Югозападният университет в Благоевград не е издавал фалшиви дипломи по специалността "Право" и не е заверявал изпити, които не са положени от студентите в Правно-историческия факултет. Това обяви на пресконференция ректорът на висшето училище проф. Николай Марин, който не приема резултатите от проверката през декември миналата година и иска повторна проверка от Министерството на образованието и науката.
Проверката в университета беше извършена от 11 до 13 декември след сигнал на бившия преподавател по история доц. Стефан Дечев за фалшифицирани подписи на преподаватели и неположени изпити от студенти, както и за издаване на фалшиви дипломи.
В министерската заповед не е бил посочен обхватът на проверката:
"В заповедта на министъра не се посочва кой факултет, коя специалност се проверява".
Но обект на проверяващите е бил само Правно-историческият факултет. След катедрата по история е атакувана и специалността "Право":
"Защо МОН разшири проверката за специалност "Право"? В неговия сигнал специалност "Право" не е посочена".
80 от откритите 138 нарушения са за обучение на бъдещи юристи в съкратени срокове и с признаване на изпити от други специалности. Това до юли 2022 година е било разрешено и допустимо, още повече че дирекция "Висше образование" е издавала холограмните стикери за всички дипломи, категоричен бе ректорът проф. Марин, който преди това е бил декан на правния факултет:
"Предсрочното завършване на студенти в специалност "Право" не беше забранено".
Ректорът на ЮЗУ смята, че проверката е била тенденциозна:
"На практика проверка нямаше. Защото нито една проверка не може за приключи едностранно. Затова поискахме повторна проверка".
Проверка по сигнала и по медийни публикации извършва и Окръжната прокуратура в Благоевград. От там заявиха, че до 10 март тя ще приключи и резултатите ще бъдат публично обявени.
Балтийските републики - Литва, Латвия и Естония - прекъснаха тази сутрин връзките си с руската електропреносна мрежа, предаде Ройтерс. Агенцията уточнява, че целта е укрешване на сигурността на трите държави, и интегриране на мрежите им с тези в Европейския съюз. Синхронизацията се очаква утре - след провеждане на съответните изпитания...
Приоритет в системата на образованието е по-доброто качество на обучение в университетите чрез по-висока мотивация на студенти и преподаватели. Ще се завишават изискванията към тях при атестирането и академичното им развитие. По тези цели има съгласие между Управителния съвет на Съвета на ректорите и министъра на образованието и науката..
"Той наистина е непредвидим. Наистина изглежда, че сякаш винаги е на ръба да вземе радикално решение. Поведението му дотук повтаря стратегията му на поведение от първия мандат. А именно: заплаха, остър ход и сравнително бързо отстъпление срещу съмнителни придобивки за неговата страна. Търсене на бързи символни "успехи", по-скоро обърнати към..
Доналд Тръмп беше непрекъснато централната фигура в световните събития през отминаващата седмица. 47-ият американски президент смайваше опоненти и съюзници с идеи, за които те се чудеха дали има предвид точно това, което казва или просто предизвиква аудиторията. Червена линия за Близкия изток беше премината с изявлението му, че Съединените щати ще..
Трусовете на гръцкия остров Санторини намаляват, но сеизмолозите очакват ново по-силно земетресение в следващите дни. Премиерът Кириакос Мицотакис обяви създаването на маршрут за евакуация от острова, където туристическият бранш търпи огромни загуби. Броят на трусовете на Санторини намалява през последното денонощие, но силата им остава над 4..
Над 6 хиляди души могат да бъдат прегледани по програма на Столичната община за превенция на сърдечно-съдовите заболявания. Предложението е на заместник-председателя на Столичния общински съвет Ваня Тагарева. В бюджета на София за 2025 година ще бъдат осигурени средства за това, а прегледите ще се извършват в общинските болници и поликлиники...
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че ограничава достъпа на своя предшественик Джо Байдън до класифицирана информация, предаде Ройтерс. От агенцията напомнят, че по принци бившите президенти получават някои разузнавателни сведения, дори и след като напуснат Белия дом. В социалната си мрежа Truth social Доналд Тръмп се позова на..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Каквито и правила да се сложат като процедура по избор на нов ВСС, няма политическа гаранция, че ще бъде спазена процедурата , предупреди в интервю..