Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рок група „Хоризонт“ вече 40 години на сцената

Рок група „Хоризонт“
Снимка: Личен архив

Рок група „Хоризонт“ съществува вече 40 години. Гости на "Нощен Хризонт" са фронтменът на бандата Валери Славчев и Димитър Бенков, пианист. Те разказаха за дълголетието на тази българска група, за музиката им, която устоява на своя стил и посока вече години наред.


Предстоящото турне

Турнето на група „Хоризонт“ се осъществява с група „Спринт“ и стартира на 5 март в НДК, зала 11 (Люмиер). В концертите ще вземат участие и други изпълнители, като следващите дати са в читалищата на градовете: Кюстендил – 12 март, Панагюрище – 14 март, Петрич - 15 март, Враца – 19 март, Пирдоп – 20 март. Както и в летния театър на Велико Търново – 8 юни, Шумен – 10 юни, Русе – 11 юни, Варна – 12 юни, Плевен – 13 юни, Пловдив – 18 юни, Стара Загора – 19 юни и Бургас – 21 юни.

"Освен юбилейният концерт, година ни ще бъде изпълнена с интересни концерти, в които ние ще се включим.

Името на групата ни го предложи наш приятел още по време, когато бяхме ученическа група. Държахме групата да е на български език. В тази дума Хоризонт има много мечти и простор, има още напред, казаха Валери и Димитър пред БНР.

Това, което ни държи 40 години е вътрешната необходимост да сме заедно, да реализираме нещо заедно, нашите идеи стават и се реализират през групата "Хоризонт", допълниха още те.

Валери Славчев и Димитър Бенков

Групата

Група ХОРИЗОНТ е една от малкото български групи, която устоява на своят стил и посока, независимо от моментните вкусове на масовата аудитория. Група, която не разчита на случаен бум в своята популярност, а работи последователно. Това го доказват все по-голeмият брой искрени почитатели на тяхната музика.

Може би вече всички фенове на ХОРИЗОНТ знаят, че те са единствената българска група разполагаща със собствено професионално концертно оборудване. Дори в световен мащаб са много малко групите,които съумяват да поддържат собствено оборудване (повечето изпълнители наемат апаратура от специализирани фирми). Всичко това, прави ХОРИЗОНТ уникална група в това отношение в България.

Над 4000 концерта, 3 участия на международни фестивали, песен издадена от ЕMI в САЩ (“Ще избягам”), четири албума - “Нарисувай”, “Нежно”, „Откривам злато” и "Прекалено любопитни", запис на първата официална кавърверсия ("До последен дъх"), първото и единствено в историята на българската музика радио-турне, за 5 дни посетени над 50 радиостанции в цялата страна с акустични изпълнения на живо, филм за групата - “Рок банда”, собствена апаратура, екип и транспорт, 14 месечни клубни изяви в Южна Корея, клубни изяви във веригата „Club 49” в Дубай, първия български кавъралбум с песни на български банди от предишното поколение ("Откривам злато" 2007 г.) – това са неща които не могат да останат незабелязани, и въпреки това медиите са с една крачка назад в отразяване дейността на групата. Именно, затова ХОРИЗОНТ толкова много държат на своите фенове и на тяхната безрезервна подкрепа!

Рок група „Хоризонт“

Началото

В средата на 80-те години четири момчета решават да създадат собствена група, в която да свирят авторски песни. Групата взима името ХОРИЗОНТ и става една от известните ученически групи в този период, чрез концертните си изпълнения в градските читалища и средношколските рок-фестивали. „Средношколско знаме”- единственият вестник за тийнейджъри в тези години пише статия за младата група, а е и цяло чудо, че групата е поканена от радиото на интервюта в култовото за времето си предаване „Неделя 88”. Бандата участва в първия рок фестивал за млади банди в "Летния театър" (07.10.1988 г.), в първия средношколски фестивал в зала "Универсиада" (20 и 21 март 1989 г.), награда "най-добър рок вокал" от рок-фестивал "Албена 89" (19.05.1989 г.), участие в рок фестивал "Толбухин 89" (сега Добрич) - 20.05.1989 г., награда за песента "Отворете вратите" от рок фестивал "Габрово 89" (27.05.1989 г.), както и първо място в класацията за ученически групи по БНР с песента "Настъпи вечерта" (месец 11.1988 г.).

Следва пауза, тъй като момчетата отбиват военната си служба по различно време, но държат в състава да няма промени и да се изчакат. Това е времето,в което летят писма между тях и е една голяма проверка за спойката на бандата.

