Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Иванов: Ако се наложи да се ходи на избори, това да се случи бързо

"Трябва да има механизъм за избор на регулаторите, който да гарантира качествата и независимостта на избраниците"

| Интервю
Христо Иванов
Снимка: Борислава Борисова

"Фундаменталният въпрос е дали ще се разберем за конкретни ангажименти за реформи и институционални действия, насочени към оздравяване на способността на държавата да се бори с корупцията, или ще трябва отидем на избори." 

Това заяви пред БНР председателят на ДБ Христо Иванов.

Срещите за съставяне на ново правителство между ГЕРБ и ПП-ДБ са насрочени за събота.

"В момента се опитваме да поставим на масата и да получим ангажиращ отговор от колегите от ГЕРБ-СДС по теми, които са посочени още преди 9 месеца, като това, че трябва да има механизъм за избор на регулаторите, който да гарантира качествата  и независимостта на избраниците. 

Поставяли сме няколко пъти и темата за забрана на играта с плаващи мнозинства, темите за службите, за съдебната реформа. Няма нищо ново в това, което е поставено. 

През януари се разбрахме за минимална промяна в състава на Министрески съвет на база на свършеното и съгласувано с Николай Денков и Мария Габриел, както и всичко да приключи до шести март.

Оставката на акад. Денков е нещо, което ние дължим по споразумение. Вторият най-лош сценарий, след това да няма реформаторско правителство, е да изпаднем в дълго безвремие". 

Ако се наложи да се ходи на избори, това да се случи бързо, за да се скъси срока на политическо безвремие, призова той.

Христо Иванов напомни, че е било делегирано на акад. Денков и на Мария Габриел да бъдат "селекционери" на министреските постове. 

"Става въпрос за една формула, която е извънредна и можеше да изберем правителство, което е с доста ограничен политически характер. Да стъпим на нещо като квази-служебно правителство, излъчено от парламента. Напълно нормално е в този процес имена да се дадат от двете страни".

Не ми е известно ДПС да са се включили в този процес, заяви той. 

"В тесен смисъл да имаш министър означава да имаш политическо лице, което представлява една или друга партия, изразява нейната програма и е натоварено с определени политически задачи от органите на тази партия. Ние го използваме в по-широк смискъл - на хора, които имат някакви  връзки". 

Този тип отношения могат да възникнат и на по-късен етап, посочи той.

"Много от тези хора нямат и кой знае какъв предишен политически опит". 

"Политическата криза беше кулминация на дълго противопоставяне около темата корупция. Оказа се, че не може да бъде излъчено мнозинство, което да съотвества на тези разделителни линии".

За ареста на Борисов по време на правителството "Петков" Христо Иванов заяви: "Видя се, че този тип действия не произвеждат справедливост и стабилна реформа“. 

ИТН събориха правителството, което беше последният шанс да не стигаме до тук, където сме, отбеляза той.

След започването на войната в Украйна  и виждайки тази политическа криза, от ДБ започнахме да маркираме преход от риториката кои са лицата, олицетворението и персонализацията на проблемите към дефиниране на институционални решения, около, които могат да се търсят мнозинства, обясни лидерът на партията. 

"Като ни обвинявате в лицемерие, трябва да видим еволюцията на този процес и как на нас ни се налага да се съобразяваме с определени реалности. Въпреки това, ние сме наясно какъв огромен компромис сме направили с очакванията и желанията на нашите избиратели"

Той отбеляза, че международната и вътрешнополитическата обстановка са много сложни. 

"Презумпцията за мира свърши. България се окоза в една драматично променена среда за сигурност. 

Упражняването на власт в тази ситуация не  е най - разумното и желано нещо. Много по-комфортно би ни било да бъдем опозиция".

Ние не изчезваме. Нашите избиратели имат много трудно дадена готовност да ни изчакат, заяви още Христо Иванов в предаването "РадиоТочка".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04