Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Парламентарната комисия за Нотариуса изслуша Веселин Денков и Ивайла Бакалова

Бакалова: Групата за влияние около Пепи Еврото е много по-силна от тази около Нотариуса

Ивайла Бакалова и Веселин Денков
Снимка: БГНЕС

Веселин Денков, който е един от изнудваните от Мартин Божанов по прякор "Нотариуса", обвърза началото на проблемите си със закритото вече спецправосъдие със своя среща с бившия главен прокурор Сотир Цацаров през август 2020 г. Тогава Цацаров вече беше председател на антикорупционната комисия. Веселин Денков и съпругата му Ивайла Бакалова бяха на изслушване в специалната парламентарна комисия, която проучва данни за нерегламентирани връзки на Мартин Божанов с магистрати.

Споменаването на името на застреляния миналата година бизнесмен Алексей Петров, това на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и на прекратеното дело "Барселонагейт" доведоха до остри реплики между представителите в комисията на ГЕРБ-СДС и на ПП-ДБ.

Веселин Денков посочи пред парламентарната комисия, че срещата му с Цацаров се е провела на 22-ри август 2020 г. Преди това Денков започнал да получава предупреждения, че ако не плати 100 хил. лева, от свидетел по дело, спецпрокуратурата ще се превърне в обвиняем. След като отказал, му повдигнали обвинение, като посланието, което му предавали посредниците, е, че парите се искат за съдии и прокурори от спецправосъдието. 

Именно тогава той отива при Цацаров, за да каже, че е изнудван от магистрати. Шефът на антикорупционната комисия му препоръчва да пусне официален сигнал. Денков прави това и "няколко дни по-късно вече е обявен за общодържавно издирване, а три дни по-късно е арестуван при завръщането си в чужбина".

Според Денков, връзка с неговите проблеми със съдебната система били и протестите през 2020 г. Тогава те бяха срещу бившия главен прокурор Иван Гешев и тогавашния премиер Бойко Борисов. Тази теза, която Денков и Бакалова развиха пред депутатите, вдигна напрежението по време на третото заседание на комисията

Напрежението беше основно между членовете на комисията от т.нар. "конституционно мнозинство". От ГЕРБ и ДСП се интересуваха дали Алексей Петров е бил част от  кръга на Нотариуса, а от ПП-ДБ - дали има връзка между проблемите със спецправосъдието на мъжа на Бакалова - Веселин Денков.

С Бойко Борисов беше намесена и аферата "Барселонагейт", защото при изслушването си Денков свърза своя арест и изнудването си от кръга на Божанов с участието си в антиправителствените протести през 2020 г., като предположи, че тогава може би някой е внушил на тогавашния премиер Борисов, че иска да го свали от власт. Денкова каза и че сред хората, убеждавали го да плати, за да не бъде задържан, е бил и Алексей Петров. Първо му се ядосал, но след като полежал в ареста е решил, че може би е бил искрен.

Ивайла Бакалова пък разказа за своя среща с Алексей Петров, след като мъжът ѝ вече е бил задържан, на която Петров е казал:

"Беше задържан политически и докато Бойко Борисов е на власт, той ще има проблеми. Каза, че Бойко Борисов е много отмъстителен човек, аз трябва да се пазя и че всъщност всички проблеми идват от него. Това ми каза Алексей Петров, пък и целият анализ по делата говори точно за това".

Ивайла Бакалова и Веселин Денков повториха, че Мартин Божанов е продукт на неработещата съдебна система, както и че е имал чадър на най-високо ниво.

На фона на реплики и критики от депутатите от ГЕРБ, че политизира изслушването, Бакалова се обърна към членовете на комисията:

"Прокуратурата е изключително обвързана политически и това го видяхме и при "Барселонагейт". Всичко това вие го знаете много добре и аз не ви казвам нещо ново. Ако очаквате от мен да си мълча и да ви казвам, че Мартин Нотариуса е най-голямото зло в съдебната система и вече го няма, не мога да ви го кажа. Мартин Божанов беше един изпълнител, който хора от по-високите етажи го ползваха за поръчки и той си изкарваше парите покрай тези неща. Аз съм далеч от мисълта да си мисля, че тези пари той ги е искал за някои политик, но той по този начин е правил пари за себе си и политиците са му давали чадър, под който той да вирее толкова дълго време - политици, прокурори, всичко надолу властимащи".

Тя коментира и интереса на разследващите към разкритията ѝ, след като "Антикорупционният фонд" публикува своето разследване още преди три години, като обвърза този интерес със смяната на Главния прокурор Иван Гешев, защото той е станал "удобния виновник"".

"Ясно е за всички, че тази прокуратура е политически обвързана. Не знам как очаквате изпълняващият длъжността Главен прокурор в момента да решаваме някакви дела, защото очевидно той си прави срещи с трудната посредническа група. Имаме го сниман в "Осемте джуджета". Не разбирам защо хората или политиците ни се правят, че това не се случва. То е "очевадно", че прокуратурата е политически свързана".

