Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът Радев: Някои политици в РСМ се опитват да опознаят действителността по трудния начин

Президентите на България Румен Радев (вляво) и на Северна Македония Стево Пендаровски
Снимка: БГНЕС

Президентът Румен Радев заяви в село Горско Сливово по време на церемонията по именуване на улица на името на професор Михаел Бар-Зоар, че политиката, която Република Северна Македония води, отдалечава страната от членство в ЕС. Така държавният глава коментира изявлението на своя колега Стево Пендаровски, според когото, цитирам, "съществуването на македонско малцинство в България е потвърдено от Европейския съд за правата на човека в Страсбург":

"Явно някои политици в Северна Македония се опитват да опознаят действителността по трудния начин. И това не им носи никакви ползи. Напротив. Те имаха достатъчно поводи и събития досега да се убедят, че с тяхното антиевропейско поведение и изобщо отношение към нашата страна - това в никакъв случай не им носи ползи и ги отдалечава от членството в ЕС".

Тази седмица посланикът на Северна Макдедония в София беше извикана в Министерството на външните работи по повод подкрепените и от президента Стево Пендаровски скорошни изявления на политици от съседната държава по адрес на България. От българското Външно миниистерство критикуваха опита за поредно въвличане на двустранните отношения във вътрешнополитическия дебат в Република Северна Македония, включително в контекста на водената там предизборна кампания. 

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Йоцев

Александър Йоцев за законопроекта за веригите на доставки: Лобистки, няма да има по-ниски цени

"Това е закъснял законопроект, който не покрива целите, за които е закъснял . Този законопроект не е нов, той се движи в годините. Промените в него обаче не са за добро. Промените го правят силно лобистки - регламентира минимални надценки за едни, максимални за други." Това мнение изрази пред БНР Александър Йоцев, бивш заместник-министър..

публикувано на 11.08.25 в 08:59

Номинационната комисия изслушва кандидатите за КПК

Номинационната комисия, която ще изслушва и оценява кандидатите за членове на Комисията за противодействие на корупцията, се събира на второ заседание. То ще се проведе в сградата на Народното събрание от 10:30 часа. Очакват се решения за допустимостта на кандидатите - адвокат Аделина Натина-Зиколова, юристите Мария Даскалова и Петър Коев, и Стоян Петков...

публикувано на 11.08.25 в 08:58

Три нови огнища на пожара в Пирин

Три нови огнища са се активирали по периметъра на пожара в Пирин, който избухна вечерта на 25 юли. Едното е под кариерите над Илинденци, а  другите две- над  Сандански, във високата част на планината, в близост до границата с Национален парк  "Пирин“. Това потвърди областният директор на пожарната служба в Благоевград комисар Валентин Василев.   Огнищата..

публикувано на 11.08.25 в 08:45

Подготвя се разполагане на Националната гвардия във Вашингтон

Американските военни се подготвят за разполагане на Националната гвардия във Вашингтон, съобават официални представители. Според тях решението за това ще бъде взето от президента Доналд Тръмп, но гвардейците вече са в готовност, макар че все още не е ясно какви точно ще бъдат задачите им.  Преди дни Тръмп заяви, че федералното правителство ще поеме..

публикувано на 11.08.25 в 08:41
Биляна Гяурова

Биляна Гяурова: Номинационната комисия за КПК е подгряваща група

Правилният подход трябваше да бъде да има самостоятелно приети правила какво да прави номинационната комисия за КПК и други – за постоянната парламентарна антикорупционна комисия. Обединяването на правилата за двете комисии води до объркване – това мнение изрази пред БНР Биляна Гяурова от Българския институт за правни инициативи. Според..

публикувано на 11.08.25 в 08:34

Задължителен очен тест за възрастните шофьори във Великобритания

Във Великобритания на шофьорите над 70-годишна възраст ще бъде наложена забрана да шофират по пътищата, ако не преминат задължителните очни тестове, съгласно радикална реформа на законите за безопасност на движението по пътищата в страната.  Очните тестове за възрастни шофьори са само част от мерките, които ще бъдат включени в нова стратегия за..

публикувано на 11.08.25 в 08:29

Започва оглед на щетите след земетресението в Западна Турция

Започва оглед за установяване на щетите по сградите при вчерашното земетресение с магнитуд 6,1 по Рихтер в турския окръг Балъсекир в западната част на страната. Предупреждават се гражданите да не влизат в повредени сгради. Един човек е загинал, а 29 души са били ранени. Трусовете бяха усетени силно в Истанбул и много други градове. Състоянието на 29-те..

публикувано на 11.08.25 в 08:26