБ с предложения за решаване на проблема с нелегалните домове за възрастни

ДБ и ГЕРБ излязоха със свои предложения за решаване на проблема със съществуването на нелегални домове за възрастни хора. От ДБ предлагат създаване на институцията социален омбудсман, който да има правомощията да извършва проверки. "Това, което основно предлагаме е, на първо място, да се избере омбудсман, който по националния превантивен..

публикувано на 11.06.25 в 11:37

Предложение за сваляне на имунитета на 4 депутати от "Възраждане" не влезе в дневния ред на НС

Парламентът за пореден път отхвърли предложението на Хамид Хамид от ДПС-Ново начало да се обсъди свалянето на депутатските имунитети на Славчо Крумов, Ивайло Чорбов, Йордан Тодоров и Никола Димитров от "Възраждане". Предложението беше внесено от изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов в края на февруари. Христо..

публикувано на 11.06.25 в 11:24