Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Никола Тулечки: Грешка е българският чатбот да се ползва като търсачка. Той не е за въпроси

| Интервю
Никола Тулечки
Снимка: Даниел Ненчев

Целта на българския чатбот BgGPT, както и на другите, е да бъде мост между информационна система и човешка. Голяма грешка е, че се ползва със същата нагласа като Google. Това предупреди пред БНР Никола Тулечки, основател на "Данни за добро".

В предаването "Преди всички" той разясни за какво и как да се ползва изкуственият интелект на български, каква е целта и какви са опасностите.

"Не трябва да се предоверяваме, голяма грешка, не само в българското обществото е, че ги ползваме чатботовете със същата нагласа, с която ползваме търсачката на Google. Тази технология не е за въпроси, а да разбира езика и да прави мост между информационната система и човешка", предупреди Тулечки и допълни: "Не би трябвало да имаме доверие на чатбота". 

Ако искаме информация, чатботът може да е стъпка, част от система, която говори с база данни, която съдържа отговори, сподели експертът.

Сред опасностите е да се търси медицинска информация и затова ИИ "са направени да не дават медицински съвети". 

"Обществото трябва да разбере, че това е инструмент, не заменя Google, защото има опасност от "халюцинации", когато имитират човека, го правят добре, убедително лъжат и могат да подведат. Трябва да се внимава с фактологията и да се проверява - търсим втори източник на информация", препоръча Тулекчи. 

Той обясни, че българският GPTе демонстрация на езиковия модел на български. 

"Грешно е да си играем с него да мислим, че е това е целият продукт и да го сравняваме с другите. Моделът на български влиза в определени параметри и това са ключови понятия, за да можем да говорим по темата. "Отворен", значи моделът е достъпен за всеки, който може да го вземе и да го инсталира на неговата машина, ако тя работи бързо, и да решава с него задачи", обясни Никола Тулечки. 

И допълни, че той трябва да се ползва под формата на услуга. 

"Другото е, че езиковият модел на български е по-малък, да, той е по-глупав, защото е по-малък, но това го прави да работи върху инфраструктура, която не струва милиони. А големите изискват скъпа и трудно достъпна инфраструктура и това решение е взето съзнателно", каза Тулечки.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кипър ще одобри нов план за укрепване на индустрията на страната

Ребрандиране на кипърския износ под националната марка "Произведено в Кипър" е крайъгълен камък на новия стратегическия план за действие, за укрепване на кипърската индустрия 2025-2030 г., който предстои да бъде одобрен от правителството до края на февруари. Целта е да се повишат конкурентоспособността и експортните възможности на местния бизнес...

публикувано на 04.02.25 в 13:00
Членове на сдружението

Бащата на Филип след срещата на "Ангели на пътя" с представители на ВСС: Бяхме чути!

Представители на сдружението “Ангели на пътя” се срещнаха с членове на съдийската колегия на ВСС. По-рано те протестираха пред съвета с искане да бъдат изслушани по време на заседанието, то обаче беше отложено заради липса на кворум. На днешното заседание трябваше да бъде изслушан съдията от Софийския районен съд Мирослав Петров, който поиска..

публикувано на 04.02.25 в 12:52
Мая Санду и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен (архив).

ЕК отпуска 250 млн. евро за енергийната независимост на Молдова

Европейската комисия ще отпусне 250 милиона евро през тази година за енергийната независимост на Молдова според договорената двегодишна Всеобхватна стратегия за енергийната независимост и устойчивост на Молдова. Нейната цел е да освободи страната от несигурността на руските енергийни доставки и пълното ѝ интегриране на енергийния пазар на ЕС...

публикувано на 04.02.25 в 12:51
Янка Такева

Учители заплашиха с национален протест, искат по-високи заплати

Учители са в готовност за национален протест, ако не бъде предвидено увеличение на заплатите им в новия бюджет за тази година. Пред "Хоризонт" Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители към КНСБ, обясни: "Причината за националния протест е това, че ни обещаха 125% да бъде учителската заплата над средната работна заплата за..

публикувано на 04.02.25 в 12:36
Станислав Балабанов, ИТН

Станислав Балабанов: Огромна е дупката в бюджета

Заместник-председателят на парламентарната група на "Има такъв народ" Станислав Балабанов очаква днешната среща да е финална, преди окончателното изготвяне на бюджета на страната. По думите му всички от управляващото мнозинство са наясно, че финансовото състояние на държавата е тревожно. "Огромна е дупката в бюджета и тука някакви хора, които сринаха..

публикувано на 04.02.25 в 12:22
Чърчил, Рузвелт и Сталин в Ялта, 1945 г.

80 години след Ялта - по-сигурен ли е светът?

Вече се намираме в мултиполярен свят , но няма баланс и няма правила, отчита Росен Плевнелиев, президент на България в периода 2012 – 2017 г.  Той определя ситуацията днес в света като "много опасна", визирайки ревизионистки амбиции на лидерите на САЩ, Русия и Китай, и предупреждава, че н енаучените уроци от историята водят до тежки..

публикувано на 04.02.25 в 12:04

Напрегната и динамична е била 2024 г. за екипите на пожарната в Кюстендилско

Напрегната и динамична е била 2024 г. за екипите на пожарната в Кюстендилско, става ясно от анализа на Регионалната служба "Пожарна безопасност и защита на населението". В 7-8 от случаите се наложило въвеждане на извънредно положение. В оперативния център през годината са получени 18 искания от областния управител за включване на техника за..

публикувано на 04.02.25 в 11:47