Това мнение изрази в интервю за БНР проф. Емил Гачев от Института за изследване на климата, атмосферата и водите при БАН преди пресконференцията на тема "Мит ли е, че България е богата на водни ресурси?"
Може да се усети воден дефицит в определени райони на страната, предупреди специалистът и посочи като най-застрашени Югоизточна България, Североизтока и ивица по брега на Дунав към Видин.
"Планините са водните резервоари. Колкото по-далече си от планините, толкова по-малко надежден източник на вода имаш. И когато и самият климат е засушлив, това може да доведе до водна криза."
Понастоящем водният ресурс на България е достатъчен. По-голямата част от територията на страната е извън воден стрес през по-голямата част от времето, но климатът ни ще става все по-средиземноморски, лятото – все по-сухо. Дори валежите да останат едни и същи, затоплянето на климата ще доведе до по-големи изпарения, коментира проф. Емил Гачев в предаването "Преди всички".
Реално водният ресурс, който се формира върху самата територия на страната е 16-18 милиарда кубични метра. Останалите – от дунавските води, не са пълноценен ресурс, тъй като нямат питейни качества, поясни проф. Гачев. Така по думите му се оказва, че питейният ни ресурс е по-малък, отколкото в статистиката.
Да не бъдем алармисти, призова той и обобщи, че водна криза у нас не се очертава в близко бъдеще.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
Живеем в свят, в който не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното . Това заяви пред БНР д-р Ирина Лазарова, председател на Българската..