Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свещеници ще се учат да дигитализират църковно наследство

| Интервю
доц. Ивайло Найденов
Снимка: Добромир Видев

Свещеници от български епархии ще се учат да дигитализират църковно наследство. Това ще става по финансирана от ЕС програма. Проектът е в начална фаза, към него има и IT специалисти. 

По проекта работят университетите в Солун и Истанбул, както и Софийският университет, каза пред БНР деканът на Богословския факултет доцент Ивайло Найденов. 

"Идеята е да се изследва църковното наследство в Тракия, да се дигитализира по възможност. Тъй като това е сериозно предизвикателство за повечето от нас, които не са се занимавали с това, в проекта има един етап, в който идеята е да се обучат хората как се прави това, т.е. това трябва да се прави от всеки един от нас", посочи той и добави:

"Всеки от нас, който ще се обучи предварително, който има подходящата платформа, бидейки в някое селце и виждайки интересен потир, може да го заснеме, да го качи на платформата, да даде някакви разяснителни бележки отдолу и така малко по малко да съберем всичко, което има".

В проекта влизат епархиите Софийска, Пловдивска, Старозагорска, Сливенска. "Става дума, най-грубо казано, за поречието на р. Марица и по-малко познатите райони в Странджа, Сакар".

Първият етап е обучителен, подчерта доц. Найденов в предаването "Хоризонт до обед". Според проведена анкета хората искат да правят това, интересно им е и намират смисъл в дигитализацията.  По думите му всеки, който прояви желание, може да се обучи

Не съществува политика по дигитализацията от страна на църквата и би било и трудно да съществува, изказа мнението си доц. Найденов. По думите му обаче църквата трябва да съдейства в това начинание

Веднъж дигитализирани тези предмети, достъпът до тях ще е свободен, предполага той. Според него ценното от гледна точка на културното наследство е, че то ще се запази

"Не е тайна, че на много места се повреждат такива неща. Попадал съм на потрошени храмове в края на социализма в Свиленградския край. Това ще изчезне".

Късната есен може да се направят първите проби, а съществената част от работата вероятно ще започне през следващата година, прогнозира доц. Ивайло Найденов и каза:

"Много държа този проект да се случи. Надявам се, че това ще е за доброто на всички". 

Цялото интервю на Добромир Видев с доц. Ивайло Найденов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проверка на общински съветници в завода за отпадъци на Столична община

Ваня Григорова предрича екокриза в София заради завода за отпадъци

Тонове боклуци, които ще отидат на сметището, това видяха общинските съветници от ГЕРБ - СДС в завода за боклук в София.   Работещи съоръжения видяха колегите им от "Демократична България, Спаси София, Продължаваме промяната".  Екологична криза в София предсказва Ваня Григорова от "БСП за България".  Директорът Николай Савов отрича да има..

публикувано на 31.03.25 в 14:51
Емилиян Гебрев

Емилиян Гебрев: Аз съм българин, като не желаят тук завод за барут, ще го направя на друго място

Не един, а два завода за барут са нужни на България, за да се намали риска, сподели Емилиян Гебрев, дългогодишен производител на оръжие, в интервю пред БНР.  Според него " троянски коне" у нас пречат - отбранителният сектор да бъде на светлинни години напред. А защо не му позволяват да направи завод за барут, Гебрев отговори: "Не знам,..

публикувано на 31.03.25 в 14:31

Лекари предлагат имунизацията срещу варицела да стане задължителна

Имунизацията срещу варицела и респираторно-синцитиален вирус да стане задължителна, предлага главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Според него включването на ваксини срещу тези заболявания в Националния имунизационен календар може да се случи най-рано от следващата година. Към момента ваксината срещу варицела е..

публикувано на 31.03.25 в 14:22

Минималната основна заплата на учителите вече е 2131 лева

Минималната основна работна заплата на учителите вече е 2131 лева, а на директорите - на 2596 лева.  Това стана факт, след като днес в МОН беше подписан анекс към Колективния трудов договор за 15% увеличение на заплатите на учителите, считано от 1 март.  Това съобщи Диян Стаматов, председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета..

публикувано на 31.03.25 в 14:04
Президентът Румен Радев

Радев и кралят на Йордания ще бъдат домакини на среща на високо равнище

Тази седмица в София президентът Румен Радев и кралят на Йордания Абдула II ще бъдат домакини на среща на високо равнище "Процес Акаба за Балканите III", съобщиха от прессекретариата на държавния глава.  Крал Абдула II постави началото на инициативата през 2015 г.  "Процесът Акаба" включва поредица международни срещи, насочени към..

публикувано на 31.03.25 в 14:02
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Метастазите на нашата съдебна система са опасни за европейския модел

Това, което се случва в съдебната система у нас, се разплисква и в Европейската прокуратура . Метастазите на нашата съдебна система са опасни за европейския модел. Това каза пред БНР политологът Калоян Методиев, част от екипа на новата формация на Корнелия Нинова "Непокорна България", бивш депутат и бивш началник на кабинета на президента Румен..

публикувано на 31.03.25 в 14:01

Четирима миньори загинаха след експлозия в мина в Испания

Четирима миньори загинаха, а други двама са в неизвестност след експлозия в мина в испанската област Астурия. В района на инцидента са изпратени медицински хеликоптери, пожарникари и спасителни екипи с кучета. Първият сигнал за инцидента е получен около 9:30 часа тази сутрин. Малко по-късно е съобщено за проблем с една от машините в..

публикувано на 31.03.25 в 13:53