Членове на палестински медицински персонал в Газа казаха пред Би Би Си, че израелските войски са издевателствали над тях след нападение срещу тяхната болница миналия месец.
Ахмед Абу Сабха, лекар в болницата "Насър", разказа, че е бил държан една седмица в ареста, където кучета с намордник са били хвърлени върху него и ръката му е била счупена от израелски войник. Разказът му съвпада много с тези на други двама медици, пожелали да останат анонимни от страх от репресии. Те разказаха пред Би Би Си, че са били унижавани, бити, обливани със студена вода и принуждавани да коленичат в неудобни позиции с часове. Те допълниха, че са били държани дни наред, преди да бъдат освободени.
Би Би Си предоставило подробности за техните твърдения на Израелските сили за отбрана (IDF), които не отговориха директно на въпроси относно тези сведения или конкретни твърдения за малтретиране, но те отрекоха медицинският персонал да е пострадал по време на операцията им. Кадри, тайно заснети в болницата на 16 февруари, в деня на задържането на медиците, бяха показани по Би Би Си.
Виждат се редица мъже, съблечени по бельо пред спешното отделение на болницата, коленичили с ръце зад главите. „Всеки, който се опита да помръдне главата си или да направи каквото и да е движение, беше удрян“, каза главният управител на болницата д-р Атеф ал Хаут пред Би Би Си.
Израелските войски нахлуха в болницата в град Хан Юнис в южната част на Газа, която беше една от малкото все още функциониращи в територията на 15 февруари, заявявайки, че разузнавателни данни показват, че в болницата са настанени агенти на "Хамас" и че там са държани израелски заложници.
Полски и съюзнически военни самолети се задействаха тази сутрин, за да гарантират сигурността на полското въздушно пространство, след като Русия нанесе въздушни удари по Западна Украйна, заяви операционното командване на полските въоръжени сили, цитирано от Ройтерс. "Предприетите стъпки имат за цел гарантиране на сигурността в регионите,..
Трима мъже бяха изправени пред английски съд днес по обвинения, свързани с кражбата на 18-каратова златна тоалетна, която беше изложена като произведение на изкуството в родното място на Уинстън Чърчил. Напълно функциониращата тоалетна, произведение на изкуството, носещо името "Америка", дело на италианския творец Маурицио Кателан, беше..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори имаха принципна подкрепа за въвеждане на еврото в страната, посочи той и добави обаче, че са имали резерви към всички бюджети - на НОИ, НЗОК и държавния бюджет : "Не подкрепихме трите бюджета, като..
На тържествена церемония в Мраморното фоайе на Българското национално радио ще бъде открита изложбата "90 години БНР - Радиото на поколения българи", БНР - поглед отвън. Експозицията е с фото-и и архивни документи от фондовете на Държавна агенция "Архиви" и Българската телеграфна агенция. На събитието официално ще бъде представен и новият..
С 9 милиарда 400 милиона лева ще разполага НЗОК по първоначално разписания бюджет за 2025 г. "Парите, когато са общи, никога не са достатъчни. Особено с недостатъчната наличност на механизми , които да проследяват ефекта и качеството от тяхното разходване ", заяви пред БНР здравният икономист Аркади Шарков от Експертния клуб за икономика и..
Френският президент Еманюел Макрон заяви по време на посещението си във Вашингтон, че е възможно спиране на огъня в Украйна до няколко седмици. "Схемата е следната: преговори между Съединените щати и Русия и между Съединените щати и Украйна", каза Макрон в интервю за телевизия "Фокс нюз". По-рано той се срещна в Белия дом с президента..
В Кърджали продължава разпитът на 30 свидетели по делото за загинало при катастрофа дете на международния път за Гърция. Катастрофата стана през 2019 г. Един от шофьорите беше бившият председател на ДПС Лютви Местан. Той е обвиняем заедно с другия шофьор- бащата на загиналото 6-месечно бебе. На днешното заседание се очакват..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.