Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Професия пътешественик с Иван Кръстев

2
Иван Кръстев
Снимка: Пламена Бачийска

Пътешествия и интересни места по света представи Иван Кръстев, гост в "Нощен Хоризонт" - Той и по призвание, и по душа е пътешественик. Едно такова е и последното му пътуване до град Синтра, Португалия.

"Синтра е едно магично място. Място, което можеш да го усетиш, а нашият гид ни поясни, че Синтра е направен, за да впечатли хората, за да ги вдъхнови, за да ги очарова, да ги омагьоса. 
Това пленително място е важно да го разглеждаш със знаещ човек, който да ти разказва. Като цяло Португалия за мен е забележителна държава, първият ми досег с нея беше внушителен, сподели за "Нощен Хоризонт" Иван Кръстев.

Иван Кръстев е финансист, но в свободното си време обича да пътува. С течение на времето това се превръща в неизменна част от живота му. Обича да пътува, за да опознава нови места, хора и култури, както да създава спомени и емоции за цял живот. Винаги разказва с голямо удоволствие на приятели и познати какво е изживял по време на дадено пътуване! Обича да снима и да го снимат. Помага на приятелите си да организират пътуванията си и им дава полезни съвети кога, къде и какво да се посетят.

Така се ражда и идеята му да мотивира повече хора да пътуват и опознаят света около тях, като създава редица инициативи в социалните мрежи и презентации пред публика. 

"Замъците на Синтра са строени в самата скала, това е особеното. Дворецът Пейна пък е бил първоначално манастир. Самото място е също мистично, магическо е усещането. Посетихме и дворецът - Кинта да Регалейра в Синта, допълни още Кръстев.

Строителството на двореца започва през 1900 година, архитекта на 5-етажната сграда и впечатляващата градина е Луиджи Манини - известен италиански архитект за времето си. Дворецът впечатлява не толкова самата сграда колкото градините и кладенците. Спираловидните кладенци никога не са били ползвано по предназначение. Местните казват, че кладенците били използвани за тайни свещени масонски ритуали. Около местоположението на комплекса има и няколко подземни езера. Комплекса и останалите забележителности на Синтра се вписват в културното наследство на ЮНЕСКО през 1995 година. 

Иван Кръстев е автор и на травъл блога „Професия пътешественик“, където са събрани авторски статии и снимки от 4 континента, 26 държави и над 160 места от света. Член е на Българската асоциация на журналистите и писателите по туризма – АБУЖЕТ.

През 2021 г. издава книгата „Професия ПЪТЕШЕСТВЕНИК“ която е сбор от пътешествия из познати и непознати кътчета по света, в която Иван разказва за престоя и приключенията си сред красива природа, футуристични градове, скандални атракции и хилядолетни традиции и обичаи.


Още по темата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Хищни, хитри, манипулатори, експлоататори... Суперсилите на растенията

"Това е много малък хербариум, между 15 000 и 20 000 вида . Има с над милион и половина образци. Цяла сграда – само хербариум. Ние сме още малки, скромни". Така ботаникът гл. ас. д-р Сълза Палпурина описва хербариума на Националния природонаучен музей в предаването "Изотопия" , докато показва експонатите, скрити за посетителите, но..

публикувано на 02.05.24 в 23:06

5 мандата и един Хеър – Ниймайер, който винаги играе роля на вота в Кърджали

До 7 май партиите в Кърджали трябва да обявят своите листи и техните водачи за участие в извънредните национални избори на 9 юни. Засега единствено партия „Възраждане“ съобщи имената на кандидатите и първа се регистрира в Районната избирателна комисия. Пет са мандатите за област Кърджали.  Четири от тях получава ДПС, като интригата за последния..

публикувано на 02.05.24 в 13:55
 Севдалин Духнев

Севдалин Духнев за това как се прави и как се бие тъпана в далечна Америка

В поредния епизод на рубриката “Америка - илюзии и реалности” гост е Севдалин Духнев - майсторът на тъпани и мебели. Роден в Силистра , живял в София, от 20 години заедно със семейството си е част от българската общност в Чикаго. Казва, че не прави планове за бъдещето, но много му се иска един ден да се върне там, където е роден и да продължи да..

публикувано на 29.04.24 в 10:24

Петър Вутов: Всеки Божи храм е притегателен център за вярващите

Днес, когато православният свят празнува Вход Господен в Йерусалим - празникът на възторженото посрещане на Христос в светия град, ще ви направим съпричастни на една история за вярата и чудодейната й сила. Ще ни я разкаже Петър Вутов от мездренското село Игнатица. Пенсиониран инженер, дипломиран богослов, страстен писател и задълбочен..

публикувано на 28.04.24 в 07:18
Монумент в Молдова в памет на жертвите от  аварията в Чернобил

Плътно информационно затъмнение у нас 7 дни след идването на облака от Чернобил

38 години след атомната трагедия в Чернобил проф. Димитър Вацов завършва свое изследване по темата, което ще бъде издадено в книга. Проф. Вацов е  преподавател по философия и основател на Фондацията за хуманитарни и социални изследвания. Т ой започва изследването си преди близо 4 години.  В интервю за БНР авторът на изследването изрази надежда,..

публикувано на 26.04.24 в 10:35
Снимката е илюстративна

Община Божурище и местната общност - съюзени срещу канадски инвеститор. Събират подписи за референдум

Канадска минодобивна кампания има зелена светлина за проучвателни сондажи за второто тримесечие на тази година в района на село Златуша, община Божурище. Селото се намира на 20 километра от столицата. Инвеститорските намерения срещат силен отпор от местната общност. Събират се подписи за провеждането на местен референдум . Подписката ще..

публикувано на 26.04.24 в 07:14

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06