Празникът на Велико Търново се свързва с победата на цар Иван Асен ІІ над епирския деспот Теодор Комнин в битката при Клокотница на 22 март (9 март стар стил) 1230 г., както и с деня на светите Четиридесет мъченици. За първи път старостоличани честват празника на града си през 1879 година.
И сега за празника на града от община Велико Търново са подготвили богата културна програма, разказва Нелина Църова, директор на общинската дирекция по култура и туризъм:
„Целият месец март е посветен на празника на града и на практика се получава пролетен фестивал на изкуствата за широк кръг публика, а събитията са на достатъчно високо ниво“.
В дните около 22 март са планирани 6 художествени фотографски изложи, 9 концерта, представяния на две книги, 8 събития за деца и една оперна премиера, като четири от проявите са с международно участие. Вече мина концертът, посветен на 125-ата годишнина от рождението на композитора Панчо Владигеров, международната изложба „Не на насилието“, концерти. Днес е хоровият концерт „Серенада за душата“ на музиканти, обединени от идеите на Бялото братство, и 13-ото издание на трабант феста.
На 19 март във Велико Търново е световната премиера на операта „Хората от Борг“ на австрийския композитор Хелмут Нойман:
„Операта е написана през 1981 година по литературната трилогия „Хората от Борг“. Диригент на световната премиера е Бистра Диляноф, която от години живее и работи в Австрия. В постановъчния екип са режисьорът Боян Иванов и сценографът Моника Борисова. В спектакъла участват солистите Дмитрий Каплински, Апостол Миленков, Марта Фридриксдотир, Тереза Бракалова, Дари Бракалова, Светлана Иванова, Женю Джао, Джао Ксиао заедно с оркестъра и хора на великотърновския театър. Събитието е под патронажа на Н.Пр. Андреа Икич-Бьом, посланик на Република Австрия у нас“.
Спектакълът е безплатен за публиката и ще бъде представен на сцената на великотърновския театър. Това е първата 12-тонова опера, написана в тази хармонична система, което я превръща в научен и музикален експеримент от световно значение. Автор на либретото е Оскар Вилнер, който работи по едноименната тетралогия на исландския писател Гунар Гунарсон. Операта описва живота на известен с достойнството и честолюбието си исландец, за неговите синове, тяхното обкръжение, както и дълбокото грехопадение, което е развито в драматичен конфликт. Показана е и ролята на жената в изолираното островно общество на Исландия. Крайъгълен камък в операта е прошката.
Акцент в предпразничната програма във Велико Търново е и изложбата на Греди Аса „Преди и сега“, която ще бъде открита на 21 март в художествената галерия „Борис Денев“ във Велико Търново.
Интересни и мащабни ще са и двете събития за деца, също на 21 март, както и предстоящото представяне на книга, разказа Нелина Църова:
„В Общински детски комплекс ще бъде открита изложба и наградени отличените участници в конкурса „Аз в един вълшебен град“. В библиотеката ще бъде награждаването на отличените творби в детско-юношеския конкурс за литературно творчество „Моят роден град“. В Регионалната библиотека ще бъде представена книгата „Бившите хора на концлагерна България“ на доц. д-р Мартин Иванов“.
В празничния 22 март събитията започват рано сутринта в историческия храм „Св. 40 мъченици“ с литургия, декламация на текста от Асеневата колона, а празнично шествие с ликовете на търновските благодетели ще измине разстоянието от храма до центъра на Велико Търново. На тържествената сесия за почетни граждани на Велико Търново ще бъдат обявени археологът проф. Казимир Константинов и футболният треньор Георги Василев.
Любопитно и интересно ще е пред паметника „Майка България“, където от клуб „Традиция“ ще върнат града векове назад:
„Ще бъдат представени нагледно предмети от бита на търновци от Второто българско царство, епохата на Възраждането и новото време. Така по един иновативен начин жителите и гостите на града ще се докоснат до историята на Велико Търново през вековете. Участниците ще бъдат облечени в дрехи от Второ българско царство, представители на столичната аристокрация и Възраждането. Тук да първи път ще бъде показана реконструкция на търновския сокай – това е женски накит. Ще има войници за национално обединение, униформи от периода на обявяването на независимостта и Балканската война, когато гарнизонният 18-и пехотен етърски полк става шевски на негово величество цар Фердинанд. Ще бъде възстановено търновската традиция на войската да бъдат раздавани мекици и вино“.
