Ще бъдат ли доказани нарушенията, открити при проверката на МОН в Югозападния университет в Благоевград, има ли извършени престъпления, които поставят под въпрос дипломите на студентите, завършили Правно-историческия факултет? Докъде стигна разследването на прокуратурата и защо ректорското ръководство бе провокирано да даде пресконференция, на която отрече всички обвинения и обяви, че иска повторна проверка?
Използвана ли е роднинската връзка между подалия сигнала доц. Стефан Дечев и заместник - министъра на правосъдието , който е негов брат, за да се атакува специалността "Право“ в университета, както бе намекнато вчера?
Скандалната тема с открити 138 нарушения в Правно-историческия факултет на ЮЗУ по време на тридневната проверка на МОН от 11 до 13 декември миналата година, която постави под въпрос дори дипломите на завършили специалността "Право“ студенти, се разгоря с пълна сила след въпрос към министъра от народния представител от Благоевград адв. Цвета Рангелова и призива на водещи адвокати прокуратурата да се заеме сериозно със случая.
Два дни по-късно от Окръжна прокуратура - Благоевград публикуваха официално съобщение на сайта си: "Още на 12.12.2023 Окръжна прокуратура се самосезира незабавно след разпространението в медиите на информация относно наличие на корупционни практики в Правно-историческия факултет на Югозападния университет "Неофит Рилски“. По случая е образувана преписка и e възложена проверка на сектор "Противодействие на икономическата престъпност“ в ОД на МВР гр. Благоевград за установяване наличие на данни за извършено престъпление от общ характер. Резултатите от проверката ще приключат до 20 март и ще бъдат оповестени публично“.
Вчера ръководството на университета реши да се защити и да изнесе пред медиите своя прочит на проверката и резултатите от нея.
Според ректора, проф. Николай Марин, са странни няколко факта- разпоредената от министъра проверка не посочва нейните мащаби и обхват. Той смята ,че тя е извършена тенденциозно и едностранно, без да е дадено правото да университета да се защити:
"В заповедта на министъра не се посочва кой период, кой факултет, коя специалност се проверява. С прессъобщение МОН излезе с информация ,че е открило редица нарушения, без университетът да е уведомен за констатациите от този доклад.
На практика проверка нямаше, защото нито една проверка не може да приключи едностранно".
Сигналът за фалшифициране на подписи за неположени изпити, фалшифициране на документи и прочие беше подаден от историка доц. Стефан Дечев, който 12 години е бил преподавател в катедра История. Но впоследствие проверяващите влизат и в специалността право. Според ректорското ръководство се атакува точно катедрата, подготвяща бъдещите юристи, защото подалият сигнала имал човек на висша държавна длъжност:
"Проверката започва по сигнал за 8 случая, за които доц. Дечев информира. Досещате се защо МОН разшири проверката за специалност "Право“. В неговия сигнал тя не е посочена“.
Доц. Дечев потвърди, че неговият брат е заместник -министър на правосъдието, но отрече да има връзка с обхвата на проверката:
"Въпросът, който се отнася до това защо МОН е проверило и неща, които не се включват в моя сигнал, трябва да бъде отнесен към самото министерство.
Моят брат работи в Министерството на правосъдието, което досега не е имало никаква позиция по така изнесените факти. Надявам се юристите да уточнят кой трябва да заеме позиция в случай, че имаме толкова дипломи срещу неположени изпити“.
За това кой и как е нанасял подписи от положени или неположени изпити, ректорът проф. Марин и директорът "Образователни дейности“ Красимир Папучаров признаха, че проблем в катедра история е имало и той се нарича доц. Стефан Дечев:
"Имаше проблем при администрирането на студентското състояние в специалност "История“. Този проблем беше създаден от самия доц. Дечев. Студентите са положили изпита, но той не е нанесъл оценките в главната книга и в протокола“.
"Изключително недисциплиниран преподавател!“
Отговорът на Стефан Дечев:
"Лъжа, създадена със задна дата. Най-нормалното нещо за преподавател, който не е влизал в системата, е той да бъде наказан. Аз такива наказания никога не съм имал.
