Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Лили Райчева: Пада доверието на потребителите към медиите заради качеството

| Интервю
проф. Лилия Райчева
Снимка: БГНЕС

Доверието на потребителите към медиите в нашата страна пада не заради новите комуникации, а може би заради качеството, което се предлага. Това каза проф. Лили Райчева, дългогодишен преподавател във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". 

"А в медии в онлайн пространството липсва редакционна отговорност", допълни тя, коментирайки темата в контекста на войната в Украйна и вътрешната конкуренция. 

"Има и една друга война в Ивицата Газа, която не е толкова обилно отразена", каза проф. Райчева.

Тя е в екипа на европейския проект "МедиаДелКом" и днес се представят резултатите от 3-годишното проучване и изследване на медийната среда. Целта е да се проучи ролята на медиите за насърчаване на многообразието и противоречието в демократичните общества - как медиите влияят върху публичния дискурс, политическото участие и социалното сближаване. В проекта са включени 14 страни участнички от ЕС. 

"Изследвахме публикации и налични данни за 20-годишен период, от 2000 до 2020 г. България има позитиви и негативи. След този процес могат да се очертаят позитивни и негативни сценарии на медийната страна. Но това може да се случи заедно с политици, регулатори, медийна индустрия, социология, неправителствения сектор и журналистите. Българските медии следват промяната и в много други области. След 30 години, след 1989 г. ние се намираме в насипно състояние. Очертаха се три критични момента", каза проф. Райчева.

И обясни, че първият е политически - "първо да се преборим със ситуацията от предишната система". 

Според нея криза е и влизането ни в ЕС. 

"Като член на ЕС трябваше да се съобразяване с нормите, приети в целия Съюз. Ние бяхме отворени към западния свят, но имаше период, в които западни инвеститори нахлуха в България. Немският ВАЦ монополизира пресата, когато нашият пазар беше дерегулиран, а радиата стартираха с много чуждестранни инвеститори от САЩ, Канада, Франция. Трето, в икономически план трябваше да минем от планова в пазарна икономика", коментира проф. Райчева. 

Всичко това промени самата парадигма на медиите, категорична е тя.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фон дер Лайен: ЕС ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако няма реципрочност в търговията

Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..

публикувано на 24.07.25 в 18:06

Студентите искат гарантиран 20% таван на ръста на таксите за приетите платено обучение

Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40 на сто.  На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50 на..

публикувано на 24.07.25 в 18:03

След осем последователни понижения ЕЦБ остави без промяна водещите си лихви

След осем последователни понижения Европейската централна банка остави без промяна водещите си лихви. Решението на Франкфурт бе очаквано от пазарите на фона на продължаващата несигурност в търговските отношения между Европейския съюз и Съединените щати. На редовната си пресконференция управителят на ЕЦБ Кристин Лагард подчерта, че..

публикувано на 24.07.25 в 17:39

ЕС и САЩ са близо до търговска сделка, обявиха от Брюксел

Европейският съюз и Съединените щати са на една ръка разстояние до търговска сделка, обяви днес Еврокомисията. В същото време обаче 27-те страни членки одобриха контрамерки в случай, че не се стигне до споразумение до 1 август. Ако в такъв случай администрацията на Доналд Тръмп наложи 30-процентни мита на внасяните в Съединените щати..

публикувано на 24.07.25 в 17:23
Марио Спасов и кметът на

Героизмът няма почивен ден

Героизмът няма почивен ден дори когато си в отпуск. На 19-и юли младият пожарникар Марио Спасов, приятелката му и 5-месечното им бебе се връщат от почивка на морето, когато забелязват пожар край магистрала "Тракия". Докато чака своите колеги огнеборци да пристигнат, той започва да гаси пламъците сам със стелка от автомобила му.  Марио..

публикувано на 24.07.25 в 17:12

Над 10 незаконни постройки в пернишкия квартал "Хумни дол" са премахнати

Над 10 незаконни постройки в ромската част на пернишкия квартал "Хумни дол" са премахнати, съобщи секретарят на общината Мартин Жлябинков. Дейностите стартираха в края на юни и продължават и към момента.  За някои от постройките, които се ползват и все още не са съборени, е дадена отсрочка. След като тя изтече, ще започне и тяхното..

публикувано на 24.07.25 в 16:51

Интегриран изпит в НВО. Водят ли промените до повече частни уроци?

Интегралният изпит е един правилен път за разрешаване на съществуващия казус със сравнително ниските резултати в областта математика и природни науки (STEM) и въобще въпроси, свързани с теста PISA. Това каза пред БНР Диян Стаматов , директор на 119-то училище в София и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета...

публикувано на 24.07.25 в 16:19