Знаменателно събитие за българската класическа музика се състоя на 2 март в германския град Хамбург. В голямата зала на Филхармонията на Елба прозвуча Концертът за цигулка и оркестър №1 от Панчо Владигеров.
Това се случи между два български празника - Баба Марта на 1 март и Националния празник Трети март. Така беше почетен и патриархът на българската музика Панчо Владигеров, чиято 125-годишнина от рождението е на 13 март.
Изпълнението беше на германския оркестър „Камерата Хамбург“ със солистка българската цигуларка Йоанна Каменарска. Дирижира Деляна Лазарова, чиято международна кариера набира все по-голяма скорост, а в оркестъра имаше още двама българи – гост-концертмайстора Христо Късметски и пианистката Аглика Ангелова, която свири партията на челестата.
Две от цигулките – на солистката и на концертмайстора - бяха изработени от лютиера Владо Тилев, който присъства на концерта.
Сред публиката бяха още много българи, дошли от различни градове в Германия и България, сред които проф. Йосиф Радионов, преподавателят на Йоанна Каменарска в България преди заминаването ѝ за Моцартеума в Залцбург на 17-годишна възраст; колеги и приятели.
Във Филхармонията на Елба бяха също трима от внуците на Панчо Владигеров – Панчо, Александър и Константин. Панчо и Александър се включиха в лекторията преди началото на концерта, за да разкажат за своя именит дядо и неговото творчество.
Концертът за цигулка и оркестър №1 от Владигеров беше включен в една програма заедно с „Танци от Галанта“ от унгареца Золтан Кодай и Симфония №104 от Йозеф Хайдн, в чийто финал е включена хърватска тема. Вечерта беше част от концертния цикъл на „Камерата Хамбург“ с мото "Hey, Haydn, what about uniting cultures?".
Заслугата това да се случи е на цигуларката Йоанна Каменарска, концертмайстор на Държавната филхармония в Хамбург, както и на „Камерата Хамбург“ /на този състав тя е и артистичен директор/. Преди да представи произведението пред германската публика Йоанна го изпълни в България – с оркестрите в Хасково и Враца.
Българското национално радио изпрати свой специален пратеник в Хамбург.
Чуйте репортажа за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" в звуковия файл .
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..
В България строежът и поддръжката на пътища се правят по корупционни схеми, след което резултатът е нулев, а само корупцията цъфти . Това заяви пред..