Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има нарушаване на правовия ред от гледна точка на правила, определени от Евроатом

Славчо Нейков: Защо НС се занимава с изграждането на ядрени мощности? Защо е това бързане?

"За 7 блок ще се необходими 300 висококвалифицирани специалисти и до 10 000 средноквалифицирани кадри, ще внасяме ли?"

| Интервю
Славчо Нейков
Снимка: БНР

Три принципни въпроса за решенията на парламента за изграждането на нови ядрени мощности – 7 блок на АЕЦ "Козлодуй", постави пред БНР Славчо Нейков, председател на Института за енергиен мениджмънт.

"На първо място не ми стана ясна защо беше това бързане. Второ, на какво правно основание НС се занимава с тези теми, въпросът ми е свързан и с кадрите, и с подхода за изграждане на тези мощности. Третият принципен въпрос за ядрената енергетика, за напълно новото развитие на енергийните пазари е, че досега никой от политиците не каза как ще се изплатят тези вложения“, допълни в предаването "Преди всички" енергийният експерт.

"Аз съм в изгодната позиция, че не съм политик и нямам претенции за постове в държавни институции и с интерес наблюдавам всички изказвания. За мен има принципни въпроси, свързани с политиците и парламента, на които още няма отговор", аргументира питането си Нейков.

И сподели: 

"Никога не съм криел поддръжката си за ядрената енергетика, но бързането е смущаващо. В рамките на по-малко от 2 месеца има две решения на НС за новите мощности и се създава усещането по-скоро, че някой ни уведомява за решения без детайли, вместо да ни убеди предварително като общество защо са необходими тези решения и каква ще е ползата от тях. Става дума за поне 30 - 40 млрд. лв., които ще плати България, а реално става дума за много повече пари". 

"Ако погледнете самите решения в Държавен вестник, единственото правно основание е от Конституцията, където по принцип парламентът взима решения. По Закона за ядрена енергетика се дава право за решения на изпълнителната, не на законодателната власт. Тези въпроси имат нужда от ясен отговор – къде е прозрачността. Не става дума за контрол върху изпълнителната власт, а за пряко вземане на решение от парламента. Този принципен въпрос за прозрачността и законосъобразността на парламента има нужда от отговор", коментира Нейков. 

Той допълни, че има финансови въпроси, свързани с тези решения, и припомни, че министърът на енергетиката беше в Украйна, където е ставало дума за продажбата на оборудването на АЕЦ "Белене", и парите трябва да влязат в предприятието за новите мощности. 

"В НС има още една комисия, която има пряко отношение по въпроса – за пряко участие на гражданите и гражданското общество по такива ключови теми. А тази комисия мълча при промените на Конституцията, мълча и кой да бъде назначен в Конституционния съд и сега мълчи по тема за харченето на толкова много пари, и то по проект с въпроси, свързани за ядрената безопасност на населението. Има нарушаване на правовия ред от гледна точка на правила, определени от Евроатом и конвенцията за опазване на околната страна. От парламента ясно да се чуе, на какво правно основание се занимава с тези въпроси", коментира експертът.

Според него, когато се даде отговор на правните въпроси, ще се стигне и "до това детайлите и провежданата процедура, това е друг въпрос". 

Нейков обясни, че за изграждането на 7 блок ще се необходими 300 висококвалифицирани специалисти и до 10 000 средноквалифицирани кадри - заварчици, работници: 

"И поставих въпроса откъде ще ги вземем? Как ще внасяме хора за изграждане на ядрени мощности? Дори да се намерят тези хора, ще искат инфраструктура – болници, жилища, училища!". 

"Никой не говори от политиците как тези пари ще се възстановят. А ние говорим за проект, който ще започне да се изплаща след 15 години. Някой трябва да направи тези сметки, като прогнозира какво ще стане след 15 години", коментира Славчо Нейков. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

NPR: Спасяването на "Тик ток" предвижда американски инвеститори на поемат контрола над него

Администрацията на американския президент Доналд Тръмп работи по план за спасяване на социалната мрежа "Тик Ток", който включва софтуерната компания "Оракъл" и група външни инвеститори да поемат контрола над глобалните операции на приложението. Това съобщава американското Нешънъл Пълбик Рейдио (NPR), като цитира запознати с преговорите. Според..

публикувано на 26.01.25 в 02:06
Доналд Тръмп

Тръмп може да обмисли връщането на САЩ в СЗО

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че може да обмисли връщането на страната му в Световната здравна организация. На митинг в Лас Вегас той каза, че не е сигурен дали това ще се случи и че от организацията "трябва да оправят малко нещата". В четвъртък от ООН обявиха, че е планирано Вашингтон да излезе от СЗО след година  - на 22-ри януари..

публикувано на 26.01.25 в 01:36

22 чуждестранни групи в Перник на фестивала "Сурва"

22 чуждестранни групи участват в провеждащия се в Перник Международен фестивал на маскарадните игри "Сурва". Те представят разнообразие от култури, традиции и маскарадни обичаи. Присъствието им внася допълнителен колорит във фестивала. Няколкостотин носители на маскарадната традиция от Италия, Сърбия, Гърция, Северна Македония, Румъния,..

публикувано на 25.01.25 в 22:07
Снимката е илюстративна

Ограничения в Англия и Шотландия, за да бъде забавено разпространението на птичи грип

В цяла Англия и Шотландия са наложени ограничения в опит да бъде забавено разпространението на птичи грип. Всички гледачи на птици, от частни лица до фермери с огромни количества, вече са задължени да следват стриктни хигиенни мерки, наложени от правителството.  В някои графства, най-вече в източна Англия, се въвеждат още по-строги правила,..

публикувано на 25.01.25 в 20:25

Италиански фармаколог: Лекарите да предписват не само лекарства, но и добри навици

В Италия излезе книгата "Да живеем добре" (Vivere bene), на видния учен Силвио Гаратини, фармаколог, основател и президент на Института за фармакологични изследвания "Марио Негри" в Милано.  Книгата пояснява ролята на физическата активност и значението на нейното практикуване за физическото и психическо благополучие на хората и за..

публикувано на 25.01.25 в 20:22

Почетен знак на президента за БНР

Почетен знак на президента на Република България е връчен на БНР с постановление на държавния глава. Това се случва по  повод 90-годишнината на БНР и във връзка с последователно изпълняваната обществено значима мисия и цялостния принос на БНР във формирането и утвърждаването на съвременния облик и авторитет в национален и световен мащаб  на..

публикувано на 25.01.25 в 19:26

22 чуждестранни групи участват в международния фестивал "Сурва" в Перник

22 чуждестранни групи участват в провеждащия се в Перник Международен фестивал на маскарадните игри "Сурва". Те представят разнообразие от култури, традиции и маскарадни обичаи. Присъствието им внася допълнителен колорит във фестивала. Няколкостотин носители на маскарадната традиция от Италия, Сърбия, Гърция, Северна Македония, Румъния, Испания,..

публикувано на 25.01.25 в 18:17