Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свещеници ще се учат да дигитализират църковно наследство

| Интервю
доц. Ивайло Найденов
Снимка: Добромир Видев

Свещеници от български епархии ще се учат да дигитализират църковно наследство. Това ще става по финансирана от ЕС програма. Проектът е в начална фаза, към него има и IT специалисти. 

По проекта работят университетите в Солун и Истанбул, както и Софийският университет, каза пред БНР деканът на Богословския факултет доцент Ивайло Найденов. 

"Идеята е да се изследва църковното наследство в Тракия, да се дигитализира по възможност. Тъй като това е сериозно предизвикателство за повечето от нас, които не са се занимавали с това, в проекта има един етап, в който идеята е да се обучат хората как се прави това, т.е. това трябва да се прави от всеки един от нас", посочи той и добави:

"Всеки от нас, който ще се обучи предварително, който има подходящата платформа, бидейки в някое селце и виждайки интересен потир, може да го заснеме, да го качи на платформата, да даде някакви разяснителни бележки отдолу и така малко по малко да съберем всичко, което има".

В проекта влизат епархиите Софийска, Пловдивска, Старозагорска, Сливенска. "Става дума, най-грубо казано, за поречието на р. Марица и по-малко познатите райони в Странджа, Сакар".

Първият етап е обучителен, подчерта доц. Найденов в предаването "Хоризонт до обед". Според проведена анкета хората искат да правят това, интересно им е и намират смисъл в дигитализацията.  По думите му всеки, който прояви желание, може да се обучи

Не съществува политика по дигитализацията от страна на църквата и би било и трудно да съществува, изказа мнението си доц. Найденов. По думите му обаче църквата трябва да съдейства в това начинание

Веднъж дигитализирани тези предмети, достъпът до тях ще е свободен, предполага той. Според него ценното от гледна точка на културното наследство е, че то ще се запази

"Не е тайна, че на много места се повреждат такива неща. Попадал съм на потрошени храмове в края на социализма в Свиленградския край. Това ще изчезне".

Късната есен може да се направят първите проби, а съществената част от работата вероятно ще започне през следващата година, прогнозира доц. Ивайло Найденов и каза:

"Много държа този проект да се случи. Надявам се, че това ще е за доброто на всички". 

Цялото интервю на Добромир Видев с доц. Ивайло Найденов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Русия съобщава за завладяването село в Харковска област

От фронта в източна Украйна руското министерство на отбраната съобщава за завладяването на още едно украинско село в Харковска област. То се намира на двайсетина километра северно от оспорвания град Купянск и на запад от река Оскол. Ако бъде потвърдено, съобщението означава, че руските войски разширяват плацдарма си в този участък и че заплахата..

публикувано на 17.02.25 в 18:20

МРРБ: Републиканските пътища са обработени и проходими при зимни условия

Републиканските пътища са обработени и проходими при зимни условия, съобщиха от пресцентъра на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Почистват се и аварийните ленти на магистралите, след като в тях се събере сняг от активните и изпреварващите ленти.  Към 17:00 часа днес е въведено ограничение за движението на камиони над..

публикувано на 17.02.25 в 17:59
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Нужен е анализ на неремонтираните студентски общежития

Нашата работа е да направим анализ, за да се пресметнат нужните средства и да се продължи тази програма с ремонтите на студентски общежития , заяви в интервю пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). "С МОН коментирахме, че за новата настанителната кампания е необходима и координация..

публикувано на 17.02.25 в 17:53

ЕК представя на 19 март бяла книга за отбраната на ЕС

Европейската комисия ще представи бяла книга за отбраната на ЕС на 19 март, съобщи говорител на Комисията.  Днес в Париж ще се проведе неформална среща с лидерите на Германия, Обединеното кралство, Италия, Полша, Испания, Нидерландия и Дания, посветена изключително на отбраната и на помощта на ЕС за Украйна.  Европейски лидери се събират на..

публикувано на 17.02.25 в 17:43
Израелски военен патрул в село Авивим, близо до границата с Ливан.

Израелски военни ще останат в Ливан и след крайния срок за изтегляне според споразумението с "Хизбула"

Израел обяви, че ще остави свои военни в Южен Ливан и след изтичане крайния срок за изтегляне съгласно споразумението за мир с "Хизбула". В същото време израелският военен кабинет обсъжда втората фаза от примирието с "Хамас" в Ивицата Газа.  Израел обяви, че ще остави малък брой свои военни на пет стратегически места в Южен Ливан. Ливан съобщи..

публикувано на 17.02.25 в 17:38

Деца и възрастни в неравностойно положение изработиха мартеници във В. Търново

Във Велико Търново стотици деца и възрастни в неравностойно положение изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". В инициативата се включват всички институции и звена, които работят в полза на уязвимите деца и възрастни в община Велико Търново. Първи своите мартенички продава..

публикувано на 17.02.25 в 17:19
Мария Симеонова, директор на софийския офис на Европейския съвет по външна политика

Мария Симеонова: Париж е знак, че европейците осъзнават сериозността на случилото се в Мюнхен

Европейците все пак ще се борят за някакъв край на войната, който ще гарантира устойчив мир, целостта на Украйна и ще гарантира, че Русия няма да навлезе отново на европейска територия. Иска ми се да не се пропуква европейското единство от лидери като Виктор Орбан и Роберт Фицо, каза в интервю пред БНР Мария Симеонова, директор на..

публикувано на 17.02.25 в 17:17