По време на днешното изслушване, Бакалова и Денков бях категорични, че няма как да се гледа на явлението Нотариуса извън цялостния проблем на съдебната ни система, както и че Мартин Божанов не е имало как да вирее, ако не е имало политически чадър.

Ивайла Бакалова разказа какво е станало от момента, в който съпругът ѝ е бил задържан:

"След като беше задържан, се започна един институционален натиск и репресия. На мен лично ми бяха повдигнати не знам колко ревизии - 11 или 12 ревизии, като много от тях на неработещи фирми. Ще поговорим после и за медиите, в които излизаха крупни статии като "Ивайла Бакалова управлява милиони", пък всъщност това са едни фирми, които не работят може би от десетина години"

По време на изслушването стана дума и за другата група с брокер в съдебната система - тази на Петьо Петров с прякор "Пепи Еврото". 

Бакалова препоръчва на депутатите, ако са решили да изчистят системата, да прочетат както списък около кръга Божанов, така и списъка около Пепи Еврото, като по думите й, този около бившия следовател Петьо Петров с прякор "Еврото", е бил много по-силен.

По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Средновековната църква

Община Рила за евроразследването: Нямаме отношение към процедурите

Община Рила няма отношение към процедурите по превъзлагане на реставрацията на църквата от 12 век "Св. Архангел Михаил", заради които Европейската прокуратура започна разследване за злоупотреба с пари от ЕС. Това каза кметът на общината Георги Кабзималски пред БНР: "Дали става въпрос за укрито ДДС, дали става въпрос за укрити данъци,..

публикувано на 22.11.24 в 14:09

И петият опит – неуспешен: Няма избран председател на НС

Депутатите отново не успяха да изберат председател. За кандидатурата на Рая Назарян от ГЕРБ-СДС гласуваха 68 депутати. Предложението не беше прието. Номинацията на Силви Кирилов от ИТН бе подкрепена с 101 гласа "за". Обявен бе следващ ден за продължаване на заседанието да е понеделник 25 ноември, но след недоволство в пленарната зала..

публикувано на 22.11.24 в 13:57
Унгарският министър на вътрешните работи Шандор Пинтер.

Има шанс от януари 2025-а Румъния и България да се присъединят изцяло към Шенген

Има шанс Румъния и България да се присъединят изцяло към Шенгенското пространство от януари 2025. Това заяви вътрешният министър на Унгария Шандор Пинтер след неформалната среща в Будапеща на вътрешните министри на Унгария, България, Румъния и Австрия.  Илков на среща с вътрешните министри на Австрия, Унгария и Румъния в Будапеща Унгария е..

публикувано на 22.11.24 в 13:49

"Черни Осъм" е под критичните нива, безводието е още по-тежко в Ловешко

Проблемът с водоснабдяването в Ловеч и няколко села от общината се задълбочава.  От дружеството ВиК предупредиха, че ако няма валежи и не се повиши дебитът на основния водоизточник "Черни Осъм", който е под критичните стойности, режимът на вода в областния център от 13 часа ще стане още по-тежък.  ВиК: Нивата на обемите на язовирите в..

публикувано на 22.11.24 в 13:42
Владимир Кисьов

Владимир Кисьов: Вероятно от март 2025 г. България ще влезе в Шенген

Вероятно от март 2025 г. България ще влезе в Шенген . Тази прогноза направи пред БНР Владимир Кисьов, бивш заместник-външен министър и главен преговарящ с ЕС. Той подчерта, че очаква до края на годината да отпадне "тази несправедливост" страната ни да не е част от Шенгенското пространство и определи днешната среща на вътрешните министри в..

публикувано на 22.11.24 в 13:42
Милена Стефанова

Проф. Милена Стефанова: Накрая може би ще стигнат до съгласие за най-възрастния в НС

Председател на 51-вото НС рано или късно ще изберат. Накрая може би ще стигнат до съгласие за най-възрастния. Въпросът е към какво води тази стъпка? Това прогнозира проф. Милена Стефанова, политолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", в интервю пред БНР.  "И сега е моментът, в който изкарват парата, емоциите се нагнетяват,..

публикувано на 22.11.24 в 13:19

Забраняват износа на лекарство за недоносени деца, заплащано от НЗОК

Здравният министър издаде заповед, с която се забранява износът на лекарство за недоносени деца, заплащано от Здравната каса. Лекарството няма заместител, а вносителят му е получил сигнали от родители за липсата му в аптечната мрежа у нас. Забраната за износ влиза в сила от 23 ноември и ще действа до 20 януари догодина.  Лекарството се използва за..

публикувано на 22.11.24 в 13:11