Желаещите да се включат са много, чакащите се записват в регистър. Идеята грижата да се разшири със създаване на дневен център в село Твърдица обаче среща съпротивата на местните жители. В подписка те изразяват нежеланието си сградата на бившата детска градина да се използва за тази цел и настояват проектът да се реализира на друго място.
"Нека да го направят извън селото. В центъра не е никак добре."
"Това са хора, на които им трябва спокойствие. Тук ще им е шумно."
"Всеки може да се разболее, гости сме на този свят. Но специално за тези болни, в центъра – не."
"Хората са изключително доволни. Коментирахме с близките колко сме им полезни, колко са били ангажирани изцяло с грижите си за своите близки, не са имали грам време за себе си, с ежедневни притеснения какво се случва с техния близък, като е останал сам и колко са спокойни сега", отбелязва управителят на Социалния патронаж Валентина Станкова.
"Закусваме. Има лека почивка след храната и започва социалното кафене – най-различни теми се обсъждат, рисуват, творят. Следва гимнастиката. Мерим всеки ден кръвно, правим тестове за концентрация, за издръжливост. Идва обядът и време за сън. Отново започва ерготерапевтичната дейност. При някои има доста подобрения", разказва рехабилитаторът Деница Пантова.
Хората не са много добре информирани какво представлява такъв дневен център и какъв тип грижа предлага. Страхът от неизвестното е част от причините местните хора да са против, смята невропсихологът от Александровска болница д-р Иво Попиванов, преподавател в Департамент "Когнитивна наука и психология" в Нов български университет.
Деменцията е състояние, при което мисловните способности трайно и прогресивно започват да намаляват. Причините могат да бъдат различни. Болестта на Алцхаймер е само един от вариантите на деменцията. Има различни видове деменции. Първите признаци са свързани с отслабване на паметта за близки събития и текущи неща, със способността за планиране и превключване от една дейност към друга. При по-нетипични и редки случаи на деменция симптомите са свързани с промяна на поведението – човек може да стане по-импулсивен или обратното – апатичен и депресивен. Има и деменции, при които прогресивно се нарушават езиковите способности и речта обеднява, обясни специалистът.
Поради тази пъстра картина при грижата за човек с деменция е нужен индивидуален подход, изтъкна невропсихологът.
Част от стигмата е, че човек над 60-65 години е нормално да позабравя и да е по-бавен. Има процеси, свързани с нормалното стареене, но деменцията е спад, който се отклонява от него, подчерта д-р Иво Попиванов.
Сред първите признаци, които загатват за деменция може да бъдат търсенето на думи и забравяне на различни неща. Близките могат да забележат, че човекът може вече да няма толкова добра преценка за ситуациите и как да се справи с даден проблем. Когато човек вече много трудно започва да учи нови неща, това също е маркер за възможен конгитивен спад.
"Проблемите отначало са много дискретни, много леки."
Медикаментозната терапия е само една част от въздействието, което може да се предприеме, уточни д-р Иво Попиванов. По думите му, тази терапия поддържа мозъчната функция и отлага прогресията на заболяването, но това не е достатъчно.
"Социалните контакти, стимулирането на мозъка с различни дейности и задачи, ангажирането на един човек е нещо, с което мозъкът се поддържа. Физическа активност – това е изключително важно, тези хора да се движат. В социалното кафене може да се включи реминисцентна терапия – разказване на спомени. Това доказано има много добър успокоителен и валидизиращ ефект. Това е нещо много полезно."
Всяко заболяване в семейството се отразява на цялата семейна система. Има проучвания в целия свят, включително в България, които показват, че грижещите се за човек с деменция също страдат, коментира невропсихологът в предаването "Хоризонт до обед".
"Страда тяхната самооценка, стават по-депресивни, затварят се, губят социални контакти. Понякога започват и телесно да страдат, отключват се заболявания, те са подложени на много силен стрес. Ако човек е сам, това бреме, тази тежест е много по-силна, отколкото може да се разпредели."
В тежките фази на заболяването човек е напълно зависим и грижещият се няма възможност за отделяне и разсейване. По света се предлага услуга за временен престой на човек с деменция в специализиран дом, за да може грижещият се за него да почива, посочи още д-р Иво Попиванов.
Не се отчита ръст на деменциите. В европейски мащаб са засегнати 7% от възрастното население над 65-годишна възраст, каза д-р Попиванов.
Като рискови фактори в българския контекст той открои сърдечно-съдовите заболявания.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента. След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..
6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа. Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма. Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите. За целия..
" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено. Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..
" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа. Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..