Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Частичното членство в Шенген е "грешка и абсолютен провал", смята тя

Цветелина Пенкова за новите мощности в "Козлодуй": Геополитическо натегачество или финансови интереси

Управляващите трябва да обяснят на българските граждани защо ще се строи нещо по-скъпо, за по-дълъг срок и кой ще плаща цената, заяви евродепутатът

| Интервю
Цветелина Пенкова
Снимка: Савина Спасова

Представители на българския енергиен и индустриален сектор ще се включат в конференцията "Енергийна сигурност – основа за развитие на европейската индустрия. Ролята на България", която ще се проведе в Брюксел идния вторник.

Ако искаме да имаме сигурност в енергийната система, на първо място трябва да идентифицираме силните страни на всяка от държавите членки – какви производства могат да се развиват, наличието на квалифицирани кадри, на ключови суровини.

Това мнение изрази пред БНР евродепутатът Цветелина Пенкова, по чиято инициатива се организира събитието. Целта според нея е "да представим стратегическото предимство на нашата страна в Европа", което се изразява на първо място в ядрено-енергийния сектор, след това в стратегическите ни суровини и енергийните ни мощности, които са най-големите в региона.

Всички сме наясно, че строителството на новите реактори в АЕЦ "Козлодуй" е много по-скъпо, отколкото ако бяхме довършили АЕЦ "Белене", категорична е Цветелина Пенкова.

По експертни оценки България има нужда от поне 4 нови реактора. Преди време настоящите управляващи казаха, че довършването на АЕЦ "Белене" би струвало още 5 милиарда, което прави централата нерентабилна. Сега разчетите за "Козлодуй" са за 14 милиарда, а според някои експерти стойността може да достигне и 30 милиарда, посочи тя.

"Видно е колко пъти по-скъпо е."

Управляващите трябва да обяснят на българските граждани защо ще се строи нещо по-скъпо, за по-дълъг срок, кой ще плаща цената и защо ще се наложи междувременно да се внася ток, подчерта евродепутатът.

"Когато имаме проект, който е наполовина готов, с лицензирана площадка, ние избираме да го оставим настрани. Франция казва, че може да довършат този проект."

Обяснение Пенкова вижда в "геополитическо натегачество или определени финансови интереси, които се обслужват, за сметка на българските граждани".

"Според мен това е геополитически натиск, финансови интереси, които се гонят и обслужват. Всичко се оказва за сметка на българското общество."

Според Пенкова има много въпросителни и около технологията – "непозната, нелицензирана в Европа, която дори най-големият стратегически партньор на САЩ – Великобритания, отказва да използва".

В предаването "Преди всички" Цветелина Пенкова нарече частичното членство в Шенген "грешка и абсолютен провал".

"Когато се изпълняват всички критерии и българското правителство приеме да му бъдат наложени нови – за допълнителното приемане на бежанци, когато това никога не е поставяно на друга държава членка, представете си в каква ситуация се поставя България  на международната сцена. Въпросът става политически."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Юлиана Бончева: Продължението на BETL е PowerPal

Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5 хиляди в BETL трябва да се срамуват, те също имат вина за останалите измамени По думите ѝ PowerPal залага на същата инвестиция, на която залагат и BETL : "Предлага се на хора, които имат свободни..

публикувано на 11.12.24 в 14:39

Проф. Иван Лалов: Необходими са не по-малко от 1000 учители по физика

Българското висше образование върви приблизително в правилната посока. Това мнение изказа пред БНР проф. Иван Лалов - български физик, професор в Софийския университет, ректор на университета в периода 1993 - 1999 г. и министър в служебното правителство на Стефан Софиянски. Той подчерта, че в близките години висшето образование и..

публикувано на 10.12.24 в 11:47

Фолкер Тюрк: ЕС е ключов съюзник на правозащитниците по света

Законните протести са ограничавани, репресиите се увеличават, общественото пространство намалява, а критичните гласове са подложени на атака. За това предупреди върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк във връзка с днешния Международен ден на правата на човека . Всеобщата декларация за правата на човека държи рекорда на Гинес..

публикувано на 10.12.24 в 06:47
Николай Михайлов

Николай Михайлов: Корупцията е условието на българския политически живот

"Управляващите прокуратурата са хора, които знаят нещо, за което гражданството не си дава сметка докрай – че нищо не може да се направи,  защото това е елит, който не може да бъде контролиран от закона . Той самият е собствен закон. Това да се разплита чрез юридически средства, да се решават политически кариери, да бъдат детронирани политически..

публикувано на 07.12.24 в 14:13

В Ямболско прегледаха над 1600 овце и кози: Няма чума и шарка

Ветеринарите в Ямболско прегледаха през последните няколко дни над 1600 овце и кози за признаци на заболяванията шарка и чума.  Ветеринарите влязоха в стадата в шест ямболски села, тъй като попадат в 10-километровата санитарна зона около регистрираното в края на ноември огнище на шарка в сливенското село Желю войвода. Направените прегледи на..

публикувано на 06.12.24 в 14:51
проф. Борис Богов

Проф. Борис Богов: 9 от 10 човека у нас не знаят, че имат хронично бъбречно заболяване

9 от 10 човека у нас не знаят, че имат хронично бъбречно заболяване. Това съобщи пред БНР проф. Борис Богов, главен координатор на Експертния съвет по нефрология към министъра на здравеопазването. "Хроничното бъбречно заболяване е глобален проблем за общественото здраве. В последната година се заговори за пандемия от заболяването.  О коло..

публикувано на 06.12.24 в 11:30