Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има нарушаване на правовия ред от гледна точка на правила, определени от Евроатом

Славчо Нейков: Защо НС се занимава с изграждането на ядрени мощности? Защо е това бързане?

"За 7 блок ще се необходими 300 висококвалифицирани специалисти и до 10 000 средноквалифицирани кадри, ще внасяме ли?"

| Интервю
Славчо Нейков
Снимка: БНР

Три принципни въпроса за решенията на парламента за изграждането на нови ядрени мощности – 7 блок на АЕЦ "Козлодуй", постави пред БНР Славчо Нейков, председател на Института за енергиен мениджмънт.

"На първо място не ми стана ясна защо беше това бързане. Второ, на какво правно основание НС се занимава с тези теми, въпросът ми е свързан и с кадрите, и с подхода за изграждане на тези мощности. Третият принципен въпрос за ядрената енергетика, за напълно новото развитие на енергийните пазари е, че досега никой от политиците не каза как ще се изплатят тези вложения“, допълни в предаването "Преди всички" енергийният експерт.

"Аз съм в изгодната позиция, че не съм политик и нямам претенции за постове в държавни институции и с интерес наблюдавам всички изказвания. За мен има принципни въпроси, свързани с политиците и парламента, на които още няма отговор", аргументира питането си Нейков.

И сподели: 

"Никога не съм криел поддръжката си за ядрената енергетика, но бързането е смущаващо. В рамките на по-малко от 2 месеца има две решения на НС за новите мощности и се създава усещането по-скоро, че някой ни уведомява за решения без детайли, вместо да ни убеди предварително като общество защо са необходими тези решения и каква ще е ползата от тях. Става дума за поне 30 - 40 млрд. лв., които ще плати България, а реално става дума за много повече пари". 

"Ако погледнете самите решения в Държавен вестник, единственото правно основание е от Конституцията, където по принцип парламентът взима решения. По Закона за ядрена енергетика се дава право за решения на изпълнителната, не на законодателната власт. Тези въпроси имат нужда от ясен отговор – къде е прозрачността. Не става дума за контрол върху изпълнителната власт, а за пряко вземане на решение от парламента. Този принципен въпрос за прозрачността и законосъобразността на парламента има нужда от отговор", коментира Нейков. 

Той допълни, че има финансови въпроси, свързани с тези решения, и припомни, че министърът на енергетиката беше в Украйна, където е ставало дума за продажбата на оборудването на АЕЦ "Белене", и парите трябва да влязат в предприятието за новите мощности. 

"В НС има още една комисия, която има пряко отношение по въпроса – за пряко участие на гражданите и гражданското общество по такива ключови теми. А тази комисия мълча при промените на Конституцията, мълча и кой да бъде назначен в Конституционния съд и сега мълчи по тема за харченето на толкова много пари, и то по проект с въпроси, свързани за ядрената безопасност на населението. Има нарушаване на правовия ред от гледна точка на правила, определени от Евроатом и конвенцията за опазване на околната страна. От парламента ясно да се чуе, на какво правно основание се занимава с тези въпроси", коментира експертът.

Според него, когато се даде отговор на правните въпроси, ще се стигне и "до това детайлите и провежданата процедура, това е друг въпрос". 

Нейков обясни, че за изграждането на 7 блок ще се необходими 300 висококвалифицирани специалисти и до 10 000 средноквалифицирани кадри - заварчици, работници: 

"И поставих въпроса откъде ще ги вземем? Как ще внасяме хора за изграждане на ядрени мощности? Дори да се намерят тези хора, ще искат инфраструктура – болници, жилища, училища!". 

"Никой не говори от политиците как тези пари ще се възстановят. А ние говорим за проект, който ще започне да се изплаща след 15 години. Някой трябва да направи тези сметки, като прогнозира какво ще стане след 15 години", коментира Славчо Нейков. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирослав Боршош

До 1% от оборота на туроператорите - първоначалната вноска в Гаранционния фонд в туризма

До 1 процент от оборота на туроператорите ще бъде първоначалната вноска, която фирмите ще правят в Гаранционния фонд в туризма, който трябва да бъде създаден, за да обезпечи потребителската защита.  Министерството на туризма има готовност да публикува текстовете за промени в Закона за туризма за обществено обсъждане, каза министър Мирослав Боршош пред..

публикувано на 22.05.25 в 22:11

Седмица на турската кухня акцентира върху приятелските връзки между България и Турция

Седмица на турската кухня представя кулинарното богатство на южната ни съседка, както и избрани творби на българския художник Хубен Черкелов и турската художничка Бегюм Гюджюк. Седмицата, посветена на турските ястия, беше открита с гала вечеря в София на 21.05.2025 г. По време на събитието екип от турски кулинарни специалисти представи..

публикувано на 22.05.25 в 22:05

Земеделците ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване с бюджетни средства

Земеделските производители ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване със средства от държавния бюджет - това предвижда законопроект за изменение и допълнение на Закона за водите, приет на първо четене от парламентарната Комисия по земеделие. Законопроектът беше внесен по т. нар. "бърза писта" от народни представители, тъй като поливният..

публикувано на 22.05.25 в 22:05

Порой затрудни движението край силистренските села Богорово, Главан и Поп Кралево

Поройни валежи този следобед предизвикаха наводнение по пътя след село Богорово в посока Главан и Поп Кралево. Големи количества вода и земна маса се стичат от високите терени край шосето, а разклонът за село Главан е трудно проходим. В село Поп Кралево е паднала и градушка, а в двете населени места електрозахранването е било прекъснато за кратко. Към..

публикувано на 22.05.25 в 21:58

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села, съобщиха от Община Севлиево. Щети има в селата Горна Росица, Шумата, Батошево, Карамичевци, Душевски колиби и Търхово, допълват от общинската администрация.  Градушка удари села в района на Габрово и Севлиево В област Разград три села, както и част от град Цар Калоян, са без..

публикувано на 22.05.25 в 21:56
Паметникът на св. равноапостоли Кирил и Методий, който се намира в двора на българското посолство в Рим.

Прием по случай 24 май в посолството на България в Рим

Държавна делегация, начело с премиера Росен Желязков, е в Рим в навечерието на 24 май, за да отдаде почит на светите братя равноапостоли и съпокровители на Европа Кирил и Методий. Премиерът заминава на традиционно посещение в Рим и Ватикана за 24 май Програмата на посещението започна с поднасяне на венци и цветя на бюст паметника на Капитан..

публикувано на 22.05.25 в 21:50

Благородните елени у нас са близо 44 хил., сърните - над 147 хиляди

Близо 44 хиляди благородни елена има у нас – това сочат резултатите от пролетната таксация за състоянието на дивечовите запаси в България. В сравнение с миналата година увеличението  на благородните елени е с над 2 300. Запасът от елен лопатар е над 13 хиляди броя, като повече от половината от тях са в държавните ловностопански райони.  Увеличение има и..

публикувано на 22.05.25 в 21:06