Рок група „Хоризонт“

Валери Славчев - вокал, китари

Роден е в София на 19 май 1970 г. Завършва техникум по дървообработване и вътрешна архитектура и клас по радиотехника и електроника. Когато за първи път присъства на рок концерт в първите няколко секунди разбира, че това е нещото с което иска да се занимава – светлини, сценичен дим, пееща публика и силна рок музика.През 1984 г. като ученик в 121-во училище „Лилия Карастоянова” („Георги Измирлиев“) създава група ХОРИЗОНТ в която първоначално свирят негови съученици, а в следващите няколко години групата оформя и окончателния си състав. Първата му сценична изява е на 22 юни 1985 г. с ХОРИЗОНТ. Групата е една от известните ученически формации в този период. Като фронтмен на ХОРИЗОНТ Валери Славчев има над 4000 изяви пред публика в страната и чужбина, участия в наши и международни фестивали, записи на 5 албума – „Нарисувай” (1996), „Нежно” (2003), „Откривам злато” (2007) , "Прекалено любопитни" (2014) и "Обещаваме си да се видим пак" (2021). С група ХОРИЗОНТ той изпява и записва първата българска кавър версия – До последен дъх (1994). За него ХОРИЗОНТ е сбъдната мечта с продължение, а животът с групата неповторимо ежедневие и изживяване. Хиляди срещи с хора, хиляди изминати километри, магията на сценичната апаратура и рокендрол звук, това са някой от страстите на Валери.

Успоредно с изявите си в Хоризонт Валери Славчев има издадени 2 самостоятелни госпъл албума – „Ще устоим на студения вятър” (1993) и „Покажи ми” (1996).

През 1995 г. е издадена неговата стихосбирка „ В зеленото има поляни”.

През 2020 г. излиза негов сборник с разкази "Когато бях красив". През 2021 г. издава и първият си роман озаглавен "Няма време, трябва да се обичаме".

Известно време се занимава с иконопис. Автор е и на над 200 картини с маслена живопис, като голяма част от тях са в колекциите на хора, живеещи в над 20 държави по света.

Димитър Бенков - клавишни инструменти, вокал


Димитър Бенков е роден в София на 27 юни 1973 г. Присъединява се към Хоризонт през 1988 г. като първата му изява с бандата е в софийския летен театър. До този момент ученическата тогава група разчита изключително на китарния звук, а клавишните инструменти внасят нови възможности за звучене. С бандата е до есента на 2009 г. Следват четири години и половина пауза, в която се отдава на друга своя страст - радиото. От пролетта на 2014 г. отново се присъединява към Хоризонт.


Още по темата в звуковия файл.



По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Камерната музика на Рихард Щраус - акцент в програмата на "Камералия"

В събота, 21 септември, в София започна шестото издание на фестивала за камерна музика "Камералия".  То ще продължи до 9 октомври и включва общо пет концерта под надслов "Камерната музика като страст". Втората изява е на 24 септември в Софийската градска художествена галерия. Тя е на част от своеобразния диптих, с които фестивалът поставя акцент..

публикувано на 27.09.24 в 17:52

Художникът Юлиян Табаков с послание към децата чрез изложбата "Виждам те"

"Творението е красив организъм, съставен от множество форми, безброй същества. Но като че ли рядко виждаме неговата същност, скрита от собствените ни проекции – желания и страхове. А в страха и желанията си се опитваме да капсулираме битието, да го геометризираме и класифицираме. А защо след това да не почерпим от благата му и да отстраним неудобствата?..

публикувано на 27.09.24 в 13:35

Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев показват "Спътници в живота"

Институтът за съвременно изкуство в София открива тази вечер изложбата "Спътници в историята" на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев.  "Програмата, която озаглавихме тази година "Живот заедно", е част от проекта "Суперпозиции" 3, започнат от института преди 3 години. Всяка година се кани нов куратор, който предлага една тема", обясни пред БНР..

публикувано на 27.09.24 в 11:56

София е домакин на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair

София се присъединява към големите европейски и световни центрове, домакини на атрактивни международни изложения за съвременно изкуство. Sofia Art Fair ще се проведе от 3 до 6 октомври в София Тех Парк. В изложението ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автора, творящи в най-разнообразни художествени стилове. БНР е медиен..

публикувано на 27.09.24 в 10:30
FAKE PHOTO EXHIBITION

Елена Филипчева представя FAKE PHOTO EXHIBITION

Визуалният артист Елена Филипчева представя изложбата си FAKE PHOTO EXHIBITION в One Gallery.  "Съвременният разговор се води в посока фалшиви новини, фалшиви профили, фалшиви стоки, дори фалшиви хора. Не исках да заблуждавам зрителите за това какво ще видят. Исках те сами да изградят своята фабула и да интерпретират. Аз съм..

публикувано на 26.09.24 в 19:54
Георги Андреев

Георги Андреев е първият български автор в новия сезон на Радиооркестъра

Композиторът Георги Андреев, ръководител на оркестъра в Националния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев", гради творчески връзки и със Симфоничния оркестър на БНР от много години. На 27 септември в зала "България" неговата пиеса "Земя на рози" за гъдулка и оркестър ще открие първия концерт от новия сезон на състава, а самият автор ще бъде и солист. Другите..

публикувано на 26.09.24 в 17:57
Маргарита Русева

Обективът на Маргарита Русева ни среща с жителите на малки села в планината

Есента носи в себе си някаква мъдрост. Придава отвън и отвътре усещането за нещо топло и уютно. Есента е обръщане към себе си, някакъв особен инсай д, в който като филм се прожектират спомените ни, случките и преживяванията. Появяват се картини, все още ясни и неподправени.  И ние сме в синхрон с времето, леко отпочинали, леко уморени. Вече не..

публикувано на 26.09.24 в 17:06