Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лиза Витоци спечели последния спринт за сезона в биатлона

Витоци и Тандреволд
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Италианката Лиза Витоци спечели последния спринт на 7.5 километра за жени за сезона от Световната купа по биатлон в канадския зимен център Канмор, а лидерката в генералното класиране Ингрид Тандреволд спечели малкия кристален глобус в дисциплината, въпреки че завърши 17-а. Норвежката, която допусна две грешки в стрелбата, остава начело в генералното класиране, но има само 7 точки пред Витоци преди преследването в събота и масовия старт в неделя.

"Два пропуска са твърде много, за да съм доволна. Осем мишени в тази дисциплина са малко", каза Тандреволд пред NRK след седмия спринт за сезона.

Витоци измина трасето за 19:38.2 минути и финишира пред французойката Лу Жанмоно на 5.5 секунди и пред Лена Хеки-Грос (Швейцария) на 8.6 секунди), след като трите уцелиха всичките 10 мишени. За италианката това е четвърти успех за сезона и първи в тази дисциплина от Оберхоф 2019.

"Най-накрая успях да спечеля спринт, може би за последно го направих преди четири-пет години. Гордея се със себе си, направих перфектното състезание и съм много щастлива", каза Витоци.

Четири българки участваха в надпреварата, а с най-предно класиране е Валентина Димитрова, която се нареди 62-а с една пропусната мишена и изоставане от 3:05.2 минути. Лора Христова е 77-а със 7 от 10 на рубежа и на 3:23.9 минути, Мария Здравкова финишира 86-а с три грешки и пасив от 3:48.3 минути, а Даниела Кадева не завърши.

Ингрид Тандреволд води в генералното класиране за Световната купа два старта преди края на сезона с 988 точки. Тя има 7 повече от Витоци, а трета е Жюстин Бреза-Буше (Франция) с 915 точки. Валентина Димитрова е 59-а с 54 точки, Лора Христова - 72-а с 24. В крайното подреждане за спринта първа е Тандреволд с 418 точки, пред Бреза-Буше с 410 и Витоци с 373 точки.

Спринтът за мъже е в петък в канадския зимен център, а лидерът за Световната купа Йоханес Тингнес Бьо (Норвегия) се стреми към общо пети трофей в кариерата си.


По публикацията работи: Илиян Христов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Американски гимнастички с лагер у нас

Българската федерация по гимнастика организира приятелска среща между състезателките от нац;ионалния ни отбор и гимнастички от 7-и регион на САЩ, област Пенсилвания, които проведоха едноседмичен тренировъчен лагер у нас.  Американският тим пристигна в България в рамките на ежегодната си програма за международни контролни състезания и лагер-сборове, а..

публикувано на 27.11.25 в 13:21

Лудогорец - Селта пряко по "Хоризонт"

Лудогорец посреща испанския Селта в мач от петия кръг на турнира Лига Европа. Двубоят е от 19.45 часа в Разград и можете да го проследите в ефира на програма "Хоризонт" на БНР. "Зелените" от Разград се върнаха на пътя на победите с новия си треньор Пер-Матиас Хьогмо. Норвежкият специалист донесе 2:0 над Септември в първенството, но сега му предстои..

публикувано на 27.11.25 в 06:13
Арсенал нанесе първа загуба на Байерн (Мюнхен)

Арсенал нанесе първа загуба на Байерн (Мюнхен) през сезона

Отборът на Арсенал нанесе първата загуба през сезона на Байерн (Мюнхен), след като се наложи като домакин с 3:1 в двубой от 5-ия кръг на основната фаза на Шампионската лига. Така състава воден от Микел Артета излезе еднолично на първата позиция в класирането с пълен актив от 15 точки, а баварците остават трети с 12 пункта. Юриен Тимбер откри..

публикувано на 27.11.25 в 00:30
Александър Везенков и Коди Милър-Макинтайър

Цървена звезда обърна Олимпиакос в Евролигата

Българският национал Коди Милър-Макинтайър поведе Цървена звезда към успех с 91:80 над Олимпиакос с Александър Везенков в състава си в домакински мач от 13-ия кръг на Евролигата. Двубоят се игра в "Белградска Арена". Американският гард с български паспорт започна като титуляр и за 24:51 минути се отчете с 10 точки, 3 борби, 9 асистенции и 1..

публикувано на 26.11.25 в 23:05
Баскетболистките на Берое приключиха със загуба в Еврокъп

Баскетболистките на Берое приключиха със загуба в Еврокъп

Вицешампионът на България Берое загуби от отбора на Вилньов д'Аск с 49:111 (14:38, 9:23, 17:24, 9:26) като гост във Франция в последната си среща от група L на втория по сила европейски клубен турнир по баскетбол за жени Еврокъп. Така тимът от Стара Загора приключи участието си в надпреварата с шест поражения, а носителят на титлата Вилньов д'Аск,..

публикувано на 26.11.25 в 23:01
Левски загуби от Гуагас Лас Палмас с 0:3

Левски пак загуби от Лас Палмас и продължава за Купата на ЦЕВ

Отборът на Левски загуби от Гуагас Лас Палмас с 0:3 (18:25, 20:25, 19:25) и втората среща и отпадна в плейофите на Шампионската лига. Преди седмица "сините" допуснаха поражение с 0:3 и при гостуването си така ще продължат участието си във втория по сила европейски турнир - за Купата на Конфедерацията (ЦЕВ), срещу германския Фридрихсхафен...

публикувано на 26.11.25 в 21:34
Марица започна със загуба Шампионската лига

Марица започна с поражение Шампионската лига по волейбол

Отборът на Марица (Пловдив) започна с поражение участието си в тазгодишното издание на Шампионската лига по волейбол за жени. В първия си мач от група "Е" българският първенец загуби с 1:3 (19:25, 27:25, 18:25, 18:25) като гост на Девелопрес Жешув пред над 2300 зрители. Полякините имаха аванс от 10:5 в самото начало на двубоя и след това..

публикувано на 26.11.25 в 21:26