България е в пълна хармония с международните тенденции, където сигурността доминира всички политики. Аз наричам това секюритизация на международните отношения.
Това каза пред БНР дипломатът Любомир Кючуков, бивш заместник-министър на външните работи.
"Аз наричам това секюритизация на международните отношения. ... Затова е логично, че дипломацията трудно намира своето място в съвременните международни отношения, доколкото сигурността се търси единствено в полето на военната ѝ компонента. А изцяло се пренебрегва договорно-правният аспект", добави той и подчерта, че целта сега не е как да предотвратим войната, а как да се подготвим за нея.
Според Кючуков трябва да се работи за постигане на сигурност чрез политически средства и преговори:
"Основното поле на действие на българската дипломация в тази посока трябва да бъде в рамките на ЕС и НАТО. Това са местата, където България трябва да аргументира собствените си интереси, а те са да се избегне ескалацията, доколкото сме близко до полетата на конфликтите и в Украйна, и в Близкия изток".
В страната има дълбока разделение и отсъствието на консенсус по основните външнополитически приоритети винаги крие риска от това българската външна политика да не бъде достатъчно последователна, коментира още дипломатът и подчерта:
"Не смятам, че евроатлантическата посока на България е поставена пред угроза. ... Трябва да се има предвид, че лоялността не е означава априорно съгласие с решения, взети извън нас".
По думите на Любомир Кючуков в дебата за поста външен министър е липсвало най-важното - дебатът за външната политика:
"Дипломацията беше сведена до пътувания. ... А всяка визита трябва да носи отговор на два въпроса - защо отиваш и с какво се връщаш".
В предаването "Нещо повече" дипломатът заяви, че от години България не е формулирала нито една регионална външнополитическа инициатива и по-скоро следва събитията, отколкото да се стреми да влияе върху тяхната динамика:
"Тристранното сътрудничество с Гърция и Румъния предлага добри възможности. То получава добро развитие, макар че не благодарение на българската активност. Ако се възползваме умело, възможностите са не просто за реализация на конкретни регионални проекти, но и защита на регионалните интереси в рамките на ЕС и НАТО, където един по-единен глас на региона би звучал много по-силно".
Във връзка с предстоящите избори за Европейски парламент и очакванията за силно разширяване на представителството на крайнодесните и популистките формации в Европа, Кючуков коментира, че е важно "да си дадем сметка не просто какво се случва с тази дясна вълна, а защо се случва":
"Има натрупване на дефицити на сигурност, на справедливост и на доверие. Има разминаване на дневния ред на елитите с проблемите на гражданите. И в тези условия се наблюдава своеобразна подмяна на идеологията с геополитиката. Основните разделителни линии вече не са ляво и дясно, а националистическо и геополитическо".
Интервюто на Георги Марков с Любомир Кючуков в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство както през..
Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..
През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Пациентски организации искат оставката на Иванка Динева , шеф на Изпълнителната агенция "Медицински надзор" (ИАМН). " Шансът да получиш нов орган в..