Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Благоевградска област е на предпоследно място в страната по средна брутна заплата

Снимка: Ани Петрова

1322 лева е била средната брутна заплата в област Благоевград за миналата година. 

Това поставя областта на предпоследното място в страната. 

Възнагражденията в обществения сектор са два пъти повече от тези в частния сектор. Какво още показват данните на регионалното статистическо бюро за пазара на труда и доходите на хората.

За трета поредна година областите Благоевград и Видин си оспорват последното място по доходи. Според данните на националната статистика за последното тримесечие на 2023 г. брутната заплата в област Благоевград е 1417 лева, а във Видин с 20 лева по-малко.

Периодът отчита увеличение на брутната средна месечна заплата с 14,6%  спрямо третото тримесечие, което е обяснимо с факта, че в края на годината повечето работодатели са раздавали и бонуси.

Интересното за област Благоевград е, че заплатите на заетите в обществения сектор са близо два пъти по-високи от тези на работещите в частния сектор, съответно 2003 лв. и 1189 лв.

Наетите лица по трудово и служебно правоотношение към края на миналата година са били близо 84 000, което е с 1,5%  повече спрямо 2022 година. 

Ръстът на заетите в обществения сектор е 5,1% , а в частните предприятия - 0,2%.

12 369 са регистрираните в бюрата по труда безработни лица, което е 10% от хората в трудоспособна възраст.


По публикацията работи: Радмила Попова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Георгиев

Изготвят законодателни промени за бързи експертизи за делата за смърт на пътя

Законодателни промени, които да доведат до бързо и професионално изготвяне на експертните заключение по делата за транспортни произшествия, както и засилен контрол над вещите лица са част от мерките, по които работи Министерството на правосъдието, за да бъдат ускорени делата за смърт на пътя. Това обяви правосъдният министър Георги Георгиев пред..

публикувано на 05.06.25 в 15:07
Петър Ганев

Петър Ганев: Не трябва да се притесняваме от повишаване на цените заради еврото

Голямата картина и дългите процеси, които наблюдаваме, показват, че не трябва да се притесняваме от повишаване на цените заради еврото .  Това каза пред БНР икономистът Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика, като уточни, че друг е въпросът "дали предстои пред световната икономика нов епизод на по-висока инфлация заради..

публикувано на 05.06.25 в 15:06
Марк Рюте

Рюте: Нужно е по-добро балансиране на отбранителния принос между Европа, САЩ и Канада

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте заяви, че целта на срещата на министрите на отбраната в Брюксел е по-добро балансиране на отбранителния принос между Европа, Канада и Съединените щати. Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет очаква съюзниците да се приближат до консенсус относно заделянето на 5 процента от БВП за разходи за отбрана...

публикувано на 05.06.25 в 15:03
На пресконференция в Перник беше представен проектът за подмяна на старите отоплителни уреди на твърдо гориво с нови  алнернативни

Подменят старите отоплителни уреди в Перник

В Перник започват дейностите по подмяната на старите отоплителни уреди на твърдо гориво с нови алтернативни. Проектът е ключов за общината и ще доведе до намаляване на замърсяването с фини прахови частици и въглеродни емисии. Защитеният бюджет по проекта е над 31 млн. лв. и ще позволи абсолютно всяко домакинство в общината, ако желае, да..

публикувано на 05.06.25 в 14:39

Задържаха бивш затворник в Перник за опит за убийство

Сигнал за инцидент на ул. "Дъга" в Перник е бил подаден вчера около 07.00 часа. Служители от Първо РУ реагирали незабавно и на място установили 58-годишен мъж, намушкан с нож във врата.  След преглед в пернишката болница било установено, че е без опасност за живота и бил освободен за домашно лечение. В резултат на предприетите незабавни..

публикувано на 05.06.25 в 14:32
Диана Дамянова

Диана Дамянова: Посланието за еврото трябва да е, че за потребителя нищо не се променя

От два дни виждам, че в социалните мрежи върви кампания за еврото. Внушението трябва да бъде, че за потребителя нищо не се променя, съветва пиар експертът Диана Дамянова в интервю пред БНР. "Всички онези демократи на ПП-ДБ, Борисов и правителствата на Радев, никой не направи нищо и оставиха да се вихри страхът.  Истината е, че не..

публикувано на 05.06.25 в 14:20

До края на юни трафикът по новата отсечка между Мездра и Ботевград ще бъде пуснат частично

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов потвърди, че до края на месеца трафикът по новата отсечка между Мездра и Ботевград ще бъде пуснат частично, което ще облекчи и проблемният трафик през областите Плевен и Ловеч. За пореден път министърът провери на място строителството на възловия участък.  След проверка..

публикувано на 05.06.25 в 14:15