Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Дюн: Част 2"- за филмите, които променят киното

"Дюн: Част 2"
Снимка: Александра филмс

Трябваше ми време, за да напиша тези редове, посветени на втората част от епичния филм "Дюн" на Дени Вилньов. Филмът, излезе през 2021-ва, когато киноразпространението бе още във властта на пандемията от коронавирус. Въпреки трудните времена продукцията успя не само да натрупа прилични приходи, но и да спечели цели 6 награди Оскар.

Ето защо имаше толкова много очаквания около продължението на филма, създаден по основополагащите за жанра на фантастиката книги на американския писател Франк Хърбърт. Та, защо ми беше трудно. Защото "Дюн: Част 2" отново с режисьор Дени Вилньов е от онези филми, за които след 10 или 15 години ще се говори, както днес говорим за "Властелинът на пръстените" на Питър Джаксън. Или за първата трилогия "Междузвездни войни". "Дюн: Част 2" е филм, който променя. Не само зрителите си, но и цялата индустрия.

Отново се пренасяме насред коварните пясъци на планетата Аракис. В един още по-брутален свят, където Пол Атрейдски и майка му Лейди Джесика се опитват не просто да оцелеят, а да измислят как да отмъстят за погубената династия на Атреидите. Съюзили се със свободните хора, фремените, двамата започват да градят план за оцеляване, издигнат върху лъжа, от която обаче зависи както тяхната съдба, така и тази на свободните хора, копнеещи за свят, лишен от политическите машинации и коварни капани на Императора и неговите приближени. Отново подправката бягаща из пясъците на Дюн ще играе ключова роля за сюжета на филма. Защото тя е една от причините алчността да вирее насред планетата, въпреки липсата на вода и убийствени горещини. А някъде там, из редовете на сценария и кадрите от филма, из мислите на героите, умело пренаписани от романа на Хърбърт, се крие и поуката за нашето собствено бъдеще.


Дени Вилньов е един от най-значимите съвременни режисьори. Това едва ли е новина за киноманите днес. От всеки кадър усещаме бруталната сила на една планета, обградена от алчност, но успяваща да отвърне подобаващо с помощта както на свободния си народ, така и на собствената си коварна природа. Защото никога не знаеш какво се крие под пясъците на планетата Аракис. 

В главна роля отново виждаме Тимъти Шаламе като Пол. Гледахме талантливия актьор като Уонка, в края на миналата година, тук е в съвсем различна роля. Едва ли би се намерил по-добър артист, който да пресъздаде изпепеляващата трагичност на образа на един син, готов да прекоси пясъците, за да отмъсти за погубеното си семейство. Ребека Фъргюсън виждаме в ролята на Лейди Джесика, а пък в Чани от фремените се превъплъщава актуалната звезда Зендая – с още по-важна роля от тази в първия филм.

"Дюн: Част 2" ще остане в историята. Заради майсторската режисура, заради силните послания, заради това, че си личи колко много старание е вложено от всеки човек в екипа на филма.

Задължителен е за гледане на колкото се може по-голям екран. За да усетите и вие фаталната красота на Аракис.


Слушайте "Дюн: Част 2" в рубриката ''КиноРадио'' на предаването ''Понеделник вечер''.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48

Романтични съкровища за клавирно трио - в Бургас, Варна и Букурещ

Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..

публикувано на 20.11.24 в 16:17

Трио Дивертименто представя спектакъла "В Годината на чешката музика"

На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...

публикувано на 20.11.24 в 15:26
Христо Танев

Виолончелистът Христо Танев - концертмайстор и солист на Радиооркестъра

Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България".  На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев.  Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..

публикувано на 20.11.24 в 14:02
Първо студио на БНР

Музика от трима ярки композитори от музикалния ни авангард ще звучи в Първо студио на БНР

"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..

публикувано на 20.11.24 в 13:23

Среща с българския музикален авангард в Първо студио на БНР

На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..

публикувано на 20.11.24 в 12:41