Концерти пред общината ще изнесат група „Тоника СВ“ и Михаела Маринова, ще се представят децата мажоретки от основното училище „Бачо Киро“ и детска градина „Соня“, както и всички художествени формации от града, а вечерта е фолклорният концерт на певицата Нелина с празнено хоро. Кулминацията на 22 март е от 19,45 часа със спектакъла „Звук и светлина“, заря и лазерно шоу.
Концертни прояви и детски спектакли ще има и на 23 март.
145 години търновци честват своя празник без значение дали е имало войни или са били времена на пандемия, коментира историкът Нелина Църова, директор на общинската дирекция по култура и туризъм:
„С тържествена литургия в „Св. 40 мъченици“ и митрополитските храмове този празник винаги е бил отбелязван. Това е историческа памет, която няма как да бъде отменена и заличена“.
По темата в звуковия файл.
След тричасово заседание първият таен вот на конклава приключи с черен дим от комина на Сикстинската капела . Това означава, че не е бил избран нов папа. Черен дим над Сикстинската капела – няма избран нов папа Първият сигнал за резултата от вота закъсня, защото процедурата по полагане на клетвата от кардиналите да пазят в тайна..
Русия прекратява всички бойни действия за времето на примирието, обявено от Владимир Путин по повод годишнината от Втората световна война. Мярката, която беше предложена от президента в края на април, вече е в сила от полунощ и ще продължи да действа до полунощ в неделя - 11 май. Руската страна обаче е готова да отрази евентуални удари, ако..
Черен дим се издигна над Сикстинската капела. Това означава, че кардиналите-електори не избраха нов папа. Практиката да се използва дим, за да се обяви, че кардиналите са избрали нов папа, датира от 1800-те години. Различни химикали се добавят към огъня, за да направят черния дим по-тъмен, а белия - по-видим. Конклавът за избор..
Европейският парламент прие с голямо мнозинство докладите за Сърбия и Косово с особено внимание върху правата на българските общности. В тях бяха включени предложенията на евродепутатите Андрей Ковачев от Европейската народна партия и Ивайло Вълчев от Европейските консерватори и реформисти. В доклада за Сърбия се осъждат опитите на сръбските..
Гърция се стреми да засили местната отбранителна индустрия. Атина настоява за увеличаване на военните разходи на всички европейски страни. Поне 25% от програмата за модернизация на въоръжените сили ще се извърши от гръцки оръжейни фирми, заяви министърът на отбраната Никос Дендиас при представяне на 20 годишния план за модернизиране на..
В Централния наказателен съд ("Олд Бейли") в Лондон започна изслушването по процедурата за произнасяне на присъдите на шестимата български граждани, признати за виновни в шпионаж в полза на Русия. Размерът на присъдите се очаква да бъде обявен през следващите дни. Лидерът на шпионската клетка Орлин Русев, Бисер Джамбазов и Иван Стоянов се..
Окръжният съд в Ловеч потвърди постоянния арест на 46-годишния Николай Христов, обвинен в причиняване на средни телесни повреди на 11-годишно дете от Луковит. Случаят е от 27 април, когато 46-годишния мъж причинява средни телесни повреди на детето и го хвърля от пешеходен мост в центъра на Луковит. Позовавайки се на събраните по..
Две момичета на 14 години са пострадали леко при инцидент с електрическа тротинетка в София. Произшествието е станало снощи около 19 часа...
Търся мнозинства на базата на добре обмислени идеи. Това обясни пред БНР Васил Терзиев, кмет на София. Той коментира тази за създаване на..
Не бих си позволил да коментирам това, което знам или не знам за изтребителя Ф-16. Всичко трябва да се случва по съответния ред. Нека на заседанието..