Никога не е имало решение на катедра "История“ ръководителят да нанася оценките.
Той дори посочи, че е имало случай на имитация на неговия подпис.
Доц. Дечев твърди също, че му е бил изпратен фалшифициран протокол, който е бил изготвен, за да бъде показан на проверяващата комисия от МОН.
Няма фалшиви дипломи на студенти, завършили спеициалността "Право“ в съкратени срокове и с признаване на положени изпити в други специалности, категоричен е ректорът и бивш декан на факултета, проф. Марин.
"До 2022 г. предсрочното завършване на студенти в специалност "Право“ не беше забранено. Обхватът на проверката е 2015-2018 година. Предсрочното завършване не е било нарушение.
Ако е имало нарушение, защо МОН изададе холограмни стикери на 57 от тези 80 студенти? Десет от тях са отсранени, а 13 предстои да се дипломират.
В ЮЗУ "Неофит Рилски“ няма фалшиви дипломи. Няма нелигитимни изпити и завършилите студенти няма да се явяват повторно на изпити“.
Ректорът на ЮЗУ заяви категорично, че не приема резултатите от проверката, респективно няма какви препоръки от писмото на министъра на образованието проф. Галин Цоков да изпълни. Той е поискал и повторна проверка.
"Вероятно става въпрос за подвеждане на ръководството на МОН“.
Според доц. Стефан Дечев, има опасност в удължения до 15 април срок на проверката да се прикрият и други нарушения. Той призова:
"Те са се подготвили с протоколи, които да оправдаят вписаните оценки за невзетите изпити.
МВР и прокуратурата трябва да запечатат учебния отдел на специалност "Право".
Приоритет в системата на образованието е по-доброто качество на обучение в университетите чрез по-висока мотивация на студенти и преподаватели. Ще се завишават изискванията към тях при атестирането и академичното им развитие. По тези цели има съгласие между Управителния съвет на Съвета на ректорите и министъра на образованието и науката..
Доналд Тръмп беше непрекъснато централната фигура в световните събития през отминаващата седмица. 47-ият американски президент смайваше опоненти и съюзници с идеи, за които те се чудеха дали има предвид точно това, което казва или просто предизвиква аудиторията. Червена линия за Близкия изток беше премината с изявлението му, че Съединените щати ще..
Трусовете на гръцкия остров Санторини намаляват, но сеизмолозите очакват ново по-силно земетресение в следващите дни. Премиерът Кириакос Мицотакис обяви създаването на маршрут за евакуация от острова, където туристическият бранш търпи огромни загуби. Броят на трусовете на Санторини намалява през последното денонощие, но силата им остава над 4..
Над 6 хиляди души могат да бъдат прегледани по програма на Столичната община за превенция на сърдечно-съдовите заболявания. Предложението е на заместник-председателя на Столичния общински съвет Ваня Тагарева. В бюджета на София за 2025 година ще бъдат осигурени средства за това, а прегледите ще се извършват в общинските болници и поликлиники...
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че ограничава достъпа на своя предшественик Джо Байдън до класифицирана информация, предаде Ройтерс. От агенцията напомнят, че по принци бившите президенти получават някои разузнавателни сведения, дори и след като напуснат Белия дом. В социалната си мрежа Truth social Доналд Тръмп се позова на..
От днес в Гърция се очакват пътни блокади на фермерите, които отправят искания към правителството. Не спират и демонстрациите с настояване за справедливи наказания на виновните за железопътната катастрофа край Лариса преди две години. Ученици и студенти скандираха: "Осъдете виновните. Няма да забравим и няма да простим". Масови..
В Съединените щати федерален съдия блокира временно плана на администрацията на Доналд Тръмп да изпрати в отпуск хиляди служители на Американската агенция за международно развитие USAID. Решението на съдия Карл Никълс, който е назначен на поста по времето на първия мандат на Тръмп дойде след съдебен иск на профсъюзите, които искат да попречат..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Каквито и правила да се сложат като процедура по избор на нов ВСС, няма политическа гаранция, че ще бъде спазена процедурата , предупреди в